CiekawostkiEuropa

22 zaskakujące ciekawostki o Mediolanie

mediolan

Dowiedz się kilka ciekawych faktów na temat Mediolanu, aby lepiej zrozumieć to, co widzisz i czego doświadczyć można w tym włoskim mieście.

Każdy wie, że Mediolan jest włoską stolicą mody i designu, że jest to miejsce słynnej katedry, czyli znanego Duomo, a także Teatro alla Scala Opera House.

Oto kilka ciekawostek na temat Mediolanu, które pomogą lepiej zrozumieć to miasto.

1. Według archeologów, Mediolan został założony przez Celtów w 600 roku pne. Rzymianie nazwali miasto Mediolanum, czyli śródziemnomorskie w języku łacińskim.

2. Mediolan jest drugim co do wielkości włoskim miastem (po Rzymie). Miasto to cieszy się również renomą stolicy gospodarczej Włoch.

3. W Narodowym Muzeum Nauki i Techniki przechowywane są wszystkie najsłynniejsze dzieła wielkiego artysty i wynalazcy – Leonarda da Vinci.

4. Sieć tramwajowa w Mediolanie jest najbardziej rozwinięta w Europie Zachodniej.

5. Podczas II wojny światowej Mediolan był poddawany bombardowaniom dywanowym – naloty były niemal ciągłe, Mediolan był pokryty ogromną liczbą bomb.

6. Mediolan jest domem dla dwóch spośród najsilniejszych drużyn we włoskich klubach Ligi Piłkarskiej Inter i Mediolanie.

7. Mediolan posiada najwięcej drapaczy chmur we Włoszech.

8. Mediolan posiada również kanały – w dzielnicy Navigli. Zostały one zbudowane w celu ułatwienia transportu towarów z lokalnych jezior do miasta. Na przykład wykorzystano je do przywiezienia marmuru używanego do budowy katedry w Mediolanie. Obecnie kanały nie są już wykorzystywane do transportu towarów, ale zamiast tego można podziwiać łodzie turystyczne.

9. W 1833 roku wielki kompozytor Giuseppe Verdi przyjechał do Mediolanu, aby wejść do Konserwatorium, ale nie został przyjęty. Powodem tej porażki był m. in. słaby poziom gry fortepianowej i brak talentu muzycznego. Teraz to Konserwatorium Mediolańskie nosi imię „odrzuconego” kompozytora.

10. Pierwszy kamień katedry w Mediolanie został położony w 1386 r. i ukończony dopiero w latach 80tych XIX wieku. Budowa więc owej katedry trwała niemal 500 lat.

11. W Palazzo Serbelloni Napoleon w Mediolanie przebywał u Józefina 3 miesiące w sierpniu 1796 roku.

12. Wieczerza Pańska freskowa Leonarda da Vinci w Mediolanie znajduje się w kościele renesansowej Santa Maria delle Grazie.

13. Gdy Napoleon przybył na te ziemie, utworzył Królestwo Włoch i został koronowany na króla w katedrze w Mediolanie w 1805 roku, kiedy miasto zostało ogłoszone stolicą królestwa.

14. Podczas austriackich rządów Mediolanu miasto stało się centrum opery. Mozart dał trzy premierowe występy na scenie Teatro Regio Ducal.

15. Teatro alla Scala to największa opera w Europie – każdy spektakl może obejrzeć ponad 2000 widzów. W operze znajduje się również muzeum, dzięki czemu można obejrzeć jego scenę nawet bez biletu na spektakl operowy.

16. Katedra w Mediolanie jest piątą co do wielkości katedrą na świecie. Jego budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała ponad 600 lat. Duomo zostało ukończone dopiero w 1965 roku.

17. Kościół Santa Maria delle Grazie słynie z faktu, że mieści się w nim oryginalny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Przed wizytą większość zwiedzających nie zdaje sobie sprawy, że właściwie malowano go na ścianie niegdyś jadalni klasztoru.

18. Co wieczór, od godz. 7.00 do 9.00, nadchodzi czas na aperitivo w Mediolanie – bary i kawiarnie oferują ogromne ilości jedzenia, z którego każdy może korzystać za darmo po zakupie napoju (zazwyczaj koktajlu lub kieliszka wina). Nadszedł czas na przekąski i dyskusje z przyjaciółmi.

19. Szacuje się, że w Mediolanie mieszka jedna trzecia ludności filipińskiej na świecie.

20. Pierwszym drapaczem chmur zbudowanym we Włoszech jest wieża Pirelli w Mediolanie.

21. Dzień Miasta Mediolanu obchodzony jest 7 grudnia, w dniu upamiętnienia świętego Miasta św.

22. Mediolan był jednym z niewielu miast europejskich, do którego nie dotarła plaga w XIV wieku.