Ciekawostki

Golden retriever – charakterystyka, opis, żywienie i cena

młody pies

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na całym świecie. Są to niezwykle wdzięczne psy, które łatwo wytresować, ponieważ nie ma dla nich niczego szczęśliwszego od nowego zadania, które otrzymują od swojego ukochanego właściciela. Są to zwierzaki niezwykle kochające i delikatne, dlatego ważne jest, aby nie popsuć sobie z nimi relacji poprzez brak tej delikatności oraz uczucia.

Golden retriever jest rasą, która należy do psów aportujących. Nawet sama nazwa, w wolnym tłumaczeniu, oznacza „złoty aporter”. Jest to typ wyżłowaty, a także rasa należąca do psów płochaczy (rasa, która od wielu stuleci używana jest do polowania na drobną zwierzynę) oraz psów wodnych. Początkowo rasa ta hodowana była właśnie na psy, które miały brać udział w polowaniach i tak też właśnie było. Goldeny prawdopodobnie zostały wyhodowane przez lorda Dudleya Mjoribanksa, pochodzą one z Wielkiej Brytanii, dokładnie ze Szkocji, a początki ich hodowli określa się na wiek XIX.

Określenie „golden” pochodzi oczywiście od koloru ich sierści, a obecna nazwa wprowadzona została w roku 1920. Wcześniej nazywano je „złocisty flat coated”, a także „żółte/złociste retrievery”.

Golden retriever – Opis rasy i charakterystyka

zwierzę domowe

Psy te żyją w przedziale wiekowym od 12 do 14 lat, więc rodzina długo będzie mogła cieszyć się swoim pupilem, jeżeli będzie o niego dbała. Koszt utrzymania tego czworonożnego przyjaciela zaczyna się od 250 zł miesięcznie, co wcale nie jest dużą kwotą za utrzymanie zwierzaka. Goldeny są potulne, bardzo inteligentne, zżyte z ludźmi, aktywne, pewne siebie.

Golden retriever jest idealnym psem rodzinnym, który świetnie obchodzi się z dziećmi i potrafi słuchać swoich właścicieli, ale ma przecież swoje wady, takie jak: obfite linienie, czy skłonności do zbierania odpadków

Rozmiary golden retrievera

mały

Goldeny są psami raczej z tych większych, więc:

  • psy – waga między 28 a 32 kg, wielkość od 56 do 61 cm,
  • suki – waga między 24 a 28 kg, wielkość od 51 do 56 cm.

Sierść i umaszczenie golden retrievera

uroczy

Ich szata jest długa i falista, dłuższe włosy rasa ta posiada na brzuchu, klatce piersiowej oraz tylnej stronie przednich kończyn, na ogonie oraz udach – miejsca te wymagają częstego czesania oraz mycia, gdyż zbierać się będzie na nich brud i kurz. Podszerstek goldenów jest gęsty, wodoodporny. Umaszczenie to dowolny odcień złotego lub kremowego, czasami pojawiają się u niektórych osobników włosy białe, jednak występuje ich mała ilość, najczęściej na brzuchu.

Golden retriever – usposobienie a szkolenie

dwa zole szczenięta

Goldeny cechują się inteligencją i zapałem do pracy, są również aktywne, więc w połowie treningu nie położą się i nie będą chciały dalej z Tobą współpracować. Nie lubią one również bezczynności, a więc nowe zadania, które daje im właściciel, napawają je pełnią szczęścia. Nauka przychodzi im bardzo łatwo, już po niecałych 10 minutach ćwiczeń będzie on doskonale znał nową komendę! Jako nagrodę za dobrze wykonane zadanie uwielbia oczywiście najlepszy smakołyk, ale wystarczy mu też pochwałą od ukochanego właściciela.

Pamiętaj jednak o tym, aby treningów i ćwiczeń nie zaczynać ze szczeniakiem, należy dać im pożyć swoim dziecięcym życiem. Prowadzenie szczeniaka od początku twardą ręką, z komendami, może skutkować załamaniem jego charakteru, często odbije się to w późniejszych latach, przykładowo agresją względem obcych ludzi, a nawet obcych zwierząt. Brak konsekwencji także prowadzić będzie w złym kierunku, ponieważ pies wówczas będzie nazbyt samowolny.

