Ciekawostki

10 Ciekawostek i Mało Znanych Informacji o Sępach

sęp

Sępy to potężne ptaki owiane bardo złą sławą. Choć z drugiej strony można napisać, że jest bardzo wygodnym ptakiem. Ta wygoda sprowadza się do tego, że zamiast polować jak inne drapieżne ptaki, on jedynie korzysta z tego co inni już nie chcieli jeść. Jednym słowem sępienie to wygoda i tak też jest postrzegana w slangu określającym leniwców żerujących na cudzej pracy.

1. Drapieżny ptak występujący w wielu rejonach świata, pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. Choć nasz rodzimy jastrząb niby z tej samej rodziny, ale zdecydowanie bardziej pracowity od swoich niektórych braci.

2. Największe siedliska sępów spotkać można w Afryce, Azji i niektórych rejonach Europy. Sępy zamieszkujące te tereny nazywane są sępami starego świata.

3. Ze względu na swoje duże rozmiary i ciężar do lotu wykorzystują ruchy powietrza, poruszając się w kierunku ich przepływu, unosząc się prawie w bezruchu. Ze względu na tą przypadłość zamieszkują głównie treny w środkowych częściach kontynentów w obrębie pustynnym lub półpustynnym z daleka od morza.

4. Do sępów starego świata należy 15 gatunków ptaków zgrupowanych w 9 rodzajów. Wszystkie mają skrzydła o dużej rozpiętości.

5. Bardzo charakterystyczną cechą sępów jest długa zakończona łbem szyja pozbawiona piór. Na głowie mają rzadki puch.

dziob sępa

6. Sępy są typowymi ptakami padlinożernymi. Żywią się padłymi zwierzętami lub resztkami pozostawionymi po ucztach drapieżników.

7. Sępy są bardzo pożytecznymi drapieżnikami. Dzięki swoim upodobaniom żywieniowym w bardzo efektywny sposób czyszczą powierzchnie z padliny. Często określa się je jako czyścicieli środowiska.

8. Brak upierzenia na szyi i na głowie postrzegany był jako dar natury pozwalający tym ptakom na wyszarpywanie kawałów mięsa i nie pozostawianiu śladów po skrzepłej krwi. Pogląd ten został obalony dowiedziono że „goła” głowa sępów służy im jako termoregulator zabezpieczający przed przegrzaniem.

9. Natura wyposażyła sępy w bardzo mocne nogi i szpony dzięki czemu mogą łatwo odrywać kawały mięsa. Dziób sępa zakończony jest ostrym haczykiem, który z kolei ułatwia wyszarpywać mięso.

10. W Tybecie istnieje bardzo specyficzny rodzaj pochówku zmarłych. Umyte ciało wynoszone jest na wzgórze, kapłan nacina ciało zmarłej osoby w kilku miejscach i zostawia je na żer sępom. Taki rodzaj pochówku znajduje duże uzasadnienie w przypadku Tybetu. Większa część tego kraju to góry i chowanie zmarłych jest kłopotliwe, wykorzystując ten wydawać by się mogło z europejskiego punktu, barbarzyński sposób, okazuje się bardo praktyczny i higieniczny.