Ciekawostki

Kaczki – 10 ciekawych ciekawostek dla dzieci

kaczka

Kaczki to ptaki z rodziny kaczkowatych, z którymi najczęściej mamy do czynienia nad zalewami wodnymi czy w parkach, gdzie znajdują się również stawy. Najczęściej dzielimy je na pływające i nurkujące, a ze względu na ciągły kontakt z wodą, budowa tych ptaków jest dość niesamowita.

1. Wszystkie kaczki mają absolutnie wodoodporne pióra. Są tak szczelne, że nawet gdy kaczka nurkuje, puch, który ma tuż pod piórami, zawsze pozostaje suchy.

2. Kaczki są wszystkożerne i żywią się tym, co uda im się znaleźć w wodzie oraz na lądzie. Są to zarówno rośliny, jak i skorupiaki czy ryby. Często są również dokarmiane przez ludzi, choć nie jest to rozsądne, ponieważ niektóre produkty z piekarni pęcznieją im w żołądkach.

3. W związku z trybem życia i narażaniem się na niskie temperatury, kaczki są osłonięte grubą warstwą tłuszczu. Jest to zaleta podczas srogich zim, kiedy kaczki praktycznie nie odczuwają mrozu.

4. Stopy kaczek nie posiadają nerwów i naczyń krwionośnych, dlatego kaczki nie odczuwają nimi chłodu.

5. Kiedy kaczki zasypiają w grupie, na brzegach ustawiają się „strażniczki”, które mają jedno oko otwarte. Dzięki temu zwierzęta mogą w porę zareagować, kiedy pojawi się zagrożenie.

6. Kaczki się nie zdradzają, ale co roku szukają nowych partnerów. Samiec musi być silny i duży, co zapewni młodym kaczuszkom dobre geny.

7. Młode są samodzielne prawie natychmiast po wylęgu, choć jeszcze przez jakiś czas zdecydowanie wolą przebywać z matką, która może uchronić je przed drapieżnikami.

8. Ket widzenia kaczek to trzysta czterdzieści stopni, dlatego, że ich oczy znajdują się po dwóch stronach wąskiej głowy. Dodatkowo, kaczka ma trzy powieki i widzi obraz w kolorze.

9. Kaczki połykają żwir i kamienie, dzięki którym łatwiej rozdrabnia się pokarm w ich żołądkach.

10. Jajka kaczek są mniejsze od kurzych, ale charakteryzują się głębszym smakiem i bardziej kremową konsystencją, dlatego są bardzo lubiane przez koneserów wykwintnej kuchni.