Ciekawostki

17 Interesujących Ciekawostek Dla Dzieci o Kaczkach

dwie kaczki

Kaczki to ptaki. Kaczki są również nazywane „ptactwem wodnym”, ponieważ zazwyczaj znajdują się w miejscach, gdzie jest woda, takich jak stawy, strumienie i rzeki.

1. Kaczki mogą żyć, w zależności od gatunku, od 5 do 10 lat – tyle żyją kaczki krzyżówki.

2. Pysk kaczki nazywany jest dziobem. Zazwyczaj jest on szeroki i płaski. Dziób kaczki występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Kształt dzioba i korpusu decyduje o tym, jak kaczka będzie polować na swój pokarm.

3. Kaczki są monogamicznymi stworzeniami. Kaczki mają tendencję do kojarzenia się tylko z jedną inną kaczką, ale relacje zazwyczaj trwają tylko jeden rok. Większe kaczki mogą jednak przebywać z tą samą kaczką przez kilka lat.

4. Niektóre gatunki kaczek co roku migrują lub pokonują duże odległości, aby się rozmnażać.

5. Większość gatunków kaczek nie wydaje tylko powszechnie znanych dźwięków kwakania. Kaczki posługują się szeroką gamą odgłosów, w tym gwizdkami, jodłowaniem, a nawet chrząkaniami.

6. Samce wykorzystują swoje kolorowe upierzenie, aby przyciągnąć samice. Jednak gdy samice są zajęte wylęganiem jaj, tracą swoje kolorowe pióra.

7. Kaczki żyją zarówno w wodzie słodkiej jak i morskiej i można je znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.

8. Niektóre kaczki są bardzo kolorowe jak kaczki mandarynki. Zazwyczaj samce lub kaczki są zazwyczaj jaskrawo kolorowe, podczas gdy samice są zazwyczaj matowe i brązowe.

9. Kaczki są spokrewnione z gęsimi i łabędziami, ale kaczka jest najmniejsza z nich wszystkich.

10. Ptaki te mają krótsze szyjki i skrzydła niż inne ptactwo wodne, a ponadto mają mocne ciało. Kaczki różnych gatunków wyglądają inaczej.

11. Kaczki utrzymują czystość. Kaczki czyszczą się ustawiając swoje głowy w zabawnych pozycjach i wkładając dzioby w swoje ciało.

12. Kaczki są doskonałymi nurkami. Słowo „kaczka” pochodzi od staroangielskiego słowa oznaczającego „nurek”

13. Zazwyczaj podróżują do cieplejszych miejsc lub tam, gdzie woda nie zamarza, aby mogły odpocząć i wychować swoje młode. Odległość ta może wynosić tysiące kilometrów.

14. Kaczki występują na terenach podmokłych, bagnach, stawach, rzekach, jeziorach i oceanach. Dzieje się tak, ponieważ kaczki uwielbiają wodę. Niektóre gatunki kaczek migrują lub co roku pokonują duże odległości, aby się rozmnażać.

15. Ptaki te mają w łapach specjalny system naczyń krwionośnych przeciwprądowych, dzięki czemu nie czują zimna.

16. Kaczki znajdują się wszędzie na świecie z wyjątkiem Antarktydy, która jest dla nich zbyt zimna.

17. Kaczki nurkujące mają, strukturę przypominającą grzebień, wzdłuż krawędzi dzioba, która pozwala im wypychać wodę i zatrzymywać pokarm.