Ciekawostki

Amury – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

amur
autor: Roban Kramer / źródło: FEXX / Wikipedia

Amur to duża ryba żyjąca w słodkowodnych zbiornikach w wielu regionach na świecie. Chętnie hodowana jest w stawach i zalewach, gdzie stanowi gratkę dla miłośników wędkowania. Ten gatunek ryby charakteryzuje się długim, stosunkowo wąskim ciałem i szeroką, lekko spłaszczoną głową. Przedstawiamy 10 ciekawostek o tej popularnej rybie!

1. Amur biały pochodzi z Chin, jednak powszechnie występuje w wodach wielu państw europejskich i amerykańskich.

2. Do Polski gatunek ten trafił w 1964r, a zaledwie dwa lata później występował już w kilku jeziorach na terenie naszego kraju (głównie w jeziorach Pojezierza Mazurskiego).

3. Amur to jedna z największych ryb słodkowodnych żyjąca w naszym państwie: rekordowy osobnik ważył ponad 39kg i miał długość 132cm.

4. W warunkach naturalnych – czyli w ciepłych wodach azjatyckich – może osiągać długość nawet 150cm i wagę przeszło 45kg.

5. Amur biały należy do rodziny karpiowatych, tak samo jak znane u nas karpie, płocie i karasie.

6. Amury to ryby roślinożerne, jednak młode osobniki odżywiają się zooplanktonem.

7. W zależności od regionu wiek osiąganej dojrzałości amurów może się znacznie różnić. W wodach Malezji osobniki dojrzewają w wieku zaledwie kilkunastu miesięcy, w warunkach europejskich ryba ta osiąga stan dojrzałości w wieku nawet 6 lub 7 lat.

8. Amur nie jest rybą długowieczną: przeciętna długość życia to 15 lat.

9. Gatunek ten w Polsce nie rozmnaża się w sposób naturalny, głównie ze względu na stosunkowo niską temperaturę wód. W celu utrzymania stabilnego poziomu populacji amurów przeprowadza się tzw. sztuczne tarło na przełomie czerwca i lipca.

10. Amury zimują blisko dna zbiorników wodnych, a w trakcie najzimniejszych miesięcy ryba pokrywa się warstwą śluzu, który zabezpiecza ciało zwierzęcia przez chłodem.

Amury cenione są w kuchni ze względu na swoje białe, wyjątkowo delikatne i półtłuste mięso. Tradycyjnie występuje w przepisach polskich, stanowi również alternatywę do innych dań rybnych, w których występują gatunki o podobnej charakterystyce.