10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Kielcach

Galeria handlowa w Kielcach

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego w południowo-środkowej Polsce, to miasto, które po raz pierwszy wzbogaciło się na obfitych złożach metali i kamieni. Przez ponad 600 lat miasto znajdowało się w rękach biskupów krakowskich, którzy wybudowali sobie zamek na wzgórzu tuż przy rynku.

Kielce zamieszkuje około 200 tys. osób. Pomimo wielu unikalnych i historycznych zabytków, miasto nie przyciąga tak wielu turystów jak inne polskie miasta o mniejszej liczbie mieszkańców. Oto najlepsze atrakcje w Kielach jakie możesz odwiedzić razem z dziećmi.

1. Kawiarnia familijna Inna bajka

To jedno z nielicznych miejsc na mapie Kielc stworzonych z myślą o najmłodszych i ich rodzicach. W tym miejscu rodzice spokojnie mogą napić się kawy nie martwiąc się o los pociechy, gdyż do kawiarni przynależy bawialnia. Co ważne nie zapomniano również o najmłodszych i stworzono tu specjalny kojec z zabawkami dla niemowlaków. Organizowane są tutaj również liczne warsztaty i wydarzenia dla dzieci. Takie jak zajęcia umuzykalniające, sensoplastyka itp.

2. Klasztor na Karczówce

Kościół powstał w 1628 roku. Miejsce to miało być podziękowaniem Bogu za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Od 1629 roku stacjonowali tutaj benedyktyni. Jednak nie powrócili już do klasztoru po II wojnie światowej. W czasach obecnych miejsce to jest siedzibą pallotynów. W klasztorze obecna jest wieża widokowa, z której roztacza się malownicza panorama na góry świętokrzyskie i Kielce. Na wzgórze wiodą stacje drogi krzyżowej.

3. Rezerwat Kadzielnia

Pierwotnie to miejsce pełniło funkcję kamieniołomu. Po zaprzestaniu eksploatacji Kadzielnia stała się rezerwatem. W latach 70 i 80 XX wieku obecne tu było jeziorko, zwane „szmaragdowym”. Możliwe było nawet wypożyczenia kajaków. Opadnięcie wód gruntowych doprowadziło do zmniejszenia poziomu wody w jeziorze. Obecne są tu liczne, dostępne dla turystów jaskinie. Znajduje się tutaj też amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty i gale kabaretowe. W zimie na skałach powstaje lodospad, który jest prawdziwą atrakcją dla miłośników wspinaczki.

4. Rynek

Kielecki rynek powstał w drugiej połowie XII wieku. Pierwotnie odgrywał rolę lokalnych targów. W latach 90 teren ten był bogato porośnięty drzewami, a w jego centrum znajdowała się fontanna. Rynek został gruntownie przebudowany. Obecnie mieści się tu wiele klimatycznych restauracji oraz kawiarni z ogródkami. Mają tu również miejsce liczne wydarzenia plenerowe np. Europeada. Obecna tu zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX. Najważniejszą budowlą na rynku jest ratusz. Zobaczyć na rynku można także zarys murów starego ratusza oraz replikę pręgierza z XVI wieku, a także kiosk Kiebabczego, który jest wzorowany na budowli z 1910 roku.

5. Telegraf

To świetne miejsce na rodzinny spacer. Ze szczytu Telegrafu roztacza się panorama na Kielce oraz góry świętokrzyskie. Możliwe jest łagodne podejście przez las od strony Pierścienicy.
W sezonie zimowym działa tutaj stok narciarski, który jest zaopatrzony w wyciąg narciarski. W sezonie letnim odbywają się tu zawody kolarskie oraz biegowe. W pobliżu stoku mieści się strefa odpoczynku, minigolf oraz Karczma, w której można napić się ciepłej herbaty oraz zjeść pożywny obiad.

6. Muzeum Zabawek i Zabawy

Miejsce to na pewno zainteresuje najmłodszych. Podziwiać tutaj można m. in. kolekcję lalek, której najcenniejszym eksponatem jest niemiecka lalka z końca XVIII wieku. Na ekspozycji obecne są ołowiane żołnierzyki, mebelki oraz pokoiki dla lalek. Zobaczyć można również gry z okresu międzywojennego np. domino z kości. Podziwiać można także eksponaty bardziej współczesne takie jak zabawki dźwiękowe firmy Fisher Price z lat 60 XX wieku oraz zabawki z nieistniejących spółdzielni zabawkarskich m. in. „Gromada”. W pobliżu muzeum mieści się kawiarnia familijna. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia dla dzieci.

7. Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac pochodzi z połowy XVII wieku i jest utrzymany w stylu barokowym. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego, w którym można zobaczyć wystawy rzeźbiarstwa i malarstwa. Często odbywają się tutaj interesujące wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty muzyki poważnej. W pobliżu Pałacu Biskupów Krakowskich mieści się wspaniale utrzymany ogród włoski.

8. Ulica Henryka Sienkiewicza

To reprezentacyjny trakt Kielc. Ciągnie się od pomnika Henryka Sienkiewicza, aż do dworca PKP. Po drodze obecne jest wiele klimatycznych kawiarenek, restauracji i sklepów. Do ulicy Sienkiewicza przylega także Plac Artystów. Zobaczyć tu można fontannę oraz pomnik Dzika, który jest symbolem Kielc. Przy Dziku znajdują się tablice opisujące historię powstania miasta.
Na placu Artystów ma miejsce wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, jak np. wystawy, koncerty.

9. Rezerwat Wietrznia

Historia rezerwatu sięga 1999 roku. Jego obszar ma 17, 95 ha powierzchni. To świetne miejsce na rodzinny spacer. Obecne są tutaj liczne tablice informacyjne opisujące historię rezerwatu.
Do 1974 roku w miejscu tym wydobywane były systemem stokowym kamienie i dolomity, które były przeznaczone do produkcji kamieni budowlanych, tłuczeni drogowych oraz wapna.
Ścieżka edukacyjna przebiega dnem wyrobiska. Utworzone tu liczne punkty widokowe umożliwiają obserwację panoramy Kielc i gór świętokrzyskich. W części południowo-wschodniej Wietrzni mieści się siedziba Centrum Geoedukacji.

10. Muzeum Historii Kielc

Muzeum ma swoją siedzibę w kamienicy pochodzącej z XIX wieku. Podziwiać tu można stałą ekspozycję „Z dziejów Kielc”, która opisuje historię tego miasta od średniowiecza do czasów współczesnych.

3.9/5 - (liczba ocen: 16)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.