Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek, Informacji i Faktów o Kunach

kuna

Są zwierzęta, które przystosowują się do nowych warunków i potrafią w nich całkiem nieźle funkcjonować. Przykładem takiego zwierzęcia morze być kuna. Jako dziko żyjące zwierzę w leśnych ostępach bardzo rzadko występuje. Warunki współistnienia z ludźmi stworzyły jakby nowy gatunek kuny określany jako kuna domowa. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o kunach o których być może nie słyszeliście.

1. Kuna zaliczana jest do ssaków drapieżników z rodziny łasicowatych.

2. Obszary występowania dotyczą całej Europy, jedynie na Wyspach Brytyjskich populacja została znacząco przetrzebiona.

3. Kuna w zależności od warunków żyje na wolności 8-10 lat w niewoli dożywa 15 lat. Naturalnymi wrogami kun są lisy, psy i wilki jeśli zamieszkują dany teren.

4. Kuna jak większość europejskich drapieżników zazwyczaj poluje w nocy, głównie wybierając na swoje ofiary drobne gryzonie takie jak wiewiórki, nornice, węże, żaby, ślimaki. W jadłospisie kuny znaleźć też można padlinę, owoce głównie jagody.

5. Kuny za kryjówki wybierają różnego rodzaju szczeliny, dziuple, nory są zwierzętami terytorialnymi i na swoim obszarze posiadają kilka kryjówek.

6. Kuna znaczy swoje terytorium wydzieliną z gruczołów okołoodbytowych. Samiec zajmuje obszar od 3-20 kilometrów kwadratowych i wiedzie na nim raczej samotniczy tryb życia.

7. Bardzo blisko z kuną leśną spokrewniona jest kuna domowa. Określenie to przylgnęło do kuny ponieważ żyje ona bardzo blisko człowieka częstokroć dosłownie w jego domu.

8. Kuny domowe uważane są za szkodniki. Jest w tym wiele racji ponieważ potrafią bardzo mocno nabałaganić. Często zdarza się tak że zamieszkują poddasza, strychy domów mieszkalnych. Jeśli taka kuna zadomowi się to potrafi dokonać bardzo wielu bardzo poważnych szkód. Poprzegryzane izolacje dachowe i tym podobne szkody mogą być naprawdę uciążliwe i kosztowne w ich usuwaniu.

9. Kuny potrafią wyrządzić sporo poważnych szkód w samochodzie. Jeśli kuna ma w swoim zasięgu dostęp do garażu w którym znajduje się samochód i niech napotka otwarte drzwi lub uchyloną szybę potrafi zmasakrować tapicerkę lub poprzegryzać kable samochodowe.

10. Kuny postrzegana są jako zawadiackie stworzenia, jest to spowodowane specyficznym sposobem poruszania się. Przemieszczając się odnosi się wrażenie, że przeskakuje z tylnych na przednie nogi.