CiekawostkiEuropa

Ciekawostki i informacje o Korsyce

Korsyka

Prawdopodobnie wiesz już, że Napoleon był Korsykańczykiem. Ale są jeszcze ważniejsze fakty historyczne, które zasługują na poznanie. Urzekająca, górzysta wyspa na Morzu Śródziemnym, kryje wiele tajemnic. Ma fascynującą kulturę i burzliwą historię. Oto ciekawostki o wyspie, których być może nie znasz.

Wiele osób uważa, że Korsyka jest częścią Włoch. Nie jest to dziwne, ponieważ jest bliżej do Włoch kontynentalnych i Sardynii niż Francji. Ale w rzeczywistości Korsyka to część Francji.

Ze względu na swoje strategiczne położenie, Korsyka zawsze była ceniona przez najeźdźców pragnących zdominować Morze Śródziemne. Wyspa była najpierw kolonią rzymską, a następnie znajdowała się pod kontrolą kolejnych włoskich państw miejskich, w tym Pizy i Genui.

W większości przypadków teren Korsyki jest górzysty. Około dwóch trzecich powierzchni Korsyki składa się ze starożytnego krystalicznego masywu, który dzieli wyspę na osi północny zachód-południe-wschód. Korsyka ma skupisko 20 szczytów przekraczających 2000 metrów. Góra Cinto osiąga wysokość 2710 metrów.

Jedną z bardziej malowniczych postaci w historii Korsyki był niemiecki poszukiwacz przygód Theodor von Neuhof. Po buncie przeciwko Genui w 1729 roku Korsykańczycy utworzyli własny rząd tymczasowy.

Korsyka jest czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, po Cyprze, Sardynii i Sycylii.

Prekursor Coca-Coli został wynaleziony przez Korsykańczyka. Korsykański chemik Angelo Mariani wynalazł w 1863 roku tonik z liści koki i wina. Był to ogromny sukces i doprowadził Mariani do wprowadzenia go do Stanów Zjednoczonych jako „francuskie wino Cola”. Coca-Cola, którą dziś znamy w postaci bezalkoholowej, powstała po raz pierwszy w 1885 roku.

Korsyka została sprzedana Francji, która leży na północny zachód od wyspy, w 1768 roku.
W 1769 roku, Napoleon Bonaparte urodził się w Ajaccio, jednym z głównych miast Korsyki. Urodził się w zamożnej rodzinie i w wieku dziewięciu lat został wysłany do szkoły wojskowej w pobliżu Troyes w północnej Francji.

Pozostałe trzy główne osady na wyspie to Corte, Bastia i Sartene.

Korsyka jest ogólnie określana jako jeden z 26 francuskich regionów, jednam że ma nieco większe uprawnienia niż inne francuskie regiony.

Wyspa jest podzielona na dwa departamenty: Corse-du-Sud i Haute-Corse.

Założycielem imperium perfumerii Coty, które obecnie ma wartość 9 miliardów dolarów, był Korsykański. Coty urodził się w Ajaccio w 1874 roku i był potomkiem ciotki Napoleona. Nazwisko Coty było wariacją na nazwisko panieńskie jego matki, Coti. Przeprowadził się do Paryża i dowiedział się o perfumerii. Niektóre z jego późniejszych zapachów inspirowane były korsykańską makią, aromatyczną zaroślą, która pokrywa dużą część wyspy.

W krótkim okresie niepodległości Korsyki w połowie XVIII wieku Pasquale Paoli, lider niepodległości od Republiki Genui, napisał konstytucję. Została ona przegłosowana w 1755 r. przez zgromadzenie przedstawicieli i jest uważana za pierwszą demokratyczną konstytucję we współczesnych czasach.