Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o telefonach

telefon

Większość z nas wie, że za wynalezienie telefonu odpowiadał Alexander Graham Bell, a dziś trudno wyobrazić sobie kontakt międzyludzki bez tego urządzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o telefonach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Pierwszy telefon komórkowy pojawił się na rynku w 1983 roku, a swoimi gabarytami przypominał raczej duży telefon stacjonarny. Warto podkreślić, że urządzenie ważyło 2 kilogramy.

2. W 1992 roku po raz pierwszy w historii wysłano SMSa. Wiadomość została wysłana przez inżyniera Neila Papwortha i brzmiała „Wesołych Świąt”.

3. Nazwa telefonu pochodzi z języka greckiego, w którym „tele” oznacza „daleko”, natomiast „fon” oznacza „głos”.

4. Chociaż przyjmuje się, że to Alexander Graham Bell wynalazł telefon, wiele osób wpadało w tym czasie na podobny pomysł. Przyjmuje się, że pierwszy telefon skonstruował Antonio Meucci, ale nie było go stać na opłacenie patentu. Z kolei po Alexandrze Graham Bellu, tego samego dnia w biurze patentowym pojawił się zupełnie inny konstruktor.

5. W 1878 roku wydrukowano pierwszą w historii książkę telefoniczną. Urządzeń tych było tak mało, że wszystkie numery zmieściły się na jednej kartce.

6. W 2007 roku doszło do dziwnego zakupu na aukcji charytatywnej w Katarze. Sprzedano wówczas numer 666 6666 za cenę 1,5 miliona funtów.

7. W 100 kilogramach telefonów komórkowych znajduje się więcej złota niż w takiej samej ilości rudy z kopalni złota. Jest ono nieodzownym podczas konstruowania materiałem.

8. Frigensofobia to paniczny lęk przed używaniem telefonów komórkowych, który jest motywowany strachem o uszkodzenie mózgu przez fale. W rzeczywistości, jak każda fobia, lęk ten nie jest uzasadniony.

9. Najdroższym telefonem komórkowym na świecie jest Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond, który jest inkrustowany kamieniami szlachetnymi, a przede wszystkim niezwykle rzadkim różowym diamentem. Za taki telefon trzeba zapłacić około 50 milionów dolarów.

10. Największym operatorem telefonii komórkowej na świecie jest China Mobile, z którego usług korzysta aż 600 milionów ludzi.