Ciekawostki

Kanarki – Charakterystyka, Wymagania, Cena

kanarek

Kanarki są to niesamowicie urokliwe ptaszki, które pochodzą z Wysp Kanaryjski. Mają one możliwość przepięknego śpiewu, co zachwyca wszystkich ludzi, którzy go słuchają. Mają one również radosną osobowość, są bardzo energiczne i cieszą swoich właścicieli każdym zachowaniem. Pisaliśmy wcześniej o tym jakie są ciekawostki o kanarkach i o hodowli kanarka w domu. Dowiedzmy się jednak, jak dobrze hodować te ukochane ptaki.

Charakterystyka kanarków

kanarki

Jak już wyżej wspomniano, są one niesamowicie radosnymi oraz energicznymi ptakami. Są one raczej niewymagające. Uwielbiają one obecność ludzi oraz ich towarzystwo, dlatego często nawołują swoich właścicieli śpiewem. Najlepiej zdecydować się dlatego na jednego ptaszka, ponieważ szybciej się on oswoi, a także nie będzie zazdrosny o swojego współlokatora. Jeżeli zdecydujemy się na dwa kanarki, wówczas nie musimy im poświęcać aż tak dużo czasu, nawet nie jest to wskazane, aby nie wynikły między nimi kłótnie oraz bójki. Kanarki nie lubią zmian miejsc, nie powinno się ich zabierać na żadne wyprawy, czy przeprowadzać. Są to ptaki, które uwielbiają dzieci.

Ciekawostka: samczyki częściej chwalą się swoim śpiewem.

Wymagania kanarków

ptak

Kanarki powinny mieć większą klatkę, dlatego, bo są energiczne i potrzebują sporo miejsca na skakanie oraz latanie. Inną kwestią jest to, kiedy ptaszek będzie regularnie wypuszczany w mieszkaniu lub w domu. Jeżeli właściciele zdecydują się na wypuszczanie ptaków z klatki, nie muszą kupować aż tak dużej, ponieważ ptaki wyszaleją się poza nią. Pręty powinny być metalowe, a przerwy między nimi nieduże, żeby ptaki nie uciekły przez zbyt duże szpary między nimi. Najlepiej, kiedy klatka ma wysuwane dno, ponieważ ułatwi to właścicielowi sprzątanie. Warto wysypać dół klatki piaskiem, pozwoli to ptaszkowi na samodzielne mycie się. Kanarek będzie czuł się bezpiecznie, jeżeli jedna ściana klatki będzie nieprzezroczysta. Klatkę trzeba również umieścić z dala od hałasów i przeciągu, ponieważ mogą one denerwować i stresować ptaka. Nie można również ustawić klatki w łazience, czy w kuchni, ponieważ spaliny mogą nawet zatruć kanarka.

Ptaki te spożywają głównie: różnego rodzaju ziarna, najlepiej mieszanki pozbawione barwników i konserwantów, ale także ziarna słonecznika, czy świeże warzywa i owoce – sałata, starta marchew, gruszka, jabłko. Lubią one również mniszek lekarski i pokrzywę. Nasiona trawy afrykańskiej natomiast wzmagają intensywność śpiewu.

W klatce powinno znajdować się także poidło, w którym zawsze będzie woda. Wodę należy zmieniać codziennie, w upalne dni nawet dwa razy dziennie. W środku powinny się również znaleźć: basenik, dodatkowe pojemniczki na jedzenie, sepia, najlepiej bez dodatków zapachowych oraz sztucznych barwników, drewniane żerdki, ponieważ mogą ćwiczyć na nich łapki. W wyposażeniu dla kanarka warto mieć obciążki do obcinania pazurów.

Cena kanarka

ptaszek

Kanarek nie jest dużym wydatkiem, ponieważ jeden osobnik kosztuje od około 50 do 70 złotych. Większą kwotę należy jednak wydać na klatkę oraz jej wyposażenie, a także przygotować się na regularne kupowanie ptakowi jedzenia.

Czytaj dalej: Ile żyją Kanarki, jego cena, dla kogo jest, jego wymagania i jak oswoić kanarka