Ciekawostki

15 Ciekawostek o Lwach Morskich

lew morski

Lwy morskie są płetwonogami. Charakteryzują się one zewnętrznymi nausznikami, długimi płetwami przednimi, dużą klatką piersiową oraz zdolnością poruszania się na czworakach. Poznajmy kilka ciekawostek na temat tych fascynujących zwierząt.

1. Lwy morskie atakują

Uważa się, że na te płetwonogi lepiej uważać. Atakują one osoby pływające. Nie dotarto jeszcze jednak do tego, dlaczego to robią. Może być to obrona terytorium lub zachowanie obronne osobników na coś chorujących.

2. Pożywienie lwów morskich

Są one drapieżnikami, polują na inne ssaki, takie jak foki pospolite, czy wydry morskie.

3. Zagrożenia wobec lwów morskich

Zagrażają im jedynie ludzie oraz orki, lwy morskie znajdują się bowiem na prawie samym szczycie piramidy pokarmowej.

4. Naturalne miejsce życia płetwonogów

Występują one we wschodniej części północnego Oceanu Spokojnego, od południowo-wschodniej Alaski, aż po archipelag Islas Marias, w Meksyku.

5. Inne nazewnictwo lwów morskich

Mówi się na nie również uszanka kalifornijska oraz uchatka kalifornijska.

6. Wymiary lwów morskich

Długość ich ciała sięgać może nawet 3,5 metra – w przypadku samców. W przypadku samic dorastają one do 2,5 metra. Waga w przypadku samców może wynieść aż 1100 kilogramów u dorosłego osobnika!

7. Umaszczenie uszanek kalifornijskich

Samica zazwyczaj ma brązową sierść, samiec natomiast ma sierść ciemnobrunatną, „udekorowaną” w niektórych miejscach jaśniejszymi plamkami, które głównie występują na głowie, a także na tylnej części ciała i brzuchu.

8. Tryb życia

Lwy morskie żyją w stadzie. Są one świetnymi pływakami, jednak potrafią poruszać się również na lądzie, co nie idzie im oczywiście tak dobrze, jak pływanie. Całą zimę spędzają w morzu, starając się nie wychylać nad powierzchnię wody.

9. Tresura

Uchatki kalifornijskie to ssaki, które łatwo można wytresować. Szybko uczą się nowych sztuczek, dlatego też często zobaczyć można je na scenach cyrkowych, gdzie pięknie prezentują swoje najlepsze popisy.

10. Ochrona i zagrożenie

Lwy morskie nie są zagrożone wymarciem, osobników w wodach świata jest dużo i coraz to więcej. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych mają one status „LC”.

11. Ciąża i młode

W okresie rozrodu samice zbierają przy sobie swoje haremy. Taki harem może liczyć od 5 aż do 20 samic, które ciągle z nimi pływają. Ciąża trwa około roku. Młode przy matce spędzają swój pierwszy rok życia, następnie udają się do innego stada lub pozostają z matką, ale już jako osobniki w pełni indywidualne i odpowiedzialne za siebie.

12. Podgatunki lwów morskich

Wyróżnia się aż trzy podgatunki uchatek kalifornijskich, są to: podgatunek nominatywny, podgatunek wód Japonii i Chin, podgatunek z Galapagos i wybrzeży Ekwadoru.

13. Rozcieranie pokarmu

Pokarm w żołądku tych ssaków jest rozcierany. Dzieje się tak, ponieważ uchatki kalifornijskie zjadają również piasek i kamienie.

14. Żerowanie lwów morskich

Mają one tendencję do polowania blisko wybrzeży.

15. Uchatki kalifornijskie jako modele

Te zwierzęta są urodzonymi modelami! Już wiele razy zaobserwowano, że kiedy lwy morskie widzą aparat zaczynają pozować!