Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Kudowie-Zdroju

błędne góry

Choć kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Zdrojowym, Pijalnią Wód Mineralnych i uzdrowiskami, miasto ma w rzeczywistości o wiele więcej do zaoferowania. Z całą pewnością jest miejscem, do którego warto udać się na rodzinny wypad.

Kudowa-Zdrój to miejscowość usytuowana w wyjątkowym pod względem geograficznym miejscu i z tego właśnie powodu może być źródłem niezapomnianych wrażeń, również dla naszych pociech. Miasto leży na pograniczu Pogórza Orlickiego oraz Gór Stołowych.

W jej skład wchodzi aż siedem dzielnic i trzeba przyznać, że każda z nich zasługuje na chwilę uwagi. To wyjątkowo malownicze i bajeczne miejsce, które zdecydowanie zachwyci najmłodszych turystów. Władze miasta i prywatne inicjatywy sprawiły, że miasto naprawdę naszpikowane jest atrakcjami dla całych rodzin.

1. Góry Stołowe to z pewnością atrakcja sama w sobie, dlatego warto wybrać się na spacer do Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym będzie można napawać się fantastycznym otoczeniem przyrody. To wyjątkowe miejsce pod względem form, jakie góry przybrały na przestrzeni tysięcy lat i jedno z niewielu miejsc, w których można obserwować góry płytowe. Fantastyczne krajobrazy i widoki, które sprawią, że nawet najmłodsi będą chcieli powracać w to miejsce regularnie. Na terenie parku będziemy mogli podziwiać również wiele chronionych gatunków roślin. Sporo w nim także nietuzinkowych gatunków zwierząt, m.in. trzmielojadów, bocianów czarnych czy włochatek. Nie sposób nie zwrócić uwagi na dostępne na szlakach atrakcje. W pobliżu znajduje się bowiem słynne Muzeum Papiernictwa, Dworek Fryderyka Chopina, Fort Karola czy Wambierzyce.

2. Muzeum Zabawek jest jednym z tych miejsc, w którym zatracą się zarówno dorośli, jak i dzieci. To wyjątkowe muzeum jest w rzeczywistości zbiorem rozmaitych zabawek pochodzących z różnych epok. Na powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych zebrano eksponaty, które są podstawą fantastycznej przygody. Zbiory są pokategoryzowane i w związku z tym będziemy mogli podziwiać zabawki pamiątkowe, ludowe, filmowe oraz obrzędowe. Eksponaty mogą wprawić w prawdziwe osłupienie dzieci, które przywykły do zabawek w postaci tabletów i komputerów. W kolekcji znajdują się zabawki wykonywane z najróżniejszych materiałów, począwszy od celuloidu i plastiku, a skończywszy na zabawkach papierowych i porcelanowych. W wielu przypadkach zachwyca przede wszystkim kunszt wykonania.

3. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych to coś, co pozwoli dzieciom odkrywać nowe pasje i nieco bardziej zagłębić się w kwestie geologiczne. Eksponaty są przede wszystkim wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku młodych i najbardziej wymagających dzieci. Ciekawostką jest, że muzeum powstało na bazie ogromnej kolekcji Wojciecha Sokołowskiego, który zbierał najróżniejsze okazy z różnych zakątków świata przez ponad czterdzieści lat. Jego kolekcję zasilają niezwykłe okazy kamieni z Azji, Ameryki Południowej, Europy i okolic Kotliny Kłodzkiej.

4. Ekocentrum PNGS jest z kolei jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić ze względu na wartość edukacyjną. To właśnie tutaj będziemy mieli możliwość nieco bardziej zagłębić się w temat Gór Stołowych. W środku znajduje się doskonała wystawa multimedialna, która nieco przybliży dzieciom i ich rodzicom historię oraz walory Narodowego Parku Gór Stołowych. Ważną informacją jest fakt, że taka wycieczka nie kosztuje nas ani grosza. Wymaga się jednak, aby za pośrednictwem strony internetowej zarezerwować porę zwiedzania.

5. Park Linowy „Mountain Emotion” jest atrakcją dedykowaną najmłodszym. To wyjątkowe miejsce, w którym można wyładować nadmiar energii i po prostu spędzić przyjemnie aktywny dzień. Park znajduje się na malowniczym zboczu Góry Parkowej i składa się z trzech zróżnicowanych pod kątem trudności tras. Pierwsza trasa przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Znajduje się na najniższej wysokości, a jej przejście może odbywać się pod ścisłym nadzorem instruktora. Drufa trasa dedykowana jest dzieciom nieco starszym i jest odrobinę trudniejsza. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak trasa trzecia, która przeznaczona jest dla całych rodzin i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo dobrym sposobem na spędzenie ekstremalnych chwil wśród najbliższych. Na miejscu znajduje się także świetna ścianka wspinaczkowa.

6. Dzieci z pewnością docenią i zachwycą się wizytą w domu Frantiska Stepana. Ten niezwykły artysta z czeskimi korzeniami zbudował jedną z najpiękniejszych szopek na świecie. Urodził się w 1881 roku i bardzo szybko zaczął wykazywać się niebywałym talentem. 4-metrową szopkę budował przez lata, dokładając sukcesywnie kolejne figurki i wzbogacając ją odpowiednimi zdobieniami. Dopiero w 1927 roku szopkę podłączono do prądu, by w końcu mogła cieszyć się mianem ruchomej szopki. To niezwykłe arcydzieło zachwyca najmłodszych, pobudzając ich wyobraźnię i powodując, że przez długie chwile przypatrują się każdemu szczegółowi szopki Stepana.

7. Warto udać się do Zimowej Palmiarni, zwłaszcza że wstęp jest zupełnie bezpłatny, a dostępne okazy można podziwiać w niewielu miejscach na świecie.

8. „Capitalna Zabawa” to alternatywa w przypadku wyjątkowej niepogody. W sali zabaw nie brak atrakcji dla dzieci w każdym wieku.

9. Dzieci ucieszą się na wizytę w Parku Rozrywki Kudowa, który został wyposażony w dmuchane zjeżdżalnie, gokarty oraz strzelnicę.

10. Będąc w Kudowie-Zdroju z dziećmi warto poszukiwać miejsc, w których oferuje się zorbing. To atrakcja, która będzie źródłem wielkiej zabawy, a górzysty teren sprawia, że wrażenia będą jeszcze bardziej wzmocnione.