Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Kielcach i okolicy

Galeria handlowa w Kielcach

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego w południowo-środkowej Polsce, to miasto, które po raz pierwszy wzbogaciło się na obfitych złożach metali i kamieni. Przez ponad 600 lat miasto znajdowało się w rękach biskupów krakowskich, którzy wybudowali sobie zamek na wzgórzu tuż przy rynku.

Kielce zamieszkuje około 200 tys. osób. Pomimo wielu unikalnych i historycznych zabytków, miasto nie przyciąga tak wielu turystów jak inne polskie miasta o mniejszej liczbie mieszkańców. Oto najlepsze atrakcje w Kielcach i najbliższej okolicy jakie warto odwiedzić razem z dziećmi.

1. Park Rozrywki FlySky

Korzystaliśmy z części z bawialnią i jesteśmy z niej zadowoleni. Znane w całej Polsce z parku trampolin. Duża przestrzeń, dzieci mają gdzie się wyszaleć, choć było dużo osób to każdy maluch znajdzie swoje miejsce. Jeśli chcecie pobawić się i poskakać z dzieciakami, gdy jest mniej osób to polecam dni od poniedziałku do czwartku. Szaleństwo cały czas, gorąco polecam.

Adres: Skrajna 86B

2. Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur

Jest to naprawdę fajne miejsce. Możemy wybrać wybrać pojedyncze atrakcje lub kupić karnet. Fascynujący spacer między najsłynniejszymi budowlami świata. Dostaniemy tutaj lody, zjemy przekąski i jest też restauracja. Dla najmłodszych znajdziemy park rozrywki (są atrakcje w postaci dmuchańców, trampolin czy łódek), a dla spragnionych sportu park linowy z różnymi stopniami trudności. W połowie drogi na szczyt można wypożyczyć rowerek wodny.

Adres: Krajno-Zagórze 43c, Krajno-Zagórze

3. Muzeum Zabawek i Zabawy

Miejsce to na pewno zainteresuje najmłodszych. Wielka kolekcja w której dziecko i dorosły znajdzie zabawkę która z pewnością miał kiedyś w swoich rękach. Podziwiać tutaj można m. in. kolekcję lalek, której najcenniejszym eksponatem jest niemiecka lalka z końca XVIII wieku. Na ekspozycji obecne są ołowiane żołnierzyki, mebelki oraz pokoiki dla lalek. Zobaczyć można również gry z okresu międzywojennego np. domino z kości. Podziwiać można także eksponaty bardziej współczesne takie jak zabawki dźwiękowe firmy Fisher Price z lat 60 XX wieku oraz zabawki z nieistniejących spółdzielni zabawkarskich m. in. „Gromada”. W pobliżu muzeum mieści się kawiarnia familijna. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia dla dzieci.

Adres: plac Wolności 2

4. Tyrolki na Kadzielni

Przed przejazdem odbywa się szkolenie, które było profesjonalne i dokładne. Wokół tyrolki jest energetyzująca i sportowa atmosfera. Sam zjazd to czysta rewelacja, ogólnie można zjechać na tyrolce aż 4 razy. Super przeżycie. Świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Polecam każdemu.

Adres: aleja Legionów

5. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Ciekawe miejsce na przyjazd z dziećmi. Zwiedzanie około na około 1,5 godziny. Jest kawiarnia gdzie można też zjeść ciastko. Dobre miejsce edukacyjne dla rodzin z dziećmi. Dojazd dobrze oznakowany, duży parking przed budynkiem.

Adres: Podzamcze 45, Podzamcze

6. Energetyczne Centrum Nauki

Znajdziemy tutaj wiele urządzeń które można wprawić w ruch. Interaktywne centrum w sporym kompleksie biurowym. Bardzo miła obsługa, dzieci są zachwycone. Super miejsce dla dzieci 6 letnich i starszych.

Adres: Karola Olszewskiego 6

7. Rezerwat Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego

Historia rezerwatu sięga 1999 roku. Jego obszar ma 17, 95 ha powierzchni. To świetne miejsce na rodzinny spacer. Obecne są tutaj liczne tablice informacyjne opisujące historię rezerwatu. Do 1974 roku w miejscu tym wydobywane były systemem stokowym kamienie i dolomity, które były przeznaczone do produkcji kamieni budowlanych, tłuczeni drogowych oraz wapna. Ścieżka edukacyjna przebiega dnem wyrobiska. Utworzone tu liczne punkty widokowe umożliwiają obserwację panoramy Kielc i gór świętokrzyskich. W części południowo-wschodniej Wietrzni mieści się siedziba Centrum Geoedukacji.

Adres: Zobacz dojazd

8. Rezerwat Przyrody Kadzielnia

Dla chętnych możliwość zwiedzania jaskiń. Pierwotnie to miejsce pełniło funkcję kamieniołomu. Po zaprzestaniu eksploatacji Kadzielnia stała się rezerwatem. W latach 70 i 80 XX wieku obecne tu było jeziorko, zwane „szmaragdowym”. Możliwe było nawet wypożyczenia kajaków. Opadnięcie wód gruntowych doprowadziło do zmniejszenia poziomu wody w jeziorze. Obecne są tu liczne, dostępne dla turystów jaskinie. Znajduje się tutaj też amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty i gale kabaretowe. W zimie na skałach powstaje lodospad, który jest prawdziwą atrakcją dla miłośników wspinaczki.

Adres: aleja Legionów

9. Kompleks Świętokrzyska Polana

Dobre miejsce dla najmłodszych. Dużo miejsca do zabawy dla dzieci. Jest tu park miniatur, zwierzęta i dmuchańce. Bezpłatny parking. Świetne miejsce na piknik z dziećmi. Fajne miejsce do spędzenia czasu z rodziną.

Adres: Laskowa 95, Chrusty

10. Centrum Neandertalczyka

Ciekawie przygotowana wystawa. Na kilkanaście minut można „przenieść się w czasie” do czasu mamutów. Z wystawy największe wrażenie robi mamut. 6 metrów długości i 3,5 m wysokości. Dobre miejsce do zwiedzania w zimne dni.

Adres: Chęciny