Ciekawostki

25 Ciekawostek o Pablo Escobarze

Pablo Escobar portret

Pablo Emilio Escobar Gaviria zapisał się w historii jako król kokainy. Nie było przed nim, ani po nim potężniejszego barona narkotykowego, który zawładnąłby wyobraźnią mas i pojawił się wielokrotnie w kulturze.

Serial „Narcos” odświeżył pamięć o jednym z największych gangsterów w historii, a jego perypetie, wystawne życie i przemyt przemysłowych ilości narkotyków wcale nie były wymyślone przez scenarzystów. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Pablo Escobarze.

1. Pablo Escobar urodził się w 1949 roku w kolombijskim miasteczku, Medellin. Karierę gangstera zaczął jako nastoletni złodziej samochodów, ale już w latach siedemdziesiątych zarabiał nawet milion dolarów dziennie na handlu narkotykami.

2. Pablo Escobar już w wieku 22 lat zarobił swój pierwszy milion pesos, zajmując się działalnością, która wahała się od handlu sfałszowanymi losami loterii po przemyt papierosów i sprzedaż fałszywych dyplomów.

3. Pod przewodnictwem Escobara, Kartel z Medellin przekształcił przemysł narkotykowy, wprowadzając kokainę do Stanów Zjednoczonych na niespotykaną dotąd skalę. W szczytowym momencie swojej działalności, imperium Escobara było odpowiedzialne za większość kokainy trafianej do USA, czyniąc go jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

4. Escobar zyskał wśród niektórych mieszkańców Kolumbii status „Robin Hooda” dzięki inwestowaniu w biedne dzielnice Medellin, budowaniu mieszkań i szkół, a także finansowaniu stadionów piłkarskich.

5. W latach osiemdziesiątych był już baronem narkotykowym popularnym na całym świecie. Skorumpowani policjanci oraz władza w jego kraju sprawiały, że nie miał żadnych kłopotów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a nawet z podróżowaniem.

6. Zaangażowanie Escobara w politykę i jego krótkotrwała kariera w kolumbijskim kongresie skończyły się po tym, jak został oskarżony o przestępcze działania. Jego konflikt z kolumbijskim rządem i zaangażowanie w działalność przestępczą przyczyniły się do eskalacji wojny domowej w Kolumbii.

7. U szczytu swoich możliwości Pablo Escobar posiadał trzydzieści miliardów dolarów w gotówce. Problemem było jednak przechowywanie tak wielkiej ilości pieniędzy. Banknoty były podobno atakowane zarówno przez pleśń, jak i szczury.

8. Podobno aż tysiąc dolarów miesięcznie trzeba było wydawać na same gumki recepturki do spinania plików narkodolarów.

9. Kiedy zaczęły się problemy z policją i Pablo bardzo często zmieniał miejsce zamieszkania, trafił w końcu do jednego ze swoich domów, w którym było wyjątkowo zimno. Aby ogrzać swoją córkę, Pablo rozpalił ognisko, w którym ogień strawił dwa miliony dolarów w banknotach.

10. Kiedy przyszło do odbycia kary, Pablo Escobar odsiedział wyrok w prywatnym więzieniu, które było po prostu jedną z jego posiadłości. Kara więzienia w jego wykonaniu niewiele różniła się od zwykłego życia miliardera.

11. Escobar był znany z zamiłowania do egzotycznych zwierząt i utworzył prywatne zoo na swojej posiadłości Hacienda Nápoles. Zoo to było domem dla hipopotamów, żyraf, słoni i wielu innych zwierząt sprowadzonych z różnych części świata.

12. Jego działalność przestępcza miała również globalny wymiar – oprócz Stanów Zjednoczonych, sieć dystrybucji kokainy Kartelu z Medellin obejmowała Europę i inne regiony świata, ugruntowując jego pozycję jako globalnego barona narkotykowego.

13. Pablo Escobar próbował zalegalizować swoje dochody, inwestując w różne legalne przedsiębiorstwa, w tym w nieruchomości i futbol. Właśnie dzięki swoim inwestycjom w lokalne kluby piłkarskie zyskał dużą popularność wśród kibiców.

14. W ramach swojej strategii „plata o plomo” (srebro lub ołów), Escobar stosował brutalną metodę zastraszania – oferował urzędnikom łapówki za współpracę, a tych, którzy odmawiali, często zabijał.

15. Jego wpływ na społeczeństwo kolumbijskie był tak duży, że nawet po śmierci, niektóre społeczności nadal czczą jego pamięć, uważając go za bohatera, który walczył z nierównościami społecznymi.

16. . W swoim najlepszym okresie Pablo Escobar był siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie, a 80 procent światowego rynku kokainowego należało do jego gangu.

17. Mimo że Escobar był bezwględnym gangsterem, lokalna ludność Medellin wprost go uwielbiała. Bardzo dbał o swoich ludzi, wybudował w mieście osiedla i stadiony, często nawet rozdawał ludziom pieniądze.

18. Do skarbca Escobara wpłynęła tak duża ilość pieniędzy, że zaczął inwestować w niekonwencjonalne formy przechowywania kapitału, w tym zakopywanie pieniędzy w różnych miejscach w Kolumbii. Niektóre z tych ukrytych skarbów nigdy nie zostały odnalezione.

19. Pablo był również odpowiedzialny za liczne akty terroryzmu w Kolumbii, w tym zamachy bombowe i zabójstwa polityków, sędziów i członków sił policyjnych, co miało na celu zastraszenie rządu i zniechęcenie do walki z przestępczością narkotykową.

20. Escobar i jego rodzina mieli swoje momenty ucieczki przed władzami, w tym dramatyczną próbę ucieczki do Niemiec, która zakończyła się niepowodzeniem, gdyż niemiecki rząd odmówił im azylu.

21. Najbardziej znaczącym aktem terroru przypisywanym Escobarowi i jego organizacji było zestrzelenie w 1989 roku samolotu Avianca Flight 203, co miało na celu zabójstwo kandydata na prezydenta Kolumbii, który jednak nie był na pokładzie. W wyniku tego ataku zginęło 107 osób – wszyscy na pokładzie oraz kilka osób na ziemi.

22. Escobar stosował terror jako narzędzie do zastraszania społeczeństwa, władz i konkurentów. Jego działania miały za zadanie nie tylko eliminować konkurencję i utrzymywać dominację jego kartelu na rynku narkotykowym, ale także wpływać na politykę Kolumbii poprzez zastraszenie i korupcję.

23. Kiedy opuścił swoje luksusowe więzienie, uprzadzając przeniesienie go do normalnego więzienia, Ameryka dołączyła do pościgu za Escobarem. Zginął w wyniku wymiany ognia, choć mówi się również o tym, że popełnił samobójstwo, co obiecywał zrobić, jeśli policja będzie chciała go aresztować.

24. Pod koniec swojego życia, Escobar prowadził serię negocjacji z rządem kolumbijskim, oferując oddanie się w zamian za łagodne traktowanie swojej rodziny i bliskich współpracowników, co świadczy o jego próbach zachowania kontroli nad sytuacją aż do ostatnich chwil.

25. Po śmierci Escobara jego gang rozpadł się na mniejsze grupy. Spekuluje się, że w różnych miejscach w Kolumbii do dziś poukrywany jest niebotyczny majątek Escobara.