Ciekawostki

Interesujące informacje i ciekawostki o Ambystomie

Ambystoma meksykańska potocznie nazywana salamandrą, to płaz, o dość nietypowym wyglądzie. Głowa jest dość duża, lekko spłaszczona, natomiast ciało stopniowo zwęża się, łącząc z dość dużym ogonem. Choć naturalne środowisko występowania to Meksyk, coraz częściej zwierzęta są hodowane w domach, jako niezwykle cenione zwierzęta domowe.
Najciekawsze informacje o Ambystomie meksykańskiej. Lista top ciekawostek.

1. Umiejętność

Amystoma meksykańska, to jeden z nielicznych gatunków zwierząt, który potrafi zregenerować uszkodzoną część ciała, na przykład kończynę czy ogon.

2. Pokarm

Dorosłe ambystony zjadają skorupiaki, skąposzczety, owady, ryby, larwy płazów, zaś młode żywią się wyłącznie glonami. Na żery wyrusza wieczorową i nocną porą.

3. Kanibal

Jako jedna z nielicznych zwierząt, wykazują cechy kanibalizmu.

4. Przemiana

Podczas przeobrażania się w salamandrę, u ambystomy zanikają skrzela, a na ich miejscu, pojawiają się oskrzela. Zanika również ogon, charakterystyczny dla wodnych zwierząt.

5. Otoczenie

Choć salamandra może żyć w jednym zbiorniku z małymi, niegroźnymi zwierzętami, nie zaleca się umieszczania jej w akwarium hodowlanym z innymi rybami. Ciało salamandry jest dość wrażliwe, i nawet najmniejsze otarcia, mogą stanowić dla niej ogromne zagrożenie.

6. Gatunek zagrożony

Choć abystoma jest gatunkiem zagrożonym, nie brakuje osób, które polują na to zwierzę. Uważa się, że jej mięso jest smaczne i pożywne, i nawet liczne zakazy, nie chronią salamandry przed odławianiem.

7. Badania

Salamandra jest najczęściej wykorzystywana do badań laboratoryjnych, ze względu na szybką zdolność regeneracji uszkodzonych tkanek.

8. Wiek

W hodowli ambystoma dożywa około 12 lat, zaś w hodowli nieco dłużej, bo aż 15.

9. Palce

Salamandra posiada nieregularną ilość palców. Przednie łapy ambystomy posiadają 4 palce, zaś tylnie 5.

10. Larwa

Ten wyjątkowy płaz, w postaci larwy, osiąga około 30 cm długości, w raz z ogonem.

11. Barwa

Salamandra najczęściej występuje w odcieniach szarości, beżu lub szara w plamki.

12. Występowanie

Amystomia meksykańska jest jedynym tego typu kręgowcem, który w warunkach naturalnych, żyje tylko w dwóch zbiornikach wodnych- jeziorach Xochimilco i Chalco co sprawia, że zwierzęta są tak wyjątkowe.