Ciekawostki

Kaczka piżmowa – Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

kaczka piżmowa

W okresie zimowym każdy z nas wybiera się na rzekę lub jezioro w celu dokarmiania ptaków. Jest to obowiązkowy element do wykonania szczególnie przez osoby wychodzące na spacery z dziećmi. Zazwyczaj w ten sposób dokarmiamy kaczki oraz łabędzie. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć wam o jednym z gatunków kaczek, z którymi nie mamy bezpośredniej styczności ze względu na miejsce jej występowania. Jest to jednak bardzo ciekawy gatunek – kaczka piżmówka.

Przedstawimy wam 10 ciekawostek na ich temat, które być może zainteresują was tym ciekawym gatunkiem.

1. Głównym miejscem, w którym występują kaczki piżmówki jest Ameryka Północna i Południowa.

2. Kaczki z tego gatunku nie tworzą stałych par. Jeden samiec kojarzy się z