Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Korze

Kora
źródło: Sławek / Wikipedia

Olga Sipowicz, znana jako Kora Jackowska, przeszła do historii jako jedna z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Przez wiele lat była liderką zespołu Maanam, wpływając w wielki sposób na polską kulturę. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Kora pochodziła z bardzo ubogiego domu. Jej rodzice poznali się po drugiej wojnie światowej i zamieszkali w Krakowie, Kora była ich piątym dzieckiem.

2. Kiedy matka Kory zachorowała, trudna sytuacja materialna rodziny sprawiła, że dziewczynka trafiła do domu dziecka prowadzonego przez zakonnice. Była tam ofiarą oraz świadkiem przemocy fizycznej. Była również molestowana przez katolickiego księdza.

3. Już jako nastolatka Kora była silnie związana z krakowską bohemą artystyczną oraz ruchem hippisowskim.

4. Przez dwa lata Kora pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Od czasu do czasu występowała wówczas na scenie ze swoim mężem, który był muzykiem.

5. Kora dołączyła do nowego zespołu swojego męża, który w latach siedemdziesiątych, już jako Maanam, zaczął robić coraz większą karierę. Zespół wydał kilkanaście albumów studyjnych i koncertował po całej Polsce oraz za granicą. Istniał przez 32 lata aż do 2008 roku, kiedy zawiesił działalność.

6. Na początku lat osiemdziesiątych Kra zadebiutowała na deskach teatralnych w sztuce Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tytułem „Mątwa”, w której oprócz niej na scenie pojawili się Jerzy Stuhr czy Jerzy Bińczycki.

7. W 1984 roku Kora razem z zespołem miała wystąpić na koncercie „Przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”. Kiedy odmówiła, zespół miał zakaz jakiejkolwiek aktywności w radiu, telewizji i prasie.

8. W 2010 roku, po kolejnym zawieszeniu działalności zespołu Maanam, Kora wydała solowy album pod tytułem „Zabawa w chowanego”. Płyta wywołała wiele kontrowersji, ponieważ poruszała tematykę pedofilii w Kościele.

9. Drugi mąż Kory, Kamil Sipowicz, od początku pracował z nią w zespole Maanam. Był tam oświetleniowcem. Para pobrała się dopiero w 2013 roku, chociaż ich związek trwał czterdzieści lat.

10. Kora miała tallent malarski, a tematem jej obrazów były przede wszystkim Madonny. Razem ze swoim mężem, Kamilem Sipowiczem, zorganizowała nawet wernisaż, podczas którego zaprezentowano jej prace.

11. Artystka była zdeklarowaną ateistką, a przez jej bolesne doświadczenia z dzieciństwa, miała bardzo krytyczny stosunek do Kościoła. Sprzeciwiała się ostro tuszowaniu pedofilii w Kościele, a jej pogrzeb miał charakter świecki. Czuła jednak pokrewieństwo z religiami wschodu.

12. W 2012 roku Kora została oskarżona o posiadanie w swoim domu niedozwolonej ilości marihuany, za co groziło jej do trzech lat pozbawienia wolności. W jej obronie stanął wówczas były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, który razem z nią udzielił wywiadu „Newsweekowi” i pojawił się z nią na okładce tygodnika.

13. Od końca lat dziewięćdziesiątych artystka czuła ból brzucha i była poddawana licznym badaniom. W 2013 roku wykryto u niej zaawansowanego raka jajnika z przerzutami. W 2016 roku choroba miała nawrót, a Kora prosiła fanów o pomoc finansową i sprzedała dom, aby się leczyć.

14. Kora była autorką większości tekstów Maanamu, a część jej twórczości ukazał się również w formie książek.

15. Jeden ze skwerów w Krakowie nosi jej imię, czym radni chcieli upamiętnić ją jako artystkę.