Ciekawostki

57 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Gadach

żółw

Gady są zwierzętami zimnokrwistymi, pokrytymi łuskami i najczęściej składają jaja. Niektóre gady zjadają rośliny, inne zwierzęta, a jeszcze inne jedzą obie te rzeczy. Oto interesujące ciekawostki i ważne informacje o gadach.

1. Gady są zmiennocieplne. Temperatura ich ciała zależna jest od temperatury otoczenia.

2. Prowadzą życie na lądzie lub na lądzie i w wodzie.

3. Są jajorodne, jajożyworodne lub żyworodne.

4. W rozwoju gadów brak stadium larwalnego. To oznacza, że młody osobnik, jest bardzo podobny do dorosłego, ale mniejszy.

5. Gady są samodzielne już kilka chwil po narodzeniu.

6. Są drapieżnikami polującymi na inne, mniejsze od siebie zwierzęta.

7. Wszystkie gady występujące w Polsce zapadają w sen zimowy.

8. Obecnie znane jest około 9000 gatunków gadów na świecie.

9. W Europie występuje na wolności 125 gatunków gadów, w tym 12 żółwi, 79 jaszczurek i 34 węże.

10. W Polsce występuje dziko 10 gatunków gadów : 5 gatunków węży, 4 jaszczurki i jeden żółw.

11. Do fauny polskiej inwazyjnie wkracza żółw czerwonolicy. Jest on wypuszczany do stawów i jezior, przez nieodpowiedzialnych i znudzonych hodowlą terrarystów.

12. Największy żyjący obecnie gad na świecie to krokodyl różańcowy. Przy okazji jest on największym drapieżnikiem lądowym. Samce tego gatunku potrafią osiągnąć ponad 6 metrów długości i wagi 1360 kg.

Jaszczurka

13. Najmniejszy znany gatunek gada to kameleon z Madagaskaru. Mierzy on do niecałych 28 mm długości.

14. Największym gadem występującym dziko w Polsce jest wąż Eskulapa. Mierzy on do półtora metra przy wadze 600g.

15. Najmniejszym polskim gadem jest jaszczurka żyworodna. Ma 16 centymetrów długości i 20 g wagi.

16. Ciało gadów jest głównie pokryte charakterystycznymi łuskami i płytkami. Wyjątkiem w Polsce jest żółw błotny, gdyż nie ma łusek.

17. Gady, mimo że w większości żyją na lądzie, są świetnymi pływakami.

18. Jedynym gadem jadowitym w Polsce jest żmija zygzakowata.

19. Charakterystyczną cechą żmii zygzakowatej jest zygzakowaty wzór na jej ciele. Zwany jest on kalinową wstęgą. Nazwa ta nawiązuje do biblijnej historii o dwóch braciach Kainie i Ablu. Kain miał być bowiem naznaczony znakiem, po tym jak zabił Abla.

20. Małe żmije zygzakowate mają około 20 centymetrów długości i są w pełni samodzielne. Warto przy tym zauważyć, że dorosła żmija ma nawet do 70 centymetrów długości.

21. Zaskroniec zwyczajny to najpospolitszy z polskich węży. Charakteryzuje się dwoma plamkami z tyłu głowy. Przez fakt umiejscowienia ich, powstała polska nazwa tego węża.

ciekawostki gady

22. Wąż Eskulapa to jedyny polski wąż, który posiada umiejętność wspinania się na drzewa i krzewy.

23. Nazwa węża Eskulapa wzięła się z mitologii greckiej. Dokładniej od greckiego boga Asklepiosa – w rzymskiej Eskulapa, opiekuna sztuki lekarskiej. Od tamtego momentu wąż Eskulapa jest symbolem sztuki lekarskiej oraz odradzania się.

24. Gniewosz plamisty, wąż występujący w Polsce, jest często mylony ze żmiją zygzakowatą, gdyż ma podobne do niej ubarwienie.

25. Nazwa gniewosz plamisty wzięła się z zaciekłości, jaką ten wąż przejawia w okresie rozrodczym. „Plamisty” zaś odnosi się do jego umaszczenia.

26. Gniewosza łatwo odróżnić od żmii na podstawie okrągłej źrenicy i szyi odróżniającej się od tułowia.

27. Padalec zwyczajny to jedyna w Polsce jaszczurka beznoga.

28. Padalce często są mylone ze żmiją zygzakowatą i dlatego często jest zabijany przez człowieka.

krokodyl

29. Padalce to jaszczurki, które mają wiele odmian barwnych między innymi brunatnobrązowa, miedziana, turkusowa i brunatna.

30. Padalec to jedna z dwóch występujących w Europie jaszczurek beznogich.

31. Jeśli spotykamy jaszczurkę, zwłaszcza w okolicy gdzie mieszkają ludzie jest to prawie pewne, że będzie to jaszczurka zwinka.

32. Jaszczurka zwinka to najszybsza jaszczurka w Polsce.

33. Jaszczurka żyworodna, najmniejsza polska jaszczurka, jest jednym z dwóch gadów polskich występujących powyżej 2000 m.n.p.m.

34. Zaniepokojone przez kogoś jaszczurka żyworodna zrzuca ogon. Przez kilka chwil porusza się on, absorbując wroga. W tym czasie jaszczurka ucieka. Ogon po pewnym czasie jej odrasta. Niestety nie dorasta już do pierwotnej długości.

35. Żółw błotny jest jedynym przedstawicielem żółwi w Polsce, żyjącym naturalnie na wolności.

głowa gada

36. Małe żółwiki, po wylęgnięciu mają zaledwie 2 centymetry długości – podczas gdy dorosłe mają 20 centymetrów i 1500 gramów.

37. Żółw błotny dożywa nawet 100 lat – może tyle żyć zarówno na wolności, jak i w niewoli.

38. Istnieje kilka jaszczurek potrafiących biegać po wodzie. Jedna z nich zwana jest nawet jaszczurką Jezusa Chrystusa.

39. Niektóre gady potrafią być naprawdę silne. Krokodyle gryzą najsilniej ze wszystkich zwierząt świata, a do złapania niektórych węży i podniesienia ich potrzeba kilku osób.

40. Legwany, jaszczurki znane najbardziej z niezwykłych wysp Galapagos, potrafią wstrzymać oddech na pół godziny. Dzięki temu mogą nurkować i żywić się roślinami podwodnymi.

41. Najszybszym gadem na świecie jest legwan ostroogonowy. Potrafi biec z prędkością 35 km/h.

42. Największą żyjącą jaszczurką jest waran z Komodo. Potrafi on osiągnąć nawet 3 metry długości.

43. Największy gatunek żółwia to żółw skórzasty. Największy zmierzony osobnik miał prawie trzy metry długości i szerokości, a ważył 960 kg.

44. Anakonda to najcięższy wąż na świecie. Najcięższe osobniki mogą osiągnąć ponad 100 kg wagi przy długości ponad 5 metrów.

45. Najdłuższym wężem świata jest z kolei pyton siatkowy. Rekordzista miał prawie 11 metrów długości.

aligator

46. Jeśli zaś chodzi o jadowite węże, to największym jadowitym wężem jest kobra królewska. Osiąga do prawie 6 metrów długości i waży 9 kg.

47. Ukąszenie kobry królewskiej może w czasie trzech godzin powalić słonia.

48. Jako najbardziej jadowite węże uznaje się tajpany. Jednym z najbardziej jadowitym jest dokładnie tajpan pustynny, występujący w Australii. 0,04 g jego trucizny może zabić człowieka.

49. Duża część gadów jest nie ma, jednak wiele z nich wydaje dźwięki. Żółwie mogą mruczeć i syczeć. Podobnie jak węże.

50. Gady, nawet takie jadowite węże, wbrew pozorom są bardzo pożyteczne. Wykorzystywane są głównie do tępienia gryzoni.

51. Krokodyle nie gryzą ofiary, tylko odrywają większe kawałki mięsa i połykają je w całości. Z tego powodu niektóre z nich na przykład krokodyl nilowy połykają także kamienie, aby w żołądku miażdżyły one mięso na mniejsze kawałki, ułatwiając trawienie.

52. Większość gatunków gadów mają wolny metabolizm. Dzięki temu węże, krokodyle lub żółwie mogą wytrzymać bez jedzenia przez długi czas.

53. Prawie 2/3 gatunków węży nie jest jadowita. Większość z tych jadowitych ma trucizny zbyt słabe, by zaszkodzić człowiekowi. Liczba jadowitych węży, które potrafią zaszkodzić dorosłemu, zdrowemu człowiekowi to około 30-40 gatunków.

54. Nie należy jednak lekceważyć innych węży. Część z nich to tak zwane dusiciele, czyli węże, które duszą swoje ofiary. Wśród nich jest na przykład anakonda.

55. Australia nie bez powodów jest kontynentem słynącym z niebezpiecznych zwierząt. Nie dość, że na jej terenach występuje jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie, to jest tam więcej gatunków węży jadowitych, niż niejadowitych.

56. Gady są najstarszym rodzajem zwierząt na świecie. Żółwie przetrwały w prawie niezmienionej formie ponad 200 milionów lat. Podobnie krokodyle. Dlatego często na wiele gadów mawia się żywe relikty.

57. Gady to jedne z najdłużej żyjących zwierząt na świecie. Pytony dożywają 50 lat, aligatory 70 lat, a żółwie mogą dożywać ponad 150 lat.