10 ciekawych informacji i ciekawostek o Pablo Escobarze

Pablo Escobar portret

Pablo Emilio Escobar Gaviria zapisał się w historii jako król kokainy. Nie było przed nim, ani po nim potężniejszego barona narkotykowego, który zawładnąłby wyobraźnią mas i pojawił się wielokrotnie w kulturze.

Serial „Narcos” odświeżył pamięć o jednym z największych gangsterów w historii, a jego perypetie, wystawne życie i przemyt przemysłowych ilości narkotyków wcale nie były wymyślone przez scenarzystów. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Pablo Escobarze.

1. Pablo Escobar urodził się w 1949 roku w kolombijskim miasteczku, Medellin. Karierę gangstera zaczął jako nastoletni złodziej samochodów, ale już w latach siedemdziesiątych zarabiał nawet milion dolarów dziennie na handlu narkotykami.

2. W latach osiemdziesiątych był już baronem narkotykowym popularnym na całym świecie. Skorumpowani policjanci oraz władza w jego kraju sprawiały, że nie miał żadnych kłopotów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a nawet z podróżowaniem.

3. U szczytu swoich możliwości Pablo Escobar posiadał trzydzieści miliardów dolarów w gotówce. Problemem było jednak przechowywanie tak wielkiej ilości pieniędzy. Banknoty były podobno atakowane zarówno przez pleśń, jak i szczury.

4. Podobno aż tysiąc dolarów miesięcznie trzeba było wydawać na same gumki recepturki do spinania plików narkodolarów.

5. Kiedy zaczęły się problemy z policją i Pablo bardzo często zmieniał miejsce zamieszkania, trafił w końcu do jednego ze swoich domów, w którym było wyjątkowo zimno. Aby ogrzać swoją córkę, Pablo rozpalił ognisko, w którym ogień strawił dwa miliony dolarów w banknotach.

6. Kiedy przyszło do odbycia kary, Pablo Escobar odsiedział wyrok w prywatnym więzieniu, które było po prostu jedną z jego posiadłości. Kara więzienia w jego wykonaniu niewiele różniła się od zwykłego życia miliardera.

7. W swoim najlepszym okresie Pablo Escobar był siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie, a 80 procent światowego rynku kokainowego należało do jego gangu.

8. Mimo że Escobar był bezwględnym gangsterem, lokalna ludność Medellin wprost go uwielbiała. Bardzo dbał o swoich ludzi, wybudował w mieście osiedla i stadiony, często nawet rozdawał ludziom pieniądze.

9. Kiedy opuścił swoje luksusowe więzienie, uprzadzając przeniesienie go do normalnego więzienia, Ameryka dołączyła do pościgu za Escobarem. Zginął w wyniku wymiany ognia, choć mówi się również o tym, że popełnił samobójstwo, co obiecywał zrobić, jeśli policja będzie chciała go aresztować.

10. Po śmierci Escobara jego gang rozpadł się na mniejsze grupy. Spekuluje się, że w różnych miejscach w Kolumbii do dziś poukrywany jest niebotyczny majątek Escobara.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.