Ciekawostki

Kury

kura

Kurczaki są fascynujące. Im więcej czasu spędzasz z nimi, tym bardziej odkrywasz, jak intensywnie złożone są te stworzenia. Oto ciekawe informacje, ciekawostki i wspaniałe fakty o kurach.

1. Kurczaki uwielbiają się bawić i będą biegać, skakać i wylegiwać się, gdy tylko da się im taką szansę – a jednak miliardy z nich spędzają całe życie w ciasnych klatkach o mniejszej powierzchni niż kartka papieru A4.

2. Kurczęta mają receptory bólu, które pozwalają im odczuwać ból. Proszę wyobrazić sobie ich cierpienie, gdy wytrzymują okaleczenia, takie jak obcinanie końcówek ich czułych dziobów laserem na podczerwień bez środków przeciwbólowych.

3. Istnieje rzadka rasa kurczaków z Indonezji, która jest całkowicie czarna, włącznie z piórami, dziobem i organami, z powodu przebarwień. Można je kupić za 2500 dolarów.

4. Większość jaj składa się zazwyczaj rano między 7 a 11 rano.

5. Gdyby wszystkie kurczaki na ziemi były równomiernie rozmieszczone wśród wszystkich ludzi na ziemi, każda osoba miałaby co najmniej 3 kurczaki.

6. Samica będzie kojarzyć się z wieloma różnymi samcami, ale jeśli zdecyduje się, po dokonaniu „czynu”, że nie chce konkretnego potomstwa koguta. Zdarza się to najczęściej, gdy samiec stoi niżej w hierarchii i kolejności dziobania.

7. Jedynym kontynentem, na którym nie ma żywych kurczaków jest Antarktyda.

8. Małe kurczęta to pisklęta. Samice kurcząt są kurami od momentu, gdy osiągną wiek wystarczający do złożenia jaj. Samce kurcząt nazywane są kogutami.

9. Kurczaki robią kupę nawet podczas snu.

10. Aby utrzymać dobre zdrowie, kura potrzebuje od 6 do 8 godzin ciemności i spokojnego snu.

11. Kurczęta potrafią odróżnić ponad 100 członków swojego gatunku. Kto by pomyślał, że ich pamięć rywalizuje z pamięcią słoni?

w kurniku

12. Dzikie kurczaki przeżywają żyją od 5 do 11 lat w swoim naturalnym środowisku.

13. Kurczaki komunikują się z ponad 24 wokalizacjami, z których każda ma inne znaczenie, w tym ostrzeganie przyjaciół o różnych typach drapieżników lub informowanie matek o tym, czy czują się dobrze.

14. Układ trawienny, wydalniczy i rozrodczy kury łączą się w kloace. Kiedy jajko jest składane, otwór jelitowy jest zamykany, aby kura nie mogła jednocześnie składać jaja i robić kupy.

15. Kurczak jest pierwszym odkrytym ptakiem, który ma sekwencję genomu, co pozwala hodowcom drobiu łatwiej rozpoznać najbardziej produktywne szczepy.

16. Ptak ten został prawdopodobnie najpierw udomowiony na potrzeby walk kogutów, a nie jako pokarm.

17. Mogą poruszać się z pomocą słońca, co pomaga im znaleźć jedzenie i wodę, a nawet wiedzą, jaka jest pora dnia.

18. Amerykanie spożywają 8 miliardów kurczaków rocznie. Jest to odpowiednio 40 kilogramów w porównaniu z 32 kilogramami wołowiny na jednego mieszkańca.

19. Najdłuższy zarejestrowany lot kurczaka trwał 13 sekund i wynosił on 90 metrów.

20. Serce kurczaka bije od 220 do 360 razy na sekundę.

21. Aby przyciągnąć kury, koguty wykonują taniec zwany polegający na poruszaniu głową w górę i w dół i wydawaniu pewnych dźwięków.

22. Nioska obraca swoje jaja około 50 razy dziennie i może złożyć ponad 300 jaj rocznie.

kilka kur

23. Rekordowa odnotowana liczba jaj zniesionych przez kurę w ciągu jednego dnia wynosi 7.

24. Kurczęta zostały udomowione w południowych Chinach około 8000 lat temu w 6000 r. p.n.e.

25. Rekordowa odnotowana liczba jaj zniesionych przez kurę w ciągu jednego roku wynosi 371.

26. Jeśli białko jajka jest mętne, to znaczy, że jest świeże.

27. Najdłużej żyjąca zarejestrowana kura, która dożyła 16 roku życia, nazywała się Matylda. Żyła 2 razy dłuższej od przeciętnej długości życia kurczaka.

28. Kolor jajka zależy od kształtu płatów usznych kurczaków. Kurczęta z czerwonymi płatami usznymi składają brązowawe jajka, podczas gdy kurczaki z białymi płatami usznymi składają białe jajka.

29. W miarę jak kurczęta się starzeją, składają większe jaja, ale jest ich mniej.

30. Kura musi zjeść około 2 kilogramów paszy, żeby zrobić tuzin jaj.

31. Dzięki szczepieniom kurcząt Wielka Brytania praktycznie wyeliminowała salmonellę.

32. Jeśli oszukasz kurę, aby myślała, że dzień ma 28 godzin przy użyciu pewnego oświetlenia, zniesie ona większe i mocniejsze jaja.

33. Rekordem dla większości żółtek w jednym jajku jest 9 żółtek.

ptak

34. Największe kiedykolwiek zarejestrowane jajo kurze ważyło 0.34 kilograma i zawierało dwa żółtka.

35. Kurczęta mają trzy powieki.

36. Jedynym krajem, w którym nie ma kurczaków jest Watykan – chociaż Watykan utrzymuje stado kurczaków w odległości 35 kilometrów od siebie, czyli w mieście Castel Gandolfo.

37. Strach przed kurczakami nazywany jest alektorofobią.

38. Jeśli kurczęta słuchają muzyki klasycznej, mogą składać większe i cięższe jajka.

39. Kurczak nie tylko uczy się rozpoznawać swoje własne „imię”, ale także zna imiona/nazwy innych kurczaków w swoim stadzie.

40. Wizja kolorystyczna kurczaka jest lepsza od ludzkiej, obejmuje nie tylko czerwone, niebieskie i zielone fale, które widzimy, ale także ultrafioletowe fale, których nie widzimy.

41. Kurczęta mają prehistoryczne korzenie. Są jednymi z najbliższych żyjących krewnych Tyranozaura Rexa. Gdyby ważyły tyle samo, byłyby równie przerażające.

42. Kury są odważne i bronią swoje młode przed drapieżnikami.

43. Kurczęta nie są całkowicie pozbawione latania – mogą unosić się w powietrzu na tyle, by przelecieć przez płot lub wlecieć na drzewo.

44. W Korei Południowej jest więcej restauracji ze smażonym kurczakiem niż McDonald’s na całym świecie.

45. Wartość odżywcza jaj kurzych jest taka sama, niezależnie od koloru jaj.

46. Kurczęta pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie ewoluowały przez miliony lat.

kogut

47. Skrzydła z kurczaka były kiedyś uważane za niepożądane i czasami wyrzucane, aż do 1964 roku, kiedy to właściciel restauracji grillował i podawał je w 1964 roku, nazywając je Skrzydełkami Buffalo. Zostały one nazwane na cześć miasta, w którym zostały po raz pierwszy wyprodukowane, czyli w Buffalo.

48. Kury matki uczą swoje pisklęta, co mają jeść, a czego unikać.

49. Kiedy kurczakowi odetnie się głowę, to może przebiec długość całego boiska do piłki nożnej, zanim padnie martwy.

50. Dzioby kurczaka mogą krwawić.

51. Kiedy kurczaki czują się zestresowane, zaczynają tracić swoje pióra.

52. Kura potrzebuje tylko około 26 godzin na wyprodukowanie jajka, a 21 dni na inkubację i wylęgnięcie się jajka.

53. Kury wolą kąpiele w popiele i kurzu, niż w wodzie. Kąpiele w kurzu zarówno kontrolują zewnętrzne pasożyty, jak i dbają kurze pióra.

54. Kurczęta potrafią pływać, a niektóre z nich naprawdę to lubią, ale aby uniknąć utonięcia, muszą być w stanie wydostać się z wody, kiedy będą gotowe.

55. Ptaki te są wszystkożerne. Zjadają nasiona i owady, ale także małe myszy i jaszczurki.

56. Ciała kurczaków zawierają o 15% więcej wody niż ludzie.

57. Kurczaki marzą tak samo jak my. Podczas snu doświadczają REM (gwałtownego ruchu oczu), co wskazuje, że ich umysły mogą śnić.

58. Chociaż rzadkie, kurczak może być zarówno samcem jak i samicą, z połową ciała wyglądającą jak kogut, a drugą połową jak kura – zjawisko zwane dwustronnym gynandromorfizmem.

59. Lekki kurczak uwalnia około 6 kilogramów odchodów rocznie, ciężka rasa średnio 90 kilogramów.

60. Na świecie jest 25 miliardów kurczaków, jest ich więcej niż jakiegokolwiek innego gatunku ptaków.

61. Kurczęta ustanawiają hierarchię społeczną, porządek dziobania, a usunięcie ze stada powoduje u nich stres.

62. Chociaż do wylęgania się jaj kury potrzebny jest kogut, to jednak nie jest on niezbędny, aby kura mogła złożyć jaja.

63. Kury mogą biegać do 6 kilometrów na godzinę.

64. Kurczęta wiedzą, kto jest szefem. Tak jak my, tworzą struktury społeczne, a wszystkie kurczęta znają swoje miejsce na drabinie. Dopiero gdy są zapakowane do kurników na fermach z dziesiątkami tysięcy innych ptaków, ich hierarchia społeczna się załamuje, a stres prowadzi nawet do kanibalizmu.

65. Istnieją dziesiątki ras kurczaków, takich jak Leghorn czy Holenderski Bantam.

66. Mają zazwyczaj od 30 do 40 cm wzrostu.

67. Kury karłowate mogą ważyć od 500 gramów, a kury mięsne mogą ważyć nawet 5 kilogramów.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są zabawne ciekawostki o kurczakach?

Na ziemi jest więcej kurczaków niż ludzi – około 25 miliardów. Jest też więcej kurczaków niż jakiegokolwiek innego gatunku ptaków. Kury zostały udomowione w południowych Chinach około 8000 lat temu.

Z czego znane są kurczęta?

Kurczęta są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą nasiona i owady, ale znane są również z tego, że jedzą myszy i jaszczurki. Kurczęta potrafią rozpoznać około 100 różnych kur ze swojego stada.

Czy kurczaki mają uczucia?

Kilka badań wykazało, że kurczaki wykazują negatywne emocje, jak strach. Ale odczuwają też pozytywne emocje jak szczęście. Empatia została również wykazana u kurcząt.

Jak mądry jest kurczak?

Kurczęta są całkiem mądre. Kurczęta mają złożony układ nerwowy i są wrażliwe na ból, ciśnienie i temperaturę, tak jak ludzie i ssaki.

Czy kurczak może czuć ból

Kurczęta mają receptory bólu, które dają im zdolność do odczuwania bólu i cierpienia.