Ciekawostki

Mięczaki – 10 Fascynujących Ciekawostek

ślimak

Mięczaki to jeden z najliczniejszych typów zwierząt występujących na świecie, który obejmuje ponad sto trzydzieści tysięcy gatunków. Swoją nazwę zawdzięczają faktowi, ze ich ciała są miękkie, choć część z nich posiada szkielet zewnętrzny, którą jest na przykład muszla.

1. Mięczaki dzielimy na trzy grupy, które odnoszą się do ich występowania. Są to mięczaki lądowe i wodne, na przykład ślimaki. Druga grupa to słodkowodne i morskie, czyli małże, a trzecia grupa dotyczy gatunków występujących tylko w morzach, czyli wszelkie głowonogi.

2. Największą grupą mięczaków są ślimaki. Na ich ciało składa się noga, głowa i worek trzewiowym a na grzbiecie zazwyczaj mają spiralną muszlę. Ślimaki posiadają w jamie gębowej specjalną tarkę za pomocą, której pozyskują i rozdrabniają jedzenie.

3. Zdecydowana większość ślimaków lądowych to roślinożercy, którzy szczególnie lubią grzyby, nawet te trujące. Natomiast w morzach występują również ślimaki mięsożerne, które można nazwać drapieżnikami.

4. Śluz, który pozostawiają za sobą ślimaki, jest przez nie produkowany specjalnie po to, by zmniejszyć tarcie, kiedy ślimak się przemieszcza. Dzięki niemu ślimak nie rani się, kiedy przemierza różne chropowate powierzchnie.

5. W przeciwieństwie do ślimaków, małże nie mają głowy, a całe ich ciało mieści się w dwóch muszelkach połączonych naturalnym zawiasem. Muszelki te są zamykane siłą mięśni małży.

6. Niektóre małże, na przykład omułek jadalny, produkują bisior, czyli wydzielinę, dzięki której przytwierdzają się do podłoża. W epoce renesansu bisior był bardzo cenionym tworzywem, z którego wykonywano ozdoby i dodatki do garderoby. Tkanina z bisiora była nie tylko mocna, ale i lekka, a rękawiczki z bisiora można było zmieścić w skorupce orzecha włoskiego.

7. Wiele małży posiada muszle, które od wewnątrz pokryte są masą perłową. Kiedy do środka wpadnie ziarenko piasku, małże otaczają je warstwą perłową i w ten sposób, po długim czasie, wewnątrz muszli rodzi się prawdziwa perła.

8. Przydacznia olbrzymia jest rekordzistką w świecie małży. Waży nawet do trzystu dwudziestu kilogramów.

9. Głowonogi to prawdziwe morskie drapieżniki, spośród których najpopularniejsze są ośmiornice i kałamarnice. Otwór gębowy jest u nich otoczony ośmioma lub dziesięcioma ramionami, z których dwa są dłuższe i stanowią swoiste czułki. Dzięki nim głowonogi chwytają nawet duże ofiary.

10. Niektóre mątwy i kałamarnice posiadają worek czernidłowy, w którym znajduje się atrament zwany sepią. Służy od do samoobrony. W razie zagrożenie mątwa wypuszcza dużą ilość sepii przez naturalny lejek i sprawia, że napastnik jej nie widzi.