Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Kurach Dla Dzieci

kury

Kurczaki potrafią rozróżnić ponad 100 twarzy przedstawicieli swojego gatunku, przez co pod tym względem ich pamięć dorównuje pamięci słoni. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o kurach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Kury to ten sam gatunek co koguty. Kogut jest po prostu samcem kury, który wyróżnia się od niosek piękniejszym upierzeniem i większymi rozmiarami. Kury są zwykle skromniejsze w kolorach piór, nie posiadają grzebienia na głowie – lub są one znacznie mniejsze – a także zwykle nie mają charakterystycznego ogona z kolorowych piór.

2. Kury to obecnie najliczniejszy gatunek ptaka na Ziemi. Ich szacowana liczebność to około 25 miliardów. Dla porównania populacja ludzi to około 7,8 miliarda.

3. Kury w naturze żyją około 10 lat. W hodowli na miarę przemysłową żyją znacznie krócej od 6 tygodni do 1,5 roku. Na gospodarstwie zaś, gdzie o kurę będzie się dodatkowo dbało może ona dożyć nawet 16 lat.

4. Kurzy dziób jest unerwiony, przez co jest wrażliwy na ból. Dlatego kury najpierw grzebią łapami w ziemi – rozgrzebują ziemię, szukając jedzenia i sprawdzając podłoże. Dopiero później dziobią.

5. Kwoka wysiadująca jajka specyficznie gdacze. Według teorii naukowców w ten sposób pisklęta siedzące w jajkach, mają zapamiętać jej gdakanie i po wykluciu od razu rozpoznawać matkę.

6. Stadku kur niosek wcale nie jest potrzebny kogut. Nioski składają jajka nawet bez jego obecności, a hierarchii i porządku w kurniku bez koguta pilnuje inna kura, nazwana dominującą. Wtedy to ona pilnuje, aby w stadku panował spokój.

7. Kury są w stanie rozpoznawać około 100 twarzy zarówno ludzkich, jak i inne kury. W stadzie mają też swoje ulubione, z którymi zawsze chętnie dzielą się jedzeniem, lub z którymi najczęściej przebywają.

8. Mimo iż na to nie wygląda, to kury mają bardzo dobrą pamięć. Potrafią zapamiętać gdzie ostatnio znalazły dużo jedzenia, a także konkretne kury, a potem je rozpoznać nawet po kilku miesiącach.

9. Kwoki uczą pisklęta co mogą jeść, a czego nie powinny ruszać. Często też przygarniają do siebie pisklęta by je dogrzać. Początkowo bowiem same nie potrafią utrzymać jednakowej temperatury ciała i muszą być dogrzewane.

10. Kura w ciągu doby około 50 razy obraca jajka, które wysiaduje. Robi to by równomiernie dogrzewać jajka.