10 Ciekawostek o Krakowie dla Dzieci

ulica w mieście

Kraków to wspaniałe miasto, druga stolica Polski, która przyciąga rocznie wielu turystów, w tym tych najmłodszych. Uwielbiają oni z pewnością słuchać o Smoku Wawelskim, czy o księżniczkach, które niegdyś zamieszkiwały Wawel. Na temat Krakowa można znaleźć wiele fascynujących ciekawostek, które warto poznać. Przybliż swoim pociechom najbardziej interesujące fakty na temat miasta królów Polski!

1. Hejnał Mariacki

Będąc na Krakowskim rynku lub w jego okolicach można usłyszeć melodię, która rozbrzmiewa co jakiś czas. Z północnej wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewa on codziennie, co godzinę. Urywa się ona w pewnym momencie, co jest jej charakterystycznym elementem. M to symbolizować zabitego w 1241 roku trębacza, a cała legenda została zmyślona w latach 20 XX wieku. Trębacz nieszczęśliwie został ugodzony strzałą, kiedy zaczynał trąbić, aby zaalarmować mieszkańców o ataku wroga.

2. Muzeum Narodowe w Krakowie

Jest to muzeum, które jest największym w mieście, a w Krakowie usytuowane jest jeszcze wiele takich instytucji. Obiekt ten zdecydowanie warto zwiedzić odwiedzając dawną stolicę, na stałe można zobaczyć tutaj różnego rodzaju wystawy, są również takie, które pojawiają się tutaj na pewien okres. Mogą one przybliżyć dzieciom dawne lata, co ułatwić i umilić może im przyszłą edukację.

3. Podziemia Rynku Głównego

Otwarto je w Krakowie 24 września 2010 roku i właśnie od wtedy można je zwiedzać. W owych Podziemiach znajdują się eksponaty pochodzące z lat średniowiecznych, a klimat miejsca nakreśli tą epokę zwiedzającym.

4. Rynek Krakowski jako jeden z największych

Miejsce to uznawane jest za jeden z największych rynków w całej Europie. Niemal każdy budynek w jego obszarze jest kilkusetletnim zabytkiem architektury!

5. „Marsz jamników”

Jest to parada piesków tej rasy, która regularnie organizowana jest w Krakowie. Zwierzaki przebrane są wówczas w różne stroje, lekarzy, księżniczek, czy rycerzy. Będzie to na pewno niesamowita atrakcja dla najmłodszych pociech!

6. Dzwon Zygmunta na Wawelu

Dzwon ten, jak wskazuje jego nazwa, powstał na zlecenie króla Zygmunta I Starego. Waży on aż 11 ton! W Krakowie doskonale słychać jego bicie, ale do wieży, w której się znajduje, można również wejść i podziwiać dzwon z bliska!

7. Stare Miasto w krakowskiej dzielnicy

W tym miejscu znajduje się około sześć tysięcy zabytków oraz ponad dwa miliony dzieł sztuki! Już sam spacer na tym terenie pozwoli na zobaczenie kilku z nich, a to dopiero początek.

8. 3-godzinna wycieczka samochodem elektrycznym

W mieście miasta Kraków często spotkać możemy samochody, które oferują wycieczki. Jednymi z nich są właśnie te, dzięki którym wycieczka trwać będzie aż 3 godziny, a w jej trakcie turyści ujrzą kulturę oraz sztukę, nawet w tych mało znanych zakątkach miasta!

9. Gołębi w Krakowie nie wolno karmić!

Jest to surowo zabronione. Na terenie Krakowa ptaki te uznawane są za szkodniki, które tylko utrudniają życie mieszkańców oraz turystów.

10. „Smocza Jama”

Najmłodsi turyści z pewnością będą zadowoleni z tej atrakcji. Do samej jaskini można wejść, przed nią zaś znajduje się figura smoka na skale, który co jakiś czas „zieje ogniem”!

4.7/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *