10 Zaskakujących Ciekawostek o Kurach Dla Dzieci

kury

Kurczaki potrafią rozróżnić ponad 100 twarzy przedstawicieli swojego gatunku, przez co pod tym względem ich pamięć dorównuje pamięci słoni. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o kurach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Kury to ten sam gatunek co koguty. Kogut jest po prostu samcem kury, który wyróżnia się od niosek piękniejszym upierzeniem i większymi rozmiarami. Kury są zwykle skromniejsze w kolorach piór, nie posiadają grzebienia na głowie – lub są one znacznie mniejsze – a także zwykle nie mają charakterystycznego ogona z kolorowych piór.

2. Kury to obecnie najliczniejszy gatunek ptaka na Ziemi. Ich szacowana liczebność to około 25 miliardów. Dla porównania populacja ludzi to około 7,8 miliarda.

3. Kury w naturze żyją około 10 lat. W hodowli na miarę przemysłową żyją znacznie krócej od 6 tygodni do 1,5 roku. Na gospodarstwie zaś, gdzie o kurę będzie się dodatkowo dbało może ona dożyć nawet 16 lat.

4. Kurzy dziób jest unerwiony, przez co jest wrażliwy na ból. Dlatego kury najpierw grzebią łapami w ziemi – rozgrzebują ziemię, szukając jedzenia i sprawdzając podłoże. Dopiero później dziobią.

5. Kwoka wysiadująca jajka specyficznie gdacze. Według teorii naukowców w ten sposób pisklęta siedzące w jajkach, mają zapamiętać jej gdakanie i po wykluciu od razu rozpoznawać matkę.

6. Stadku kur niosek wcale nie jest potrzebny kogut. Nioski składają jajka nawet bez jego obecności, a hierarchii i porządku w kurniku bez koguta pilnuje inna kura, nazwana dominującą. Wtedy to ona pilnuje, aby w stadku panował spokój.

7. Kury są w stanie rozpoznawać około 100 twarzy zarówno ludzkich, jak i inne kury. W stadzie mają też swoje ulubione, z którymi zawsze chętnie dzielą się jedzeniem, lub z którymi najczęściej przebywają.

8. Mimo iż na to nie wygląda, to kury mają bardzo dobrą pamięć. Potrafią zapamiętać gdzie ostatnio znalazły dużo jedzenia, a także konkretne kury, a potem je rozpoznać nawet po kilku miesiącach.

9. Kwoki uczą pisklęta co mogą jeść, a czego nie powinny ruszać. Często też przygarniają do siebie pisklęta by je dogrzać. Początkowo bowiem same nie potrafią utrzymać jednakowej temperatury ciała i muszą być dogrzewane.

10. Kura w ciągu doby około 50 razy obraca jajka, które wysiaduje. Robi to by równomiernie dogrzewać jajka.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *