Ciekawostki

10 Ciekawostek i Zaskakujących Informacji o Kałamarnicach

kałamarnica

Kałamarnica należy do typu zwierząt mięczaków i zaliczana jest grupy owoców morza. Ich naturalnym środowiskiem są morza i oceany. Najprościej można je znaleźć na głębokości od 300 do 1200 metrów. Poniżej 10 ciekawostek i zaskakujących informacji na temat kałamarnic:

1. Budowa kałamarnicy nie wykazuje obecności kości. Jej ciało składa się z dwóch części: pierwszej długiej i owalnej oraz z drugiej, gdzie zlokalizowane są macki, na których znajdują się przyssawki oraz haczyki.

2. Kałamarnice to silne zwierzęta o bardzo rozbudowanej strukturze mięśniowej. Ich przyssawki zlokalizowane na mackach oraz haczyki pozwalają na skuteczne polowanie na inne zwierzęta. Każda macka ma zdolność do samoczynnej regeneracji kiedy zostanie ucięte lub specjalnie utracone w trakcie walki lub ucieczki.

3. Ciekawą cechą charakterystyczną układu krwi jest obecność u kałamarnic aż 3 serc.

4. Kałamarnica posiada świetne zdolności do kamuflażu. Jej skóra jest pokryta specjalnymi komórkami z pigmentami, które mają zdolność do odbijania światła. Dodatkowo zwierzę potrafi w obliczu zagrożenia szybko zmienić kolor skóry, który pasuje do otoczenia.

5. Jednym ze sposobów obrony kałamarnic jest wystrzeliwanie w kierunku drapieżnika atramentu, aby na chwilę go zmylić i dać sobie szansę na ucieczkę.

6. Normalne kałamarnice mają długość około 60 cm.

7. Największe zainteresowanie wśród kałamarnic z pewnością budzi kałamarnica ogromna. To zwierzę potrafi ważyć nawet 500 kg i mieć długość 18 metrów.

8. Dieta kałamarnic zazwyczaj składa się z ryb i owoców morza. Zdarzają się jednak też przypadki, kiedy jedna kałamarnica zjada drugą.

9. Kałamarnica jest jadalna przez człowieka i należy do popularnej grupy żywieniowej jaką są owoce morza. Jednym z najpopularniejszych przepisów jest smażona kałamarnica. Prawie wszystkie części są jadalne, przed gotowaniem najczęściej pozbywa się skóry oraz szczęki.

10. Kałamarnice to bardzo inteligentne zwierzęta. Potrafią one na przykład schować się na kutrze rybackim i w odpowiednim momencie ukraść pożywienie. Macki kałamarnicy posiadają dobrze rozwiniętą zręczność. Potrafią one manipulować przedmiotami w podobnym zakresie jak ludzka dłoń.