Ciekawostki

21 Ciekawostek o Internecie dla Dzieci

kobieta przy laptopie

Internet dał wiele możliwości. 23 sierpnia obchodzony jest „Dzień Internauty” z okazji rocznicy, kiedy Tim Berners-Lee otworzył Internet dla wszystkich, którzy chcieli mieć do niego dostęp. Było to w 1991 roku. W rzeczywistości, weź pod uwagę fakt, że dzięki Internetowi, Pokemon Go dotarł do 50 milionów użytkowników w zaledwie 19 dni. Oto ciekawostki na temat internetu:

internet

1. Pamiętasz telefon? Moja pamięć zabiera mnie w czasy, kiedy długi dystans (nawet wywołanie innego kodu kierunkowego) był kosztowny, co i tak ograniczało moją zdolność do znalezienia dziewczyny w młodości (co najmniej to jest moja wymówka). Również pokrętło obrotowe było kłopotliwe i jeśli mama nie pozwoliła ci mieć przedłużonego przewodu telefonicznego, rzadko zdarzało się, że było to czymś więcej niż tylko ozdobą z uchwytem telefonicznym.

2. Podczas gdy telefony ewoluowały, innowacje zajęły wiele lat. W rzeczywistości było to 75 lat przed przyjęciem telefonów przez 50 milionów użytkowników. Internet, jednak kuzyn informacyjno-komunikacyjny, potrzebował zaledwie czterech lat, aby to osiągnąć i mieć 50 milionów użytkowników.

3. Internet wkracza właśnie w swój wiek średni i jak wiele rzeczy, które wchodzą w wiek średni, dojrzeje i stworzy jeszcze większy potencjał.

4. W 2018 roku wyślemy i otrzymamy 290 mld wiadomości e-mail. Niestety, prawie 85% tych wiadomości to spam.

5. W 1997 roku papież Jan Paweł II nominował św. Izydora z Sewilli, który w VII wieku napisał 20-tomową encyklopedię jako Patrona Internetu, choć nie jest to oficjalne.

6. Internet i sieć World Wide Web nie są tym samym: Internet to ogromna sieć komputerów, a sieć World Wide Web to sposób uzyskiwania dostępu do informacji i dzielenia się nimi w sieci.

7. Przeciętny brytyjski kupujący w internecie wydał w 2015 roku 1174 funtów.

8. Co sekundę wysyłanych jest ponad 3 miliony e-maili.

9. Pojęcie URL dla adresu internetowego oznacza Uniform Resource Locater.

10. Chiny posiadają ośrodek leczenia uzależnionych od Internetu w szpitalu wojskowym w Pekinie.

11. W 2016 roku na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android pobrano 90 mld aplikacji. Jednak aplikacje Google i Facebook odpowiadają za 9 z 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych używanych każdego dnia, przy czym tylko Snapchat (numer 9) jest w stanie zerwać tę listę.

12. Osiągnięcie 3,5 tryliona zdjęć zajęło ludzkości 174 lata. Szacuje się, że w samym 2018 r. zrobimy 1,4 biliona zdjęć.

13. YouTube ma ponad miliard użytkowników i stanowi jedną trzecią wszystkich osób korzystających z Internetu. Widzowie oglądają co miesiąc 6 miliardów godzin filmów wideo. Ponad 80% oglądających YouTube mieszka poza USA.

14. Obecnie istnieje 47 miliardów stron internetowych, w tym pierwsza strona internetowa, jaką kiedykolwiek utworzono ponad 28 lat temu.

15. Istnieje 1,6 miliarda gospodarstw domowych na świecie z telewizorem, ale już ponad 2 miliardy osób korzysta z Internetu za pomocą urządzenia mobilnego. W ciągu zaledwie kilku lat ludzie będą konsumować więcej mediów za pomocą urządzeń mobilnych niż przez telewizję.

16. W 2010 roku Finlandia stała się pierwszym krajem, który uczynił dostęp do Internetu prawem.

17. Kiedy Czarnogóra ogłosiła niepodległość od Jugosławii w 2006 roku, jej przyrostek domeny internetowej został zmieniony z. yu na. me.

18. Podczas gdy statystyki YouTube są imponujące, usługi strumieniowe zużywają zaledwie 18 procent łącza internetowego. Z drugiej strony, Netflix zajmuje 36 procent pasma w godzinach szczytu.

19. Facebook ma obecnie 2 mld użytkowników, którzy, gdyby był krajem, uczyniliby go najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Blisko 80 proc. użytkowników Internetu korzysta z Facebooka, z czego 32 % przypada na Instagrama (również należącego do Facebooka). Facebook i wszystkie jego partnerskie aplikacje i usługi zapełniają średnio 50 minut dziennie każdemu użytkownikowi.

20. Amazon nie jest sklepem internetowym – jest firmą informatyczną. Tworząc infrastrukturę potrzebną do świadczenia usług, Amazon zaczął oferować Amazon Web Services (AWS) jako usługę infrastruktury IT dla innych firm. Dziś jedna czwarta firm działa na AWS (w tym Snapchat, Netflix, Adobe i Nasa, by wymienić tylko kilka) a jedna trzecia użytkowników internetu codziennie odwiedza witryny oparte o AWS. Amazon kontroluje setki tysięcy serwerów działających w 42 „strefach dostępności” w 16 regionach geograficznych na całym świecie, a firma dodaje wystarczającą ilość nowych serwerów – każdego dnia – aby zarządzać całą firmą Amazon.

21. Wyraźnie widać, że znajdujemy się na wczesnym etapie potencjału internetu i może być przyjemniejsze marzenie o tym, jak za kilka lat będzie wyglądało życie.