Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków i odkryć XXI wieku

social media

Wejście w wiek dwudziesty pierwszy zakończyło najokrutniejsze stulecie w historii. Okres rodzenia się nacjonalizmów, pierwszej wojny światowej, która zbrutalizowała społeczeństwo, oraz drugiej wojny światowej, w której zginęło więcej cywilów niż żołnierzy, a następnie zimna wojna i lokalne konflikty, były czasem, którego nikt nie chciał powtórzyć.

XXI wiek miał być wszystkim tym, czym nie był jego poprzednik. Nowa epoka rozpoczęła się pod szyldem komputeryzacji, robotyzacji i miniaturyzacji. Medycyna i wszelkie gałęzie nauki pogalopowały do przodu, sprawiając, że początek stulecia zaowocował rewolucyjnymi odkryciami.

1. Zatwierdzony w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych implant siatkówki jest wynalazkiem, który daje szansę milionom ludzi na odzyskanie wzroku. Trzy lata później naukowe odkrycie znalazło się na rynku europejskim.

2. Sztuczna trzustka, dzięki której możliwa jest kontrola poziomu glukozy we krwi, po raz pierwszy została przeszczepiona kilkuletniemu chłopcu z Australii. Urządzenia działa jak prawdziwa trzustka i stanowi pomoc w leczeniu cukrzycy typu 1.

3. Pigułka z miniaturową kamerką przypomina gadżet Jamesa Bonda. W rzeczywistości ten wynalazek to bezbolesna alternatywa dla gastroskopii. W XXI wieku ludzie, którzy cierpią na dolegliwości żołądka lub jelit, nie muszą decydować się na inwazyjne badania. Wystarczy połknąć kapsułkę z kamerą, aby lekarz zobaczyć te organy.

4. Badacze z California Institute of Technology doprowadzili do teleportacji protonu. Nieco później ich koledzy z Australii teleportowali wiązkę lasera. Istnieje więc szansa, że jeszcze w XXI wieku możliwe będzie teleportowanie większych obiektów z miejsca na miejsce, co do tej pory kojarzyło się wyłącznie z książkami i filmami science-fiction.

5. Wynalazkiem, z którym przynajmniej początek dwudziestego pierwszego wieku będzie kojarzony po latach, są wszelkie media społecznościowe. Na pierwszym miejscu z pewnością znajdzie się Facebook z ponad miliardem użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez tej aplikacji. Dzięki Facebookowi, Instagramowi czy Twitterowi miliony ludzi na całym świecie pozostają w kontakcie ze swoimi znajomymi i nie tylko, dzieląc się z nimi swoim życiem.

6. Kindle, czyli urządzenie, na które można ściągnąć miliny książek i gazety, to rewolucja w czytelnictwie. Okazuje się, że można mieć w swojej torebce lub kieszeni całe zbiory światowej literatury i tysiące artykułów. Matowy wyświetlacz z regulacją podświetlenia imituje papier i pozwala na czytanie we wszelkich warunkach.

7. Naukowcy z Japanese Riken Brain Science Institute i MIT’s Picower Institute for Learning and Memory zdołali zaszczepić myszy sztuczne wspomnienia. Jest to pierwszy krok ku kontroli tej sfery naszego mózgu, która odpowiada za gromadzenie wspomnień. Efekty prac nad wspomnieniami mogą być kiedyś bardzo przydatne w terapiach psychiatrycznych.

8. Technologia SixthSense w niedalekiej przyszłości może stać się dla nas chlebem powszednim. Dzięki niej będziemy mogli korzystać na przykład z wirtualnej klawiatury, wyświetlonej na blacie naszego biurka.

9. W XXI wieku naukowcy opracowali plastry hormonalne, które zapobiegają ciąży. Kwadratowy plaster przyklejony do ramienia jest najmniej inwazyjną metodą antykoncepcji na chwilę obecną.

10. Smartfony. Niewielu z nas korzysta dziś z telefonów, z których można „tylko” dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe. Współczesne smartfony to małe komputery, dzięki którym mamy dostęp do sieci, szeregu urządzeń takich jak kalendarz, kalkulator, aparat fotograficzny i inne.