Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o lamach

lamy

Lamy są znane jako dziwaczne zwierzęta o długiej szyi, które notorycznie plują. Często myli się je z alpakami, ich bliskimi krewnymi, ponieważ oba gatunki należą do grupy zwanej wielbłądowatymi, do której należą również wielbłądy, guanako i wikunia. Poznajcie interesujące informacje i ciekawostki o lamach.

1. Skamieniałe odciski łap znalezione w Kalifornii wskazują, że lamy, krewni wielbłądów, pochodzą z Ameryki Północnej.

2. W dzikich rejonach Ameryki Południowej jedynym naturalnym drapieżnikiem lam są pumy. W Ameryce Północnej, kuguary i niedźwiedzie są znane z polowań na lamy.

3. Lama jest narodowym symbolem Peru i pojawia się na wielu produktach turystycznych, jak również na monetach i znaczkach.

4. Rdzenni mieszkańcy Andów od wieków osiodłali te zwierzęta, aby przenieść towary przez trudny teren. Niosąc ładunki o wadze do 35 kilogramów, lamy mogą pokonywać nawet 30 kilometrów dziennie.

5. Podobnie jak wszystkie wielbłądy, różnią się od innych ssaków tym, że ich czerwone ciałka krwi są owalne, a nie okrągłe. To przystosowanie pozwala im pobierać więcej tlenu, dzięki czemu są dobrze przystosowane do życia na dużych wysokościach.

6. Czasami w Andach setki lam tworzy długie pociągi z ładunkami, przewożąc towary masowo.

7. W naturze, samiec znajduje wysoki punkt obserwacyjny, aby pilnować stada samic i jeśli zauważy niebezpieczeństwo, zacznie wołać na alarm. Chwilę później każdy samiec w pobliżu będzie wołać na alarm.

8. Czasami, gdy ich cierpliwość jest wystawiona na próbę, kładą się lub odmawiają ruchu.

9. Wszystkie lamy mają tendencję do załatwiania się w tym samym miejscu, co jest pomocne podczas spacerów po pastwisku. Ich odchody wyglądają jak czarne żelki, a ponieważ lamy mają trzy komory w żołądku, ich pokarm jest bardzo dobrze strawiony i stanowi doskonały nawóz dla wszystkich rodzajów roślin.

10. Lamy mogą przetrwać jedząc wiele różnych rodzajów roślin i potrzebują niewiele wody. Te cechy sprawiają, że są wytrzymałe i niezawodne nawet w górzystym terenie.

11. Lamy są wytrzymałymi zwierzętami o spokojnym charakterze. Mają doskonałe umiejętności przetrwania i ich gruba sierść pozwala im rozwijać się w klimacie z ekstremalnymi temperaturami.

lama

12. Chociaż wyglądają bardzo podobnie do alpak, istnieje wiele różnic między nimi. Lamy mają tendencję do bycia wyższymi i ważą więcej niż alpaki. Lamy mają również długie uszy w kształcie banana, podczas gdy alpaki mają krótkie uszy w kształcie gruszki.

13. Tak naprawdę, lamy pochodzą z Ameryki Północnej. Jednak około 3 miliony lat temu stopniowo migrowały do Ameryki Południowej z równin północnoamerykańskich.

14. Znane również jako „wielbłąd nowego świata”, lamy zostały udomowione na początku 1500 roku i są cennymi zwierzętami roboczymi.

15. Jeśli chodzi o osobowość, lamy są bardziej niezależne niż alpaki. Alpaki wolą przebywać w pobliżu swoich stad.

16. Lamy komunikują się między sobą poprzez różne postawy uszu, ogona i ciała.

17. Kiedy lamy się złoszczą, mogą zachowywać się agresywnie. Często plują, aby ustalić kolejność jedzenia w stadzie lub odstraszyć niechcianego zalotnika.

18. Chociaż są dostępne siodła dla dzieci (do 35kg) do jazdy na lamach, nie mają one kręgosłupa jak koń, który może utrzymać ciężar większości dorosłych.

19. Pomimo swoich rozmiarów, łapy lam, które składają się z miękkich poduszek i dwóch paznokci, mają mniejszy wpływ na podłoże niż buty przeciętnego turysty.

20. Ich ślina jest czasami zielona, co jest wynikiem na wpół strawionego jedzenia, i może być wystrzelona z ich pyska na odległość 3 metrów lub więcej.

21. Lamy potrafią odróżnić psa sąsiada od drapieżnego kojota.

22. Jedzą około jedną trzecią tego co koń.

23. Lamy wnoszą do społeczności ludzkich, w których żyją, o wiele więcej niż tylko transport. Ich wełna jest produkowana na liny, dywany i tkaniny. Odchody lam są suszone i spalane jako paliwo. Nawet po śmierci lamy mogą służyć swoim ludzkim właścicielom – niektórzy ludzie zabijają je i jedzą ich mięso. W Ameryce Południowej co roku tysiące sztuk przeznacza się na mięso.

24. Obecnie żyjące głównie w górach Ameryki Południowej lamy zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, aby pokazać je jako ciekawe osobliwości w ogrodach zoologicznych. Dziś w USA i Kanadzie żyje ponad 170 tysięcy lam.

25. Co ciekawe, lamy rzadko plują na ludzi. Mogą kopać, gryźć lub szarżować na wroga, jeśli poczują się zagrożone.

26. Lamy prawie zawsze rodzą się pojedynczo, a okres ciąży u lamy wynosi 11 i pół miesiąca.

27. W pełni dorosła lama waży około 150-175 kilogramów i żyje około 20-25 lat.

28. Lamy są doskonałymi stróżami dla stad małych zwierząt. Są bardzo towarzyskie i „zaadoptują” grupę owiec lub kóz jako swoje stado. Następnie będą chronić stado przeganiając kojoty i inne drapieżniki.