Ciekawostki

41 Ciekawostek i Ważnych Informacji o Komputerach

komputer stacjonarny

1. Można ocenić że firma Google potrafi zużyć równowartość 200 tysięcy energii gospodarstw domowych w ciągu roku, a wszystko tylko po to, aby wskazać mniej niż 1% wiadomości dostępnych w internecie. Liczba zużywanej energii cały czas rośnie.

2. Ponad połowa wszystkich czynów wandalizmu dokonywanych na stronie Wikipedii jest wyłapywana przez jeden program komputerowy z ponad 90 procentową dokładnością.

3. Gdyby ktoś wymyślił komputer o pojemności ludzkiego mózgu, to byłby w stanie wykonać 38 tysięcy trylionów czynności na sekundę i pomieścić ponad 3580 terabajtów pamięci.

4. W każdym miesiącu powstaje ponad 6 tysięcy nowych wirusów komputerowych.

5. Pierwsze połączenie sieci ARPANET powstało w październiku 1969 roku, jest ona bezpośrednim przodkiem Internetu i istnieje do dnia dzisiejszego.

6. W 1833 r. angielski matematyk, astronom i mechanik Charles Babbage wynalazł wszystkie części, które obecnie wykorzystujemy w nowoczesnym komputerze. Dopiero 120 lat później wynaleziono pierwsze komputery na miarę XXI wieku.

7. 4 września 1956 przedsiębiorstwo IBM opracowało pierwszy 24-calowy dysk twardy o nazwie RAMAC 350, którego pojemność była wielkości 5 MB. Natomiast pierwszy dysk twardy o pojemności 1GB został przedstawiony w 1980 roku i kosztował aż 40 tysięcy dolarów.

8. Pierwszym wynalazcą komputera był Konrad Zuse, w roku 1936 roku opracował komputer o nazwie Z1, natomiast 3 lata później skonstruował model Z2, który został uznany pierwszy elektromechanicznym komputerem na świecie.

9. Ponad 80% codziennie wysyłanych e-maili to spam.

10. Sieć WWW została stworzona w ośrodku naukowo-badawczym w Szwajcarii w 1990 roku przez Brytyjczyka Tima Berners-Lee.

11. Pierwszy komputer Apple wykonany przez Steve’a Jobsa i Steve’a Woźniaka został zbudowany ze starych części, które dostali za darmo od swoich pracowników.

12. Dom, w którym mieszka Bill Gates, został zaprojektowany za pomocą komputera Macintosh.

13. Rejestracja domen do roku 1995 r. była zupełnie za darmo, dzisiaj już jest płatna.

14. Facebook ma ponad dwa miliardy użytkowników na całym świecie. Gdyby ten portal porównać do kraju, byłby to największy na świecie.

15. CAPTCHA w dosłownym znaczeniu jest to „Całkowicie zautomatyzowany publiczny test, którego celem jest odróżnienie komputerów i ludzi od siebie”.

16. Komputer Tandy TRS-80 Model I rozprowadzał taką ilość zakłóceń, że wiele gier zaprojektowano w taki sposób, aby radio AM obok komputera mogło posłużyć do dostarczania dźwięków.

17. Pierwszy w historii dysk twardy powstał w 1979 roku i mógł pomieścić 5 MB danych.

18. Pierwszy wirus komputerowy został stworzony w 1971 roku. Nazywał się Creeper i co dziwne był całkowicie niegroźny. Został stworzony w celu wykonania eksperymentu, aby zobaczyć w jaki sposób przemieszczał się z jednego komputera na drugi.

19. Hasło do komputerowego sterowania pociskami nuklearnymi USA zawierało 10 cyfrowy kod, składający się z samych cyfr „0”, który służył przez 10 lat.

20. Komputery NASA i Pentagonu zostały zhakowane przez tego samego człowieka. Hakerem okazał się 15-latek. Tak naprawdę szacuje się, że większość dzisiejszych hakerów to w dalszym ciągu bardzo młodzi ludzie.

21. W 2005 roku Sony bezprawnie zainstalowało rootkity (narzędzie, które pomaga we włamaniach do systemów informatycznych) na 22 milionach komputerów, aby powstrzymać użytkowników, którzy zgrywali utwory chronione prawem autorskim. Dodatkowo narzędzia te uniemożliwiały odinstalowanie ich.

22. 5000 domen jest rejestrowanych co godzinę. Jak dobrze policzymy będzie to 120 tysięcy domen dziennie a zarazem 43 miliony nazw domen rocznie. W ponad 75% są tylko reklamy albo domeny, na których nic się nie pojawia.

23. W niektórych krajach europejskich w latach 70 głównie w Wielkiej Brytanii, Polsce, na Węgrzech i w Holandii, gromadzenie danych na kasetach było tak bardzo popularne, że wiele stacji radiowych nadawało programy komputerowe, które słuchacze mogli nagrywać na kasetę, aby potem ładować je do swojego komputera.

24. Abyśmy mogli się komunikować z innymi, urządzenia cyfrowe, takie jak komputery i routery, posiadają specjalny identyfikator w Internecie, tak zwany adres IP (Internet Protocol address). IP to sposób identyfikacji każdorazowego urządzenia w sieci, ponieważ nie mogą istnieć dwa urządzenia o tym samym numerze IP w sieci.

25.W 2010 roku szkoła średnia pod nazwą Lower Merion School District w stanie Pensylwania wydała MacBooka każdemu uczniowi, a następnie zdalnie zainstalowała kamery internetowe, aby móc szpiegować 2306 uczniów w domu.

26. Mary Kenneth Keller, była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł doktora nauk komputerowych w Stanach Zjednoczonych, dodatkowo również zdobyła tytuł magistra z matematyki i fizyki, przyczyniła się do rozwoju języków programowania komputerowego i była zakonnicą katolicką.

27. Facebook proponuje do 500 dolarów dla wszystkich hakerów, którzy pomogą w znalezieniu każdego błędu bezpieczeństwa i zagrożenia, nie wyrządzając przy tym szkody.

28. Pierwszą całkowicie komputerowo wyprodukowaną kompozycją filmową w historii kina był film manifestacyjny Genesis Device w Star Trek II: The Wrath of Khan. Studio, które wymyśliło tą scenę, później nazywało się Pixar.

29. Usługa poczty elektronicznej została zaprojektowana jeszcze przed wprowadzeniem sieci World Wide Web dla głównego nurtu nabywców.

30. John Lasseter, który był prezes zarządu Pixar, został zwolniony z Disneya za rozpowszechnianie animacji komputerowej.

31. Niektóre z największych firm komputerowych rozpoczęły swoją działalność w warsztatach samochodowych. Chodzi o takie potęgi jak: Apple, Microsoft i HP.

32. Internet potrafi dzisiaj zapewnić ludziom nawet dach nad głową! Jest masa japońskich „bezdomnych” młodych ludzi, którzy mieszkają i śpią wyłącznie w kafejkach internetowych.

33. Komputery to nie tylko inteligentne maszyny, które pomagają nam na co dzień w pisaniu dokumentów czy surfowaniu po internecie. Ułatwiają między innymi w praniu ubrań w pralkach, czy gotowaniu jedzenia w kuchenkach mikrofalowych.

34. Charles Babbage, uznawany jest za ojca komputerów, bowiem wynalazł pierwszy komputer mechaniczny, który w żaden sposób nie przypomina swoim wyglądem dzisiejszych laptopów czy komputerów stacjonarnych.

35. Firma o nazwie MIT opracowała oprogramowanie komputerowe, które potrafi rozpoznać i odróżnić prawdziwy uśmiech od fałszywego.

36. Sony wydało model, który umożliwia używanie konsoli PS2, jako komputera osobistego.

37. Według znanego portalu statystycznego -Statisty w 2017 roku.na świecie było około 3, 58 miliarda użytkowników internetu.

38. Założyciele YouTube to trzej byli pracownicy PayPala.

39. Pierwsza mysz komputerowa została zbudowana z drewna. Opracowana została w 1964 roku.

40. Akademia Filmowa odmówiła nominacji filmu fantastycznonaukowego o nazwie „Tron” z roku 1982 do nagrody za efekty specjalne. Głównym powodem, było to, że według reżysera Stevena Lisbergera, „Akademia filmowa podejrzewała że oszukiwaliśmy używając do tego komputerów”.

41. Za pierwszego znanego programistę komputerowego uznaje się kobietę. Nazywała się Ada Lovelace i mieszkała w Anglii, gdzie pracowała jako matematyk i pisarz.