Ciekawostki

Koliber – 10 faktów, informacji i ciekawostek dla dzieci

ptaki - Koliber

1. Kolibry to małe ptaki – długość ich ciała waha się zależnie od gatunków od 2 do 22 gramów, a długość ciała wynosi od 6 do 22 cm. Zamieszkują głównie Amerykę Południową w strefie międzyzwrotnikowej.

2. Zależnie od gatunku żyją od 3 do 5 lat. Znanych jest zaś ponad 330 gatunków kolibrów.

3. Ptaki te mogą być roślinożerne lub mięsożerne zależnie do właściwego gatunku. Większość żywi się nektarem zbieranym z kwiatów za pomocą długich dziobów i lepkich języków. Część jednak potrafi łapać w locie malutkie owady i to nimi się żywić.

4. Kolibry to jedne z szybszych ptaków na świecie. W locie nurkowym, czyli pikując w dół, mogą osiągnąć prędkość nawet 80 km/h.

5. Wszystkie kolibry słynne są z tego jak szybko machają swoimi skrzydłami. Na to jak szybko to robią wpływ ma wiele czynników jak na przykład wielkość danego ptaka, rodzaj wykonywanej czynności, czy pora dnia. Jednak większość źródeł podaje, że maksymalnie mogą one wykonywać około 100 uderzeń skrzydłami na sekundę, a czasem nawet 200.

6. Kolibry to prawdziwi atleci wśród ptaków Mogą one bardzo szybko i z gracją latać między kwiatami, ale także to jedyne ptaki na świecie, które umieją latać do tyłu.

7. Duża liczba uderzeń skrzydeł kolibra wymusza na nim zarówno szybki metabolizm jedzenia, jak i szybką pracę serca. W związku z tym serce może być nawet 1200 razy na minutę.

8. Kolibry potrzebują bardzo dużo energii, w związku z czym bardzo dużo jedzą. W ciągu dnia potrafią zjeść trzy razy więcej jedzenia niż same ważą. W dodatku jest to ilość, która wystarcza im tylko na aktywność jednego dnia – nie magazynują pokarmu.

9. Niektóre gatunki migrują, co sprawia, że są najmniejszymi migrującymi ptakami na świecie. Jesienią przelatują ze Stanów Zjednoczonych do Meksyku lub krajów Ameryki Środkowej. Jest to jedyny przypadek, gdy gromadzą warstwę tłuszczu pod skórą.

10. Mają świetny wzrok – potrafią zobaczyć każdy kolor widziany przez ludzi, a nawet więcej niż my.