Czego można uczyć goldena od małego? Z pewnością będzie to oswajanie się z innymi zwierzętami, z małymi dziećmi, zabieranie go w bardziej ruchliwe, głośne i tłoczne miejsca, aby umiał w przyszłości radzić sobie z większą grupą ludzi, przy której nie będzie wariował. Ważne jest również to, aby pokazywać szczeniakowi samochód, uczyć go wchodzenia do niego samodzielnie oraz jazdy z nim, niekoniecznie do miejsc, które kojarzą mu się źle, jak weterynarz, czy fryzjer. Golden retrievera z pewnością ucieszy podróż nad wodę i samochód zacznie on kojarzyć z czymś przyjemnym.

Charakter psa

ssak

Golden retrievery są psami delikatnymi, niesamowicie wesołymi, które uwielbiają ludzi, zabawy, ale także wszelkiego rodzaju pieszczoty. Większość czasu wyglądają one nawet tak, jakby się uśmiechały. Jest to rasa przyjacielska, ale zrównoważona. Dobrze szkolony golden nie będzie skakał, czy zaczepiał wszystkich dookoła, przyjdzie jedynie po to, aby go pogłaskać, jednak nie będzie mocno o to zabiegał jeżeli zauważy, że dana osoba nie interesuje się pieszczotami z nim. Rasy tej nie powinno się izolować od ludzi, a już na pewno nie od swojej rodziny, do której bardzo mocno się przywiązuje i to w krótkim czasie.

Samce raczej odznaczają się większą pewnością siebie, dlatego mogą być samowolne i nawet czasem się nie słuchać. Suki za to chętnie się podporządkowują, są bardziej spokojne i nastawione do współpracy ze swoim właścicielem.

Goldeny są również doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Rasa ta często bierze udział w różnych projektach lub w leczeniu dzieci i nie tylko, za pomocą dogoterapii. Dzięki swojemu wesołemu temperamentowi i chęci do zabaw oraz pieszczot potrafią wyleczyć ludzi nawet z depresji! Rasa ta jest bardzo wyrozumiała i cierpliwa, ostrożnie obchodzić potrafi się nawet z maluchami. Młodsze dzieci nie powinny oczywiście same wyprowadzać tych psów na spacer, a także zostawać z nimi same – są to psy duże i o większej masie, mogą przykładowo niechcący przewrócić dziecko.

Goldeny są bardzo ufne i przyjazne, przez co nie sprawdzą się jako stróże domu. Serdecznie przywitają one każdego, nawet włamywacza. Nie nadają się one na psy, które będą ciągle na zewnątrz lub w kojcu – potrzebują one kontaktu z ludźmi, najbardziej ze swoją rodziną. Goldeny uwielbiają nie tylko ludzi, ale także inne zwierzęta, raczej nie zdarza się wszczynanie przez nie bójek, czy innych, negatywnych sytuacji.

Golden retrievery są rasą bardzo aktywną i wytrzymałą, przez co wymagają sporo ruchu, jednak też nie za dużo, aby ich nie przemęczyć. Goldeny powinny jednak zażywać odrobinę ruchu co dzień, spacerów, zabaw, ponieważ kiedy przestaną być one aktywne, ich kości oraz mięśnie mogą się ostać, przez co psy te mogą poważnie zachorować. Należy również pamiętać o tym, iż jest to rasa psów wodnych, ich żywiołem będą wszelkiego rodzaju jeziora, rzeczki, a nawet małe kałuże, w których psy będą chciały się „taplać”.

Tryb życia psa

Są to psy domowe, które nie znoszą ciągłego przebywania na ogródku, a już na pewno nie w kojcu, nie mogą być one odizolowane od swojej rodziny. Pupile te są bardzo aktywne, dorosłemu osobnikowi powinno zapewnić się około godziny, dwóch spaceru dziennie, połączonego również z różnego rodzaju ćwiczeniami, treningami i zabawą w nagrodę.

Najczęstsze choroby golden retrievera

szczeniak

  • dysplazja stawu łokciowego,
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • stany zapalne kości,
  • zapalenie kości,
  • zapalenie więzadeł,
  • zapalenie stawów,
  • pęknięcie stawu kolanowego,
  • skręt żołądka,
  • schorzenia skóry, przykładowo egzema lub atopowe zapalenie skóry,
  • problemy z układem nerwowym,
  • skłonności do alergii, nie tylko skórnych, ale także pokarmowych,
  • częste są choroby układu trawiennego: wzdęcia, stany zapalne jelit, biegunki spowodowane schorzeniami trzustki, nietolerancja pokarmowa, czy niedoczynność trzustki,
  • miopatie, dystrofie mięśniowe, które uwarunkowane są genetycznie,
  • problemy z przewodem słuchowym, ponieważ jest to rasa o uszach zwisających: zapalenia ucha wewnętrznego, czy zewnętrznego,
  • starzejące się goldeny mogą cierpieć na głuchotę.

Upały i mrozy – jak sobie radzą golden retrievery

Rasa ta jest zmiennocieplna, uwielbia jak i mrozy, tak i upały, które nie przeszkadzają im w funkcjonowaniu.

Golden retriever – Ciekawostki

pies na skale

  • Amerykanie wyhodowali inny od europejskiego typ golden retrievera.
  • Goldeny należą do jednej z najpopularniejszych ras na świecie.
  • Ich przeznaczeniem może być służba w policji, mają niesamowity węch, dzięki czemu mogą wyczuć nawet narkotyki, jeśli są odpowiednio szkolone.
  • Mają pewne obciążenia genetyczne, dlatego warto je często badać, aby wykluczać zagrażające im choroby.
  • Goldeny są również rasą, która pomaga policji w odnajdywaniu zaginionych osób.

Cena golden retrievera w 2022 roku

Cena golden retrievera z najlepszych linii genetycznych, z dobrej hodowli, często przekracza kwotę 7000 zł.

Hodowla i szczeniaki

Hodowla tych zwierząt nie jest niczym trudnym, jest ona również popłacająca, ponieważ golden retrievery są rasą, którą interesuje się naprawdę sporo ludzi. Szczeniaki nie wymagają szczególnego traktowania, matki radzą sobie z ich wychowaniem samodzielnie. Jeżeli jednak tak nie jest, ponieważ suka przykładowo nie ma pokarmu, należy wówczas udać się do weterynarza, który podpowie jak podawać im pokarm i jakie mleko będzie dla nich najlepsze.

Historia rasy

na plaży

Golden retrievera wychowano w Anglii, pod koniec XIX wieku. Stworzenie go przypisuje się pół Szkotowi, pół Anglikowi, sir Dudleyowi Marjoribanksowi, lordowi Tweedmouth. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia rasy. Jedna mówi o owczarkach z rosyjskiej grupy cyrkowej, którymi zafascynowany był lord, odkupił siedem zwierzaków i zabrał je do swojej posiadłości. Bardziej rzetelną i udokumentowaną szerzej teorią jest ta, w której mowa jest o tym, iż lord Tweedmouth skrzyżował w 1868 roku swojego żółtego retrievera Nousa z suką tweed water spaniela, Bellą. W wyniku tej krzyżówki na świat przyszły cztery szczeniaki, które następnie, przez około 20 lat, krzyżowano z takimi rasami, jak: czarne wavy coated retrievery, seter irlandzki, labrador retriever, tweed water spaniel oraz bloodhound. Pierwszym golden retrieverem był potomek suki Cowslip i tweed water spaniela.

Jak dbać o jego zdrowie?

Wiadomym jest, iż każda rasa ma swoje charakterystyczne choroby, a także to, że, aby dbać o swojego pupila, należy często odwiedzać weterynarza. Regularne wizyty pozwolą wykluczyć wiele chorób lub odkryć je we wczesnym stadium, dzięki czemu właściciel będzie mógł szybko zacząć podawać właściwe leki, czy dbać bardziej o swojego pupila. Czasem, aby golden wyzdrowiał, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety lub wykluczenie większej aktywności z jego życia.

Należy również zapoznać się z tym, jaki pokarm oraz rośliny mogą być trujące dla rasy i koniecznie izolować je od naszego pupila. Takimi roślinami może być: chryzantema, złocień moruna, fiskus, moruska, winorośl, monstera dziurkowana, epipremium, czy winobluszcz japoński. Należy także pamiętać o tym, że nie można psu podawać środków przeciwbólowych, które przeznaczone są dla ludzi. Po każdym szczepieniu goldena trzeba izolować od innych zwierząt na okres 3-4 dni.

Dieta musi dobrana być odpowiednio do wieku oraz wagi, a także aktywności psa.

Jak długo żyje golden retriever

krótka sierść

Dobrze prowadzone golden retrievery, które zażywają idealnej ilości ruchu dziennie oraz te, o które właściciele dobrze dbają, pielęgnują, regularnie sprawdzają stan ich zdrowia u weterynarza, mogą dożyć nawet 12, 14 lat.

Pochodzenie rasy

Pochodzą one z Anglii, konkretnie ze Szkocji, od suki Cowslip oraz tweed water spaniela.

Alergie

Rasa ta rozwinąć alergię może na każdym etapie życia. Głównymi, które dotknąć mogą te psy, są:

  • alergie sezonowe/środowiskowe,
  • alergie na pchły,
  • alergie pokarmowe.

Takie alergie zwykłe powodują nieustanne swędzenie, przez co pupil będzie często drapać się w danym miejscu lub wgryzać się w nie. Może to skutkować ubytkami w sierści, a nawet widocznymi ranami. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma lekarstwa na alergię u psa, które zadziała stuprocentowo. Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel jest alergikiem, należy zadbać o jego dietę, a także poddać go odpowiedniej terapii, która zmniejszy objawy.

Jaką karmę wybrać?

Golden retriever

W żywieniu goldenów można stosować gotowe karmy wysokiej klasy, uzależnione od ich wagi, wieku oraz aktywności. Muszą być to karmy przygotowane dla ras dużych, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Właściciele mogą również przygotowywać zwierzęciu pokarm samodzielnie, przed czym muszą zapoznać się z tym, jak golden powinien jeść. Pokarm dostarczać musi im bowiem odpowiednie ilości preparatów wapniowo-witaminowych i elementów odżywczych, które chronią stawy.

Pielęgnacja goldena retrievera

Golden retrievery intensywnie linieją dwa razy do roku, wiosną oraz jesienią. Sierści jest wtedy sporo i może ona być wszędzie, jednak jest łatwa do usunięcia z dywanów i mebli. Rasa ta powinna czesana być raz w tygodniu, w okresie wymiany szaty należy robić to jednak częściej. Akcesorium do czesania to pudlówka z dłuższymi drucikami, u mniejszych goldenów, następnie metalowy grzebień. Szczególną uwagę właściciel powinien skupić na rozczesywaniu sierści w okolicy szyi, uszu, brzucha oraz ogona.

Kąpiel przeprowadzać należy w miarę potrzeby. Szampon, który powinien być używany to ten dla psów długowłosych lub hipoalergiczny, jeżeli nasz czworonożny przyjaciel cierpi na choroby skóry lub jego skóra jest wrażliwa. Warto na sierść nałożyć również balsam kojący, pozostawić go na kilka minut. Włosy zwierzęcia należy wycisnąć ręcznikiem dokładnie, a następnie osuszyć je delikatnie suszarką, ponieważ szata sama schnąć będzie długo i może się pognieść, co będzie wyglądać niekorzystnie. Regularnie należy z psem odwiedzać również fryzjera, który powinien wycinać włosy szczególnie między opuszkami, kontrolować jego uszy, zęby oraz skracać pazury.

Dla kogo golden?

Golden retriever jest doskonałym psem rodzinnym. Idealnie sprawdzi się dla osób, które są łagodne, ale też takich, które lubią chodzić na spacery, nie są domatorami, ponieważ uwagę należy skupić na jego dziennych spacerach. Psy te czują się dobrze w domach z ogrodem, ale także w mieszkaniach. Lubią duże rodziny, ale nie będzie im przeszkadzać osoba samotna, która poświęci im dużo swojej uwagi.

Minusy posiadania psa w domu

  • mocno linieją dwa razy do roku, włosy wypadają im też cały rok, w mniejszych ilościach,
  • nie są one typem stróżów, wpuszczą do domu każdego, nawet włamywacza,
  • mają tendencję do grzebania w śmieciach, lubią zjadać i roznosić odpadki.