Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Nosorożcach Dla Dzieci

nosorożec

Nosorożce to ogromne zwierzęta, które swoją posturą mogą wzbudzać w nas strach, ale również podziw. Zwierzęta te mogą osiągać wielkość nawet do 4 metrów, zaś ich waga może przewyższać 2 tony. Najczęściej mamy możliwość zobaczyć je na żywo w trakcie naszych wyjazdów do ogrodów zoologicznych wspólnie z rodziną i bliskimi. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 10 ciekawostek na temat nosorożców które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Na ziemi żyje 5 gatunków nosorożców. Spotkać je możemy w Afryce oraz w Azji.

2. Największym żyjącym nosorożcem jest nosorożec biały – jest to drugi co do wielkości ssak na ziemi.

3. Porównując stosunek ciała nosorożca do wielkości jego mózgu to jego układ nerwowy jest naprawdę niewielki.

4. Rogi nosorożca zbudowane są z keratyny. Jest to to samo białko, z którego zbudowane są paznokcie człowieka.

5. Liczba nosorożców żyjących na naszej planecie drastycznie się zmniejsza. Obecnie żyje ich około 29 tysięcy. Na początku XX wieku ich liczba wynosiła 500 tysięcy.

6. Nosorożce rzadko żyją stadnie. Można nawet stwierdzić, iż unikają swojego towarzystwa.

7. Są to potężne zwierzęta, być może dlatego nie muszą tak silnie unikać drapieżników. W związku z tym mają one bardzo słaby wzrok – widzą na odległość około 30 metrów.

8. Nosorożce kochają wodę. Bardzo często w przerwach od jedzenie taplają się one w błocie. Pozostawiają błoto na swojej skórze do wyschnięcia – w ten sposób chronią się przed działaniem promieni słonecznych.

9. Jak już wcześniej wspominaliśmy ssaki te nie mają drapieżników. W momencie, gdy zostaną przestraszone szarżują one bezpośrednio w stronę zagrożenia, jest to zatem informacja, którą powinny zapamiętać osoby mające bliższy kontakt z tymi zwierzętami.

10. Rogi nosorożców rosną przez całe ich życie. W momencie, gdy ich róg odpadnie lub ulegnie uszkodzeniu na jego miejscu pojawia się kolejny. Jest to zatem podobny proces jak w przypadku ludzkich paznokci lub włosów. Być może wynika to z tego samego białka budulcowego.