Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek, Informacji i Faktów o Koralowcach

koralowce

Na słowo koralowce skojarzenie od razu kieruje w stronę Wielkiej Rafy Koralowej. Dobry trop, choć to nie jedyne miejsce ich występowania. Wiedza przeciętnego osobnika gatunku ludzkiego na temat koralowców jest stosunkowo mała. Rzadko kto kojarzy koralowce z żywymi stworzeniami, bardziej wyobraża sobie ogrom niezwykle kolorowych ryb pływających w okolicach „skamieliny” morskiej. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o koralowcach o których być może nie słyszeliście.

1. Koralowce są to zwierzęta morskie z gromady parzydełkowców, żyją w ciepłych wodach morskich.

2. Wąska grupa osób zajmująca się badaniem tych niezwykłych zwierząt obaliła ostatnio mit, że są to stworzenia żyjące tylko w ciepłych wodach oceanicznych na niewielkich głębokościach. Odkryto gatunki koralowca żyjące w okolicach koła podbiegunowego, również znaleziono okazy na głębokościach dochodzących do jednego kilometra.

3. Koralowce żyją przyczepiając się do dna morskiego. Obumierające osobniki tworzą specyficzną konstrukcję na której narastają następne i tak rozrastając się tworzą rafy koralowe.

4. Najbardziej znana i największa rafa koralowa znajduje się u północno wschodnich wybrzeży Australii. Nazwana została Wielką Rafą Koralową

5. Wielka Rafa Koralowa zajmuje obszar ponad 2, 4 tysiąca kilometrów. Jest tak duża, że jest widoczna na zdjęciach wykonanych z kosmosu.

6. Rafy koralowe tworzą się ze szkieletów obumarłych koralowców. Średni przyrost rafy obliczony jest na 5-8 milimetrów rocznie, a w najbardziej sprzyjających miejscach dochodzi do 15 milimetrów.

7. Koralowce są stworzeniami w formie polipów występują pojedynczo lub w koloniach. Koralowce nie posiadają zmysłów u niektórych wykształca się szkielet. Koralowce są stworzeniami wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Największe okazy osiągają wielkość o średnicy do 1, 5 metra.

8. Kolonie koralowców żyją kilkaset lat, a niektóre rodzaje obliczane są na wiek dochodzący do 4, 2 tysięcy lat.

9. Zmieniający się klimat i powolne ocieplenie stanowią poważne zagrożenie dla raf koralowych w tym i dla Wielkiej Rafy Koralowej. Miejsca uszkodzeń w rafach uzupełnia się z wykorzystaniem drukarek 3D za pomocą których sztucznie odtwarza się uszkodzone miejsca.

10. Żywy twór jakim są rafy budowane przez koralowce, sprzyja rozwojowi różnych współistniejących gatunków zwierząt a głównie ryb. W pobliżu raf koralowych występują największe na świecie skupiska różnych gatunków ryb o bardzo egzotycznych kształtach i całej gamie kolorów.