Ciekawostki

Ciekawostki dla dzieci o Błazenkach

Błazenki to nic innego jak ryby, które nazywane są również rybami ukwiałowymi. Wszystko dlatego, iż przez całe swoje życie zamieszkują w ukwiale, który staje się ich obrońcą przed drapieżnikami. Ponadto nie każdy wie, ale po premierze filmu „Gdzie jest Nemo” popularność błazenków znacznie gwałtownie wzrosła. Są to ryby, które dość często spotykane w akwariach morskich Wszystko dlatego, że są bardzo rozpoznawalne i atrakcyjne.

No i oczywiście ma stosunkowo niewielkie wymagania hodowlane. Błazenki mają jasnopomarańczowe ciało z trzema białymi pasami, z których środkowy ma trójkątny kształt. Ponadto te białe pasy mają bardzo delikatne czarne obrzeżenie, które ma także podobne ale szersze obrzeżenie na płetwach. Ich maksymalna długość ma ok. 9–11 cm. Amfipriony są dodatkowo bardzo znane z tego, że żyją w symbiozie z ukwiałami. Błazenki żyją pojedynczo, parami albo w grupach.

Warto dodać, iż źle znoszą przekarmienie, dlatego nie powinny być zbyt obficie karmione. Dodatkowo jeśli chodzi o Dymorfizm płciowy, przejawia się on różnym ubarwieniem. No i oczywiście nie jest u wielu gatunków wyraźnie widoczny. Samce są koloru czerwonego. Jeśli natomiast chodzi o samice, to posiadają one boki ciemnobrązowe, prawie czarne. To są naprawdę bardzo ładne ryby, łatwe w hodowli.

Ciekawostki o błazenkach:

1. Kolor

Większość gatunków błazenków ma ciało koloru pomarańczowego z jednym lub kilkoma białymi pasami.

2. Amphiprion ocellaris

Najpopularniejszym gatunkiem błazenków jest Amphiprion ocellaris, który jest chętnie trzymany w zbiornikach rafowych na całym świecie.

3. Wszystkożerne

Można powiedzieć, że Błazenki są wszystkożerne,

4. Hierarchiczne

Rybki te są bardzo hierarchiczne,

5. Monogamiczne

Ryby są monogamiczne,

6. Gniazdo i narybek

To samiec opiekuje się gniazdem i narybkiem,

7. Wykluwają się

Trzeba wspomnieć, iż błazenki wykluwają się już od 6 do 10 dni po złożeniu jaj. Dzieje się to zazwyczaj w nocy,

8. Długość życia

Średnia długość życia rybek wynosi przeciętnie około 10 do 13 lat.

9. Rodzą się

Wszystkie błazenki rodzą się jako samce, a w dorosłym życiu mogą stać się samicami,

10. Najczęściej sprzedawane

Błazenki są oczywiście najczęściej sprzedawanymi rybami morskimi.