Ciekawostki

Owczarek Niemiecki – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

Owczarek niemiecki to jedna z bardziej rozpoznawalnych ras użytkowych psów na całym globie. Za sprawą swojej niebywałej inteligencji oraz jakże przyjaznemu usposobieniu te wszechstronne psów wybornie odnalazły się w ludzkim stadzie. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tej właśnie rasie, ma niepowtarzalną okazję właśnie za sprawą niniejszego tekstu. Stąd też nie pozostaje już nic innego, jak tylko zaprosić do dalszej lektury.

Opis i charakterystyka owczarka niemieckiego

Psy z rasy owczarków niemieckich to duże zwierzęta należące do kategorii psów pasterskich. Jest to nie tylko inteligentny czworonóg, gdyż ma on jeszcze inne atrakcyjne przymioty. Pies ten odznacza się bowiem odwagą i posłuszeństwem. Do tego wykazuje też duże przywiązanie do właściciela. To wszystko wpływa na fakt, że z powodzeniem pies ten sprawdzi się jako tropiciel, pies przewodnik, stróż prawa czy też psiak do zadań specjalnych. Można również dodać, że owczarki wybornie radzą sobie w niemal każdej dziedzinie sportu i pracy. Do tego jest to pies bardzo energiczny i naprawdę ciężko mu dotrzymać kroku. Stąd też jego opiekunem musi być osoba, która jest przygotowana niemałą dawkę aktywnoci niemal każdego dnia.

Tryb życia

Psy omawianej na łamach tego artykułu wyróżniają się inteligencją. Z czystym sumieniem można o tych psach powiedzieć, że są odważne, energiczne i posłuszne. Cechą charakterystyczną wszystkich owczarków niemiecki jest też silna więź ze swoim opiekunem. Objawia się to chociażby potrzebą nieustannego towarzyszenia i chęcią do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu.

Sierść i umaszczenie

Owczarki niemieckie występują w dwóch wariantach, ponieważ są one zarówno krótko -, jak i też długowłose. Natomiast umaszczenie mają one bardzo do siebie podobne. Tym samym najczęściej występują one w sierści o czarnej barwie z brązowymi, żółtymi albo też jasnoszarymi oznaczeniami. Spotyka się też owczarki szare z brązowymi oznaczeniami albo wilczo-szare.

Rozmiary i waga owczarka niemieckiego

Psy te zaliczamy do przedstawicieli ras średnich i dużych. Ich wysokość mierzona w kłębie jest szacowana na przedział od 55 do 65 cm. Waga tych psów jest zmienna w zależności od płci i dla suczki jest to 22-32 kg oraz 30-40 kg dla psa.

Owczarek niemiecki – Charakter i zachowanie

Owczarek niemiecki jest psem wyróżniającym się ciekawością świata, ma on niezliczone pokłady energii. Pies ten wykazuje ogromną chęć nauki w błyskawicznym tempie. Tym samym nie zaskakuje fakt, że znalazł on swoje miejsce w służbach mundurowych, a także jako pies pomagający osobom niepełnosprawnym. Nie jest też rzadkością to, że może on również spełniać się w roli stróża strzegącego danej posesji, jak i też wcielić się w rolę typowego domowego psiaka. Nie jest to pies, który dobrze znosi cały dzień bez opiekuna. Wynika to z silnej więzi, jaką z nim nawiązuje i tym samym niezbędna jest dla niego codzienna bliskość i czułość z opiekunem.

Owczarki uwielbiają wręcz pieszczoty, co widać szczególnie w czasie odpoczynku po wspólnym spacerze. Do tego doskonale bawi się, jak i też ceni obecność innych psów. Ogólnie rzecz ujmując jest, to pies wykazujący sporą potrzebę aktywności fizycznej.

Usposobienie, a szkolenie

Każdy owczarek to szalenie spostrzegawcze i szybko uczące się zwierzęta. Do tego wysoce cenią sobie one pracę z człowiekiem. Trzeba jednak mieć świadomość, że mimo to mają stosunkowo twardy charakter. Tym samym naukę fundamentalnych komend warto zainicjować możliwie, jak najwcześniej, gdyż zapewni to im gwarancję wzrastania jako inteligentne zwierzęta nie sprawiające problemów behawioralnych.

Niezbędny do ich rozwoju jest pewien rygor, bo w przeciwnym razie „wejdą na głowę” właścicielowi.

Jednak stanowczo trzeba w tym miejscu podkreślić, że nie wolno szkolić tych ani też rzadnych inntych awersyjnymi rozwiązaniami. W taki sposób jedynie wywołamy strach lub nawet agresję do opiekuna. Można też w taki sposób wywołać u owczarków niekontrolowane wybuchy niepożądanych zachowań.

Ile żyje owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki osiąga przeciętnie długość życia liczącą od 10 do 12 lat, ale zdarzają się też psy żyjące nawet 14 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Psy rasy owczarek niemiecki kwalifikują się do psów, które odznaczają się szybkim wzrostem. Stąd też w czasie największego ich wzrastania niezbędne są suplementy i witaminy. Szczegolny nacik powinno się stawiać na:

– glikozaminoglikany,

– wapń,

– siarczan chondroityny.

Zanim przystąpimy do uzupełniania ewentualnych niedoborów wskazane są badania krwi naszego pupila. W ten sposób poznamy realny poziom wybranych pierwiastków w organizmie.

Najczęstsze choroby

Wśród najczęściej występujących przypadłości typowych dla opisywanej w tym tekście rasy jest dysplazja stawów biodrowych, a także wszelkiego typu schorzenia zwyrodnieniowe stawów. Owczarki borykają się również problemami z uzębieniem. Tym samym warto położyć szczególny nacisk na wskazane dolegliwości. Świetnym sposobem będzie włączenie do diety przekąsek suszonych, które to dodatkowo pozwolą rozładować psu emocje, a do tego usunąć kamień nazębny. To w zasadzie najczęstsze schorzenia, a inne problemy zdrowotne imają się owczarków znacznie rzadziej.

Cechy szczególne owczarka niemieckiego

Owczarek Niemiecki należy do psów ceniących sobie aktywny tryb życia. Oznacza to zatem wzmożoną potrzebę ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Pies ten nie znosi pozostawać w izolacji przez dłuższy czas. Z uwagi na to, że jest on skory do nauki, to proces szkolenia nie powinien kreować jakichś większych trudności.

Pielęgnacja psa

Musimy sobie uświadomić fakt, że sama nawet najlepsza dieta to zdecydowanie zbyt mało do tego, aby nasz pupil był pogodny i zdrowy. Tym samym właściciel czworonoga musi zatroszczyć się o przemyślaną pielęgnacje i zadbać o jego wychowanie. Zacznijmy od sierści owczarka niemieckiego i tutaj mamy na szczęście mało pracy, gdyż jest to czynność w miarę prosta. W zasadzie wystarczy tylko ja regularnie szczotkować. Opiekun musi też pamiętać o szczepieniu i odrobaczaniu. Kolejnymi kwestiami, które nie mogą być pominięte to stan pazurów, oczu i uszu owczarka. Pazury możemy skracać sami, a uszy i oczy nie tylko czyścimy, ale też monitorujemy u weterynarza.

Jak go szczotkować?

Poruszony w poprzednim akapicie wątek sierści owczarka rozszerzyć warto w kontekście techniki szczotkowania. W przypadku podszerstka powinniśmy sięgnąć po szczotę typu pudlówka albo furminator. Jak tylko na sierści zwierzęcia doszło do skołtunienia się jej, to idealnym posunięciem będzie grzebień z rzadko rozstawionymi zębami. W ramach wsparcia na pewno przyda się druciana szczotka. Natomiast chcąc nabłyszczyć lub wygładzić sierść zwierzęcia to należy sięgnąć po szczotkę zawierającą naturalne włosie.

Wypadanie sierści

Owczarek niemiecki jest psem, który żyje zgodnie z naturą, a do tego często przebywa on na dworze. Oznacza to tym samym linienie dwa razy na przestrzeni roku. Musimy mieć świadomość tego, że ów proces jest często bardzo gwałtowny. W takim przypadku ma miejsce ubytek w zasadzie całego podszerstku. Z kolei sierść zrzucana jest wielkimi kępami, co wpływa na mało atrakcyjny wygląd zwierzęcia. Tym samym, jeśli pupil jest wystawiany na wystawach, to ten okres wymusi na nas odpuszczenie tego na jakiś czas.

Alergie

Czy osoby uskarżające się na alergie mogą mieć w domu owczarka? Na tak postawione pytanie nie mamy niestety dobrej wiadomości. Podobnie jak szereg popularnych ras tak też i owczarki niemieckie mogą wywoływać silne uczulenia. Dzieje się tak głównie za sprawą wzmożonej liczby podszerstka.

Hodowla i szczeniaki

Poszukując szczeniaka owczarka niemieckiego, musimy wiedzieć, że ten optymalny do naszych potrzeb to ten nie tylko dobrze odżywiony, ale również pewny siebie i na swój sposób ciekawski. Do tego szczeniak owczarka musi też być ruchliwy oraz żywotny. Obserwując psy przebywające w miocie, powinniśmy widzieć, że nie boją się one hodowcy i nie wykazują ogólnych zachowań lękowych. Do tego warto wiedzieć, że hodowla owczarków niemieckich wydaje szczenięta poddane odrobaczeniu i zaczipowane. Do tego normą powinno być też to, iż każdy pies ma przygotowaną książeczkę zdrowia. Na koniec trzeba przypomnieć o tym, że nie można żadnego szczeniak owczarka niemieckiego wydawać do nowego domu, jeśli nie przekroczył on siódmego tygodnia życia.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

Owczarki to psy, które bez trudu radzą sobie w ujemnych temperaturach. Do tego w żadnym razie nie dokucza im śnieg lub deszcz. Niestety w przypadku upalnych dni nie jest już tak dobrze i pora ta jest dla niego mecząca. Warto zatem zapewnić mu dostęp do wody pitnej, aby lepiej zniósł taką pogodę.

Dla kogo jest odpowiedni owczarek niemiecki?

Idealnym kandydatem na opiekuna dla owczarka niemieckiego jest osoba zdecydowana i stanowcza. Ktoś niewprawiony w opiece nad psami może doprowadzić do lęków i obaw przed szkoleniem. Może to być dostały kandydat na opiekuna dla osoby niepełnosprawnej.

Jaką karmę wybrać?

Jak wiadomo zapewne wszystkim, Owczarek niemiecki jest dużym psem i ma to wpływ na dobór jedzenia. Oprócz tego czynnika nie mniej ważny jest wiek i aktywność pupila. Warto rozważyć zakup dedykowanej karmy pełnoporcjowej albo też zakup tej skierowanej ogolnie do dużych psów.

Taka karma powinna zaspakajać wszelkie potrzeby żywieniowe naszego pupila . Do tego będzie też działała korzystnie na psi zgryz.

Minusy posiadania owczarka niemieckiego w domu

Jak każdy pies tak też i owczarek niemiecki ma swoje mankamenty. Do największych z nich należy zaliczyć:

– wrażliwość na schorzenia stawów,

– trzeba włożyć większy wysiłek w ich trening,

– pies ten w odmianie długowłosej odznacza się intensywnym linieniem

Pochodzenie rasy

Praojcami owczarka niemieckiego były krótkowłose psy mieszkające w gospodarstwach pasterskich. Od średniowiecza nazywano je hovawartami, a ich rola było pilnowanie zagrody i samych owiec.

Historia rasy

Owczarki są stosunkowo młodą rasą, a jej wzorzec został przyjęty w 1899 roku we Frankfurcie nad Menem. Za nadrzędny cel hodowcy przyjęli sobie uzyskanie psa użytkowego w możliwie najlepszej formie. Współcześnie to niezwykle wziętą rasa psów obronnych, lecz również wykorzystywana w charakterze stróża czy psa przewodnika.

Ciekawostki o owczarku niemieckim

Pies tej rasy zgodnie z nazwą wywodzi się z Niemiec. Jest to wszechstronnie uzdolniona rasa. Potrafi szybko się uczyć i tym samym wiernie służy człowiekowi podczas wielu zajęć oraz w wielu profesjach. Oprócz tego jest to też cudowny pies do towarzystwa.

Czytaj więcej: ciekawostki o owczarkach niemieckich

Cena owczarka niemieckiego w 2023 roku

Chcąc nabyć owczarka niemieckiego z hodowli, musimy się liczyć z wydatkiem około 3-4 tysiące złotych. Oczywiście cena może być wyższa w zależności od renomy hodowli, jak i zdobytych tytułów wystawowych rodziców szczeniaka.