Ciekawostki

Kozy – 10 ciekawostek dla dzieci

jedzące kozy

Kozy to zwierzęta gospodarskie, które zna prawie każdy z nas. Człowiek wykorzystuje ich hodowlę do pozyskania wielu dóbr takich jak mleko i nabiał. Wśród kóz wyróżnić możemy dwa gatunki – kozy domowe, których hodowle popularne są na wielu wsiach oraz kozy górskie, które żyją wolno na stromych, skalistych obszarach w zachodniej Ameryce. Kozy to bardzo niepozorne zwierzęta, jednak kryją one przed nami wiele tajemnic. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 10 zaskakujących informacji i ciekawostek na temat kóz.

1. Kozy to jedne z najczystszych zwierząt – naprawdę dbają one o sposób swojego odżywiania wybierając najlepsze rośliny.

2. Kozy górskie, które prowadzą niezależny tryb życia spotkać możemy na wysokości od 1000 do 5000 metrów nad poziomem morza.

3. Każda koza ma 24 zęby, w tym 8 siekaczy. Nie posiadają one jednak zębów w górnej przedniej części szczęki.

4. Informacja ta może zaskoczyć naprawdę wielu z nas, ale kozy potrafią wspinać się na drzewa.

5. Źrenice kóz mają kształt prostokątny. Dzięki temu mają one większe pole widzenia – mogą widzieć zakres około 320 stopni.

6. Mleko kozie jest najpopularniejszym mlekiem na świecie. Tylko w Polsce dominującym rodzajem mleka, które spożywamy jest mleko krowie.

7. Kozy są w odpowiedni sposób przystosowane do rodzaju diety jaką spożywają. Posiadają one bowiem 4 żołądki, dzięki którym mogą trawić spożywane rośliny.

8. Kozy są zwierzętami bardzo towarzyskimi. Zazwyczaj żyją w stadach liczących nawet 20 osobników. Gdy zostają odizolowane od towarzyszy mogą wpaść w depresję.

9. Osobniki należące do rasy nigeryjskich kóz karłowatych mogą ważyć nawet 9 kg. Są one zatem naprawdę niewielkie.

10. Kozy należą do bardzo ciekawskich zwierząt. Bardzo często starają się poznać otaczający świat i kierują się w nieznane.
Kozy są to zwierzęta, które są źródłem wielu dóbr takich jak mleko lub mięso. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że są to naprawdę inteligentne, ciekawe świata i emocjonalne zwierzęta.