Ciekawostki

10 Ciekawostek o Koniu Trojańskim

Z całą pewnością koń trojański wpisał się w historię ludzkości jako symbol jednego z największych podstępów. Drewniany koń został zbudowany w trakcie trwania okrutnej wojny trojańskiej i ponad dziesięcioletniego oblężenia Troi przez Achajów. Wewnątrz mieli się ukryć greccy wojownicy. Nikt nie podejrzewał, że przygotowano jedną z największych wówczas zasadzek.

1. Powstał z drewna jodłowego

Historyczne doniesienia zakładają, że koń powstał z drewna jodłowego. Miał ten fakt związek z podejściem Greków do tego gatunku. Jodła uważana była za drzewo święto i przypisywano je kilku najważniejszym wówczas bóstwom.

2. Mieszkańcy Troi

Mieszkańcy Troi samodzielnie wciągnęli konia w obręb miasta, nie spodziewając się żadnych przykrych niespodzianek. Byli przekonani, że koń jest podarkiem ofiarnym od wroga, który postanowił się wycofać.

3. Kilkunastu wojowników

Szacuje się, że w środku mogło zmieścić się kilkunastu w pełni uzbrojonych wojowników. Niektóre doniesienia wskazują, że wojowników było dokładnie dwunastu.

4. Epejos

Według mitologicznych założeń twórcą konia trojańskiego był Epejos. Nie byłby jednak w stanie stworzyć konia bez solidnego wsparcia Ateny.

5. Fałsz

Grecy podstawili konia pod mury Troi, udając jednocześnie odwrót. Dla mieszkańców Troi był to jednoznaczny sygnał poddania.

6. Odyseusz

Głównym pomysłodawcą konia trojańskiego według wierzeń miał być Odyseusz. Podobno był bardzo znudzony przebiegiem ciągnącej się przez całe lata wojny. Przede wszystkim jednak pragnął zakończyć wieloletnią katorgę, której końca nie było widać.

7. Kasandra

Mieszkańcy Troi mieli otrzymywać ostrzeżenia od Kasandry. Nikt jednak nie posłuchał jej cennych i bardzo konkretnych rad, a miasto zostało doszczętnie spalone w nocy, kiedy greccy wojownicy wyszli z wnętrza drewnianej konstrukcji.

8. Symbol

Obecnie koń trojański jest symbolem podstępu ukrytego pod płaszczykiem miłego i niepozornego gestu.

9. Wirus

Koniem trojańskim nazywany jest również wirus, który obezwładnia komputery. Również w tym wypadku wirus na pierwszy rzut oka nie jest źródłem żadnego niebezpieczeństwa.

10. Wybuch wojny

Przyczyną wybuchu wojny trojańskiej miało być porwanie Heleny przez Parysa. W ten sposób rozpoczął się konflikt, którego zwieńczeniem było spektakularne wprowadzenia konia trojańskiego za mury Troi.