Ciekawostki

10 Interesujących Fascynujących o Kretach Dla Dzieci

kret

Krety to niewielkie ssaki, które w wielu miejscach uważane są za szkodniki. Szczególną cechą charakterystyczną ich działalności są kopce, które pojawiają się w ogrodach oraz na polach i łąkach. Przedstawiamy 10 ciekawostek oraz ważnych informacji na temat kretów które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Krety są niemal ślepe: ich maleńkie oczy są niemal całkowicie niewrażliwe na światło. Posiadają za to niezwykle czuły słuch, który umożliwia im znalezienie owadów, larw i dżdżownic pod ziemią.

2. Krety są stworzeniami, które wyjątkowo szybko poruszają się pod ziemią. W ciągu zaledwie jednej doby wykopać może nawet 15 metrów korytarzy.

3. Zwierzęta te wykopują rozległe tunele z wieloma komorami. Pod charakterystycznymi kopcami (których średnika może osiągać nawet 2 metry) zwykle umiejscawia swoje legowiska. Tunele nie są osadzone zbyt głęboko – zwykle około 0,5 metra pod ziemią, jednak pionowy tunel pod głównym gniazdem może sięgać wód gruntowych.

4. Krety są mięsożerne. Żywią się głównie larwami owadów i dżdżownicami, jednak zdarza im się zjadać mniejsze gatunki żab, a nawet drobniejsze ssaki.

5. Krety są wyjątkowo czułe na wszelkie drgania i dźwięki. Tę cechę wykorzystuje się do ich odstraszania: powstają nawet specjalnie odstraszacze, które wykorzystują częste drgania i specyficzny rodzaj dźwięków, które drażnią wrażliwe uszy kreta.

6. Kret ma wyjątkowo silne przednie łapy. Pozwala mu to jednorazowo wypchać ziemię o wadzę przewyższającej jego własną.

7. Stworzenia te są bardzo małe. Mierzą maksymalnie 20cm długości i osiągają wagę około 100-120g.

8. Suma długości korytarzy zamieszkiwanych przez jednego kreta może dochodzić nawet do 1km. Cały system korytarzy, komór i gniazd może zajmować obszar nawet 6km kwadratowych.

9. Krety są samotnikami – łączą się w pary jedynie wiosną, kiedy przychodzi pora lęgowa. Przez większość czasu żyją samotnie w swoich korytarzach, które bezustannie powiększają i patrolują.

10. Mimo stałego zamieszkiwania podziemnych norek i korytarzy, zwierzę to nie zapada w sen zimowy. Kilka razy dziennie natomiast ucina sobie bardzo głęboką, kilkugodzinną drzemkę, która pozwala na regenerację organizmu po ciężkiej pracy.