Ciekawostki o mieście Islamabad
Islamabad jest stolicą Pakistanu.
Całkowita powierzchnia Islamabadu wynosi 906 kilometrów kwadratowych.
Założony w 1960 roku Islamabad jest bardzo zielonym miastem, otoczonym pięknymi górami.
Pakistańczycy mieszkający w Islamabadzie cieszą się wilgotnym klimatem subtropikalnym z pięcioma porami roku (zimą, wiosną, latem, deszczowym monsunem i jesienią) i średnią roczną temperaturą 21°C.
Znajdziemy tutaj 16 lokalnych uniwersytetów. Islamabad został zbudowany w latach 60-tych XX wieku w celu przejęcia roli dawnej stolicy Pakistanu, Karaczi.
Islamabad znajduje się na Płaskowyżu Pothohar w północno-wschodniej części kraju, pomiędzy Dystryktem Rawalpindi a Parkiem Narodowym Margalla Hills na północy.
W Islamabadzie znajduje się meczet Faisal, czwarty co do wielkości meczet na świecie i największy tego typu budynek religijny w Azji Południowej.
Jeśli jesteś w Islamabadzie, upewnij się, że odwiedziłeś Pir Sohawa. Jest to najwyżej położony punkt turystyczny w mieście, zapewniający zapierające dech w piersiach widoki na całe miasto. Jest tu również jadłodajnia oferująca pyszne obiady.
Oficjalnym językiem islamabadu jest Urdu, choć mówi się tu również po angielsku, pendżabi i pashto.
Oficjalną walutą jest tu rupia pakistańska.
Plan miasta, zaprojektowany przez greckiego architekta Constantinosa Apostolou Doxiadisa, dzieli miasto na osiem stref, w tym administracyjną, enklawę dyplomatyczną, tereny mieszkalne, sektory edukacyjne, sektory przemysłowe, handlowe oraz tereny wiejskie i zielone.
Zurbanizowana geografia miejska Islamabadu rozciąga się na rozległy obszar 3626 km2. Obszar ten, rozciąga się od wzgórz Margala na północ od Islamabadu do rzeki Kurang na południe. W skład tego obszaru wchodzi również miasto bliźniacze Islamabadu, Rawalpindi. Liczba ludności na rozległym obszarze miejskim związanym z Islamabadem wynosi 4,7 mln osób.
Pakistańczycy obchodzą Dzień Pakistanu 23 marca.
W 2012 roku Pakistan gościł w kraju 966 tys. turystów, z których wielu odwiedziło Islamabad ze względu na kosmopolityczną atmosferę.
Miasto znane jest z obecności kilku parków i lasów, w tym Parku Narodowego Margalla Hills i Parku Shakarparian. W mieście znajduje się kilka zabytków, w tym meczet Faisal, największy meczet w Azji Południowej i czwarty co do wielkości na świecie. Inne zabytki to pakistański Pomnik Narodowy i Plac Demokracji.