Ciekawostki

Kogut

kogut

Ptak. Dorosły samiec kurczaka jest nazywany „kogutem”, a dorosła samica „kurą”. Koguty są większe, zwykle jaśniej ubarwione i mają na głowach większe grzebienie w porównaniu z kurami. Poznajcie ciekawostki, informacje i fakty o kogutach.

1. Kurczaki potrafią latać, ale ponieważ są ciężkie, mogą przelecieć tylko około 60 metrów. Mają słabe zmysły zapachu i smaku, ale dobry słuch.

2. Wszyscy wiemy, że światło wpływa na cykl kury nioski, ale czy wiedziałeś, że wpływa też na płodność koguta?

3. Drapią w ziemi, szukając pożywienia. Pisklęta mogą jeść i chodzić bez pomocy zaraz po wylęgu, ale nadal potrzebują pomocy w utrzymaniu ciepła.

4. Szekspir tylko dwukrotnie wspomina koguta: raz w „Romeo i Julia”, raz w „Burzy”.

5. Ponieważ większość z nich jest udomowiona, można znaleźć kurczaki na każdym kontynencie poza Antarktydą. Jednak preferują one łagodny i ciepły klimat.

6. Koguty uwielbiają krzyczeć o każdej porze dnia, a nie tylko o wschodzie słońca.

7. Większość właścicieli stad podwórkowych poszukuje pewnego poziomu kontroli nad jakością swojego pożywienia, niezależnie od tego, czy jest to jajko, mięso, czy obie te rzeczy. Kogut daje ci kontrolę nad losem twojego stada i ostatecznie nad twoim pożywieniem.

ptak

8. Koguty są na farmach od około 5000 lat.

9. Co jedzą? Robaki, owoce, ziarno, nasiona, owady, ślimaki, żołędzie i podobne.

10. Nie potrzebujesz koguta, żeby mieć jaja kurze. Kury będą składać jaja niezależnie od tego, czy kogut jest w pobliżu, czy nie. Praca koguta polega na zapłodnieniu tych jajek.

11. Jeśli masz inkubator, albo kurę hodowlaną, to możesz powiększyć swoje stado zgodnie z Twoimi potrzebami. Pamiętaj, że około połowy wylęgujących się jaj będą stanowiły koguty.

12. Kogut jest w pełni świadomy porządku dziobania ustalonego w swoim stadzie i pomoże ograniczyć do minimum kłusownictwo kury. Jeśli w stadzie nie ma koguta, kura dominująca zazwyczaj przyjmuje tę rolę.

13. Koguty mogą mieszkać z innymi kogutami.

14. Kogut jest jedynym ptakiem – znakiem zodiaku w chińskim kalendarzu.

15. Drapieżniki i zagrożenia: Wiele drapieżników, w tym szopy, jastrzębie, sowy i skunksy.

16. Kiedy my, ludzie, szukamy partnera, istnieją cechy, których zazwyczaj szukamy. Dla każdego człowieka to co innego. Ale u podstaw tego jest nasz podstawowy instynkt, aby znaleźć partnera, który zapewni silne potomstwo. Tak samo jest z kurczakami. Kury mają tendencję do preferowania kogutów z dużym czerwonym grzebieniem.