15 interesujących ciekawostek o Aleksandrze Fredro

źródło: Wikipedia

Któż z nas w latach szkolnych nie czytał „Zemsty” Aleksandra Fredry? Młodsze pokolenia zapewne widziały niesamowity film kostiumowy z wybitnymi polskimi aktorami. Książkę znamy lub kojarzymy, nazwisko Fredro też obiło nam się o uszy, ale czy wiemy coś więcej o tym wybitnym, uzdolnionym człowieku? Aleksander Fredro to hrabia herbu Bończa, urodzony 1793 roku, a zmarł w 1876. Polski komediopisarz, poeta, który tworzył w czasie epoki romantyzmu. Jego najpopularniejsze dzieła to wspomniana „Zemsta” czy wierszowana bajka „Paweł i Gaweł”. Poznajmy więc lepiej Aleksandra Fredrę:

1. Aleksander Fredro nie uczęszczał do szkoły publicznej. Kiedyś szkolnictwo wyglądało troszkę inaczej niż dziś, jednakże ze względu na fakt, iż nas bohater pochodził z dobrze sytuowanej rodziny mógł pobierać naukę w zaciszu domowym i tak też było.

2. Aleksander Fredro miał jeszcze ośmioro rodzeństwa.

3. Nasz Aleksander miał 13 lat, kiedy w pożarze w Beńkowej Wiszni zginęła jego matka. Ojciec Fredry zabrał wtedy dzieci i osiedlił się we Lwowie.

4. Aleksander Fredro nie próżnował i był patriotą- w wieku 16 lat zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, a później do wojsk napoleońskich. Wraz z wojskiem Napoleona wziął udział w wyprawie na Moskwę. Za swoje zasługi na polu bitwy został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Pełnił służbę jako oficer ordynansowy w sztabie cesarza. A za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Legii Honorowej.

5. Miłosna historia Aleksandra Fredry to aż 11 lat oczekiwania, aż będzie mógł poślubić wybrankę swojego serca- Zofię. W końcu para mogła się pobrać i doczekała się dwójki dzieci: Jana Aleksandra Fredry i Zofii Ludwiki Cecylii Fredrówny.

6. Aleksander Fredro oprócz bycia wybitnym pisarzem, był również dobrym zarządcą swoich włości. W 1828 roku zmarł ojciec Aleksandra, który to odziedziczył majątek i go pomnożył. W tym czasie młody Fredro było już autorem kilkunastu komedii.

7. Aleksander Fredro żył w epoce romantyzmu, jednakże wychowany był w tradycjach oświeceniowych, co powodowało, że młody komediopisarz był narażony na krytykę. Przed 18 lat Aleksander Fredro pisał do „szuflady”

8. Aleksander Fredro wstąpił i działała w loży wolnomularskiej.

9. Aleksander Fredro żył 82 lata, po śmierci został pochowany w rodzinnej krypcie znajdującej się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach, co znajduje się niedaleko Lwowa.

10. Aleksander Fredro doświadczył wielu tragicznych rzeczy: chorował na tyfus, uciekł z niewoli rosyjskiej, jednakże jego patriotyczna postawa nie załamała się i komediopisarz pomógł dwóm powstańcom z Wielkopolski, którzy u niego znaleźli schronienie przed represjami.

11. Fredro był wielokrotnie odznaczany, oprócz odznaczeń wyżej wymienionych również został kawalerem Wielkiego Krzyża Orderu Franciszka Józefa, odznaczony Medalem Świętej Heleny

12. W ślady Aleksandra Fredry poszedł jego syn Jan Fredro, który również został pisarzem.

Aleksander Fredro to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jego bajki dla dzieci i niektóre komedie znają wszyscy Polacy. Warto bliżej przyjrzeć się tak sprzecznej w sobie postaci, która ceniła sobie samotność, a z drugiej strony była aktywna i zaangażowana w sprawy publiczne.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.