Ciekawostki

Zaskakujące Ciekawostki o Walentynkach

Walentynki

Tysiące Polaków stało w kolejce po truskawki oblane czekoladą i bukiety róż w te walentynkowe dni. Przedstawiamy kilkanaście niesamowitych faktów i ciekawostek walentynkowych. Chociaż wiemy, że Walentynki to najbardziej romantyczny dzień w roku, to jednak jest to coś więcej niż tylko święto.

W oparciu o statystyki detaliczne, około 3% właścicieli zwierząt domowych w tym dniu wręczy prezenty swoim pupilom.

Ludzie uważają różowy i czerwony za kolory miłości. Około 65% Amerykanów uważa, że opakowania walentynkowych cukierków i czekoladek powinny być czerwone i różowe.

Jeszcze w epoce wiktoriańskiej ludzie wyrażali swoje emocje poprzez florystykę, czyli język kwiatów. Podanie pewnego rodzaju kwiatu niosło ze sobą konkretne przesłanie, a czerwone róże oznaczały romans.

Wielu uważa, że symbol X stał się w średniowieczu synonimem pocałunku.

Po tym, jak cesarz rzymski Klaudiusz II zdelegalizował małżeństwo, święty Walentyn nadal w tajemnicy poślubiał mężczyzn i kobiety. Już wtedy tradycją było, że mężczyźni i kobiety wymieniali się kwiatami w dniu ślubu, na znak powodzenia i rozpoczęcia związku.

Pierwsza walentynka została wysłana w XV wieku. Najstarszą wzmianką o wysłaniu walentynki był wiersz napisany przez francuskiego średniowiecznego księcia Karola do żony w 1415 roku.

W XVII wieku ludzie zaczęli wymieniać kartki i odręczne listy do kochanków i przyjaciół, ale to właśnie w latach czterdziestych XIX wieku pierwsze walentynkowe kartki były masowo produkowane w Stanach Zjednoczonych.

Każdego roku w całym kraju sprzedaje się ponad 36 milionów bombonierek w kształcie serca.

14 lutego jest drugim co do wielkości dniem rozdawania kartek w roku, zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Co roku spodziewana jest wymiana 1 miliarda kartek na całym świecie.

Walentynkowy prezent, na który ludzie wydają najwięcej, to biżuteria.

Cukierki były pierwotnie medycznymi pastylkami. W 1847 roku bostoński farmaceuta Oliver Chase wynalazł maszynę, która uprościła proces produkcji pastylek do ssania, w wyniku czego powstała pierwsza w Ameryce maszyna do produkcji słodyczy.

W 1537 roku, król Anglii Henryk VII oficjalnie ogłosił 14 lutego świętem św. Walentego.

Najwięcej kartek walentynkowych otrzymują nauczyciele, a następnie dzieci, matki, żony i dziewczyny.

Amerykanie wysyłają 145 milionów kartek walentynkowych każdego roku.

Ponad jedna trzecia mężczyzn czuje się komfortowo, nie otrzymując niczego od swojej dziewczyny w Walentynki.

Lekarze z XIX wieku powszechnie zalecali swoim pacjentom jedzenie czekolady, aby uspokoić ich cierpienia z powodu utraconej miłości.

Kolor czerwony od dawna był uważany za kolor namiętności, a nauka może to teraz potwierdzić. Badanie przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Rochester wykazało, że mężczyźni postrzegali kobiety noszące czerwień lub stojące przed czerwonym tłem jako znacznie bardziej atrakcyjne niż kobiety noszące lub stojące przed innymi kolorami. Kobiety czuły to samo w przypadku mężczyzn noszących czerwień.

Jedynym innym dniem, który przewyższa Walentynki w sprzedaży kwiatów, jest dzień Matki.

Pierwsze pudełko czekoladek w kształcie serca zostało wprowadzone w 1861 roku.

Dopiero 15 lat po stworzeniu wafli Necco brat Daniela Chase’a, Oliver Chase, opracował sposób na wyciskanie słów na słodycze za pomocą specjalnego wałka.

Richard Cadbury wyprodukował pierwsze pudełko czekoladek na to święto pod koniec XIX wieku.

W latach czterdziestych XIX wieku dostaliśmy pierwsze masowo produkowane walentynki.

Kształt serca nie zawsze był romantycznym symbolem. Serce było niegdyś powszechnie uważane za ludzkie centrum pamięci, w którym zapisywano uczucia miłości.