Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Carlo Acutis

Karol Acutis

Chrześcijanie, a zwłaszcza wyznawcy Kościoła Katolickiego, mają swoich świętych i błogosławionych, którzy są dla nich przykładem tego, co robić, by żyć na chwałę Pana Boga. Choć wielu z nich dzieliło swoje losy, ma punkty wspólne w swoich historiach, tak jest jedna wyróżniająca się postać – Carlo Acutis.

Do jego beatyfikacji doprowadziło to, co robił – za pomocą internetu głosił prawdę o “cudach Eucharystii”, za czym poszło wiele nawróceń i wybranie drogi Pana. To jednak nie wszystkie ciekawostki  – Carlo Acutis był osobą, która swoim życiem pokazała miłość do Boga, a nawet po swojej śmierci może skierować ku wierze kolejne osoby.

1. Carlo Acutis przyszedł na świat 3 maja 1991 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Był synem pary włoskich emigrantów, którzy w stolicy Anglii przebywali ze względu na pracę zawodową. Wychowywał się w Milanie.

2. Zagorzały entuzjasta technologii, Carlo był graczem, a także programistą komputerowym.

3. Acutis zachorował na białaczkę typu M3 – uznawaną za najgroźniejszą odmianę choroby. Zmarł w wieku 15 lat, 12 października 2006 roku w miejscowości Monza we Włoszech. Tego dnia, 12 października, w Kościele Katolickim obchodzi się jego wspomnienie.

4. Podczas walki z białaczką jego lekarz zapytał go, czy bardzo cierpi, a on odpowiedział, że „są ludzie, którzy cierpią znacznie bardziej niż ja”.

5. Z miłości do Eucharystii Carlo poprosił rodziców, aby zabrali go na pielgrzymki do miejsc wszystkich znanych cudów eucharystycznych na świecie, ale choroba uniemożliwiła mu to.

6. Ostatnie słowa chłopca brzmiały: “Cieszę się, że umrę, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie marnując ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu”.

7. Carlo bardzo troszczył się o swoich przyjaciół, często zapraszając do swojego domu osoby źle traktowane lub przechodzące trudne sytuacje.

8. Acutis chciał wykorzystać technologię i swoją stronę internetową do ewangelizacji. Zainspirowały go inicjatywy bł. Giacomo Alberione, aby wykorzystać media do głoszenia Ewangelii.

9. Carlo wykorzystał swój zaawansowany technologicznie zestaw umiejętności, aby zbudować cały internetowy katalog cudów eucharystycznych na całym świecie. Wieloletni projekt rozpoczął w wieku 11 lat.

10. Sprawa kanonizacyjna Carlo rozpoczęła się w 2013 r., a w 2018 r. został nazwany „Czcigodnym”. 10 października 2020 r. został nazwany „Błogosławionym”.

11. Stworzono księgę zawierającą cuda eucharystyczne, które opracował na swojej stronie internetowej, zawierającą prawie 100 opisów cudów z 17 różnych krajów, wszystkie zweryfikowane i zatwierdzone przez Kościół.

12. Miliony na całym świecie podążają jego drogą do świętości. Wystarczy wpisać jego imię i nazwisko w wyszukiwarce, aby pojawiło się ponad 2500 stron internetowych i blogów opisujących jego życie i historię.

13. Carlo przystąpił do Sakramentu Wczesnej Komunii Świętej 16 czerwca 1998 roku, miało to miejsce dzięki specjalnemu pozwoleniu Jego kierownika duchowego, arcybiskupa Pasquale Macchi.

14. Carlo był współautorem strony internetowej mediolańskiej parafii Santa Maria Segreta. Ponadto stworzył także stronę  poświęconą wolontariatowi prowadzonemu przez Instytut Leona XIII.

15. Za swoje życiowe motto Carlo uważał słowa: “wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

4.5/5 - (liczba ocen: 4)

One thought on “10 interesujących ciekawostek o Carlo Acutis

  • Będąc w Asyżu, odwiedziłam błogosławionego Carla w kościele. Jest on przykładem Bożej miłości z wzajemnością i stanowi wzór dla młodzieży, aby podążać drogą, którą obrał ten młody człowiek. Dzisiaj tłumy ludzi odwiedzają go z podziwem, a ja czuję się szczęśliwa, że miałam okazję tam być.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *