Ameryka PółnocnaCiekawostki

Antigua i Barbuda – informacje, fakty, ciekawostki

antigua i barbuda

Antigua i Barbuda to kraj dwóch wysp w Ameryce Północnej, leżący pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim.

Składa się z dwóch głównych zamieszkałych wysp, Antigui i Barbudy oraz kilku mniejszych wysp.

Mniejsze wyspy to Gujana Island, Bird Island i Long Island.

Stolica St. Jana ma wszystko, od sklepów wolnocłowych po lokalne butiki. Hazard jest legalny, więc możesz wybrać się do jednego z kasyn lub salonów zakładów sportowych.

Najbliżej Antigui i Barbudy znajdują się inne kraje wyspiarskie, w tym St Kitts i Nevis, Dominika, francuskie terytorium Gwadelupy oraz brytyjskie terytoria Montserrat i Anguilla.

Antigua i Barbuda nie mają żadnych stałych rzek i jezior o znacznych rozmiarach. Strumieni jest niewiele, ponieważ opady deszczu są niewielkie.

Antigua i Arabia Saudyjska mają tę samą cechę – nie mają żadnych stałych rzek. Oba kraje w dużym stopniu polegają na odsalaniu słodkiej wody.

Wybrzeża obu wysp są bardzo urozmaicone plażami, lagunami i naturalnymi portami. Wyspy są otoczone rafami i mielizną.

Oficjalnym językiem jest język angielski.

Oczywiście, większość Karaibów jest ciepła i słoneczna, ale Antigua wyróżnia się tym, że jest najbardziej słoneczną wyspą na Karaibach Wschodnich.

Na dzień 1 stycznia 2016 roku liczbę ludności Antigui i Barbudy oszacowano na 92 295 osób.

Powierzchnia Antigui i Barbudy wynosi 442 km2.

Największa wyspa Antigua ma około 22 km długości i 18 km szerokości, obejmując 281 km2.

Kraj ten jest nazywany ” Krainą 365 plaż” ze względu na liczne plaże otaczające wyspy.

karaiby

Cytując lokalnego, krykiet na Antigui „jest bardziej religią niż tylko sportem”. Gra się w go wszędzie i o każdej porze. Inne popularne sporty na wyspie to wędkarstwo sportowe, windsurfing i kite-surfing.

Większość mieszkańców to ludność pochodzenia afrykańskiego.

Nie próbuj jeść żadnych małych zielonych jabłek, owoców drzewa „manchineel”, ponieważ są one trujące. Upewnij się, że nie będziesz przebywać pod tymi drzewami, ponieważ wydzielają one trujące soki, które mogą powodować pęcherze na Twojej skórze.

Rolnictwo, niegdyś filar gospodarki, zostało w dużej mierze zastąpione przez turystykę. Cukier trzcinowy był długo dominującą rośliną uprawną na Antigui, ale jego produkcja jest obecnie nieznaczna.

Uważaj na maleńkie czarne jeżowce morskie na plaży, ponieważ mają tendencję do chowania się w trawie morskiej. Kręgosłupy tych stworzeń mogą cię ukłuć, a czasami mogą nawet wejść w skórę.

Słowa „hamak”, „huragan”, „tytoń”, „grill” i „kajak” wywodzą się z języka Taino, którym posługują się mieszkańcy Karaibów, do którego należą również Antigua i Barbuda.

Góra Obama jest najwyższym punktem. Nazwa została zmieniona z Boggy Peak w 2009 roku na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Obamy.

Wyspa Ptaków to mała wyspa położona tuż przy wybrzeżu Antigui. Jest domem dla Antiguan Racer, węża nie-jadowitego.

Barbuda, dawniej Dulcina, leży 40 km na północ od Antigui. Koralowa wyspa, płaska i dobrze zalesiona, z wyżynami wznoszącymi się do 44 metrów na Lindsay Hill na północnym wschodzie, ma powierzchnię 161 km2.

Międzynarodowy Port Lotniczy V.C. Bird International Airport. Nowoczesny, nowy terminal lotniska został ukończony w 2015 roku za 100 mln dolarów. Obsługują go między innymi linie lotnicze British Airways, Delta, American i United.

Większość mieszkańców Antigui mieszka w St. John’s. Językiem jest angielski, a prawie trzy czwarte ludności to protestanci, z czego jedna trzecia to anglikanie. Jest też wielu Morawian, Metodystów i chrześcijan rzymskokatolickich.

Karnawał jest wielkim dorocznym festiwalem Antigui, który odbywa się od końca lipca i kończy się paradą w pierwszy wtorek sierpnia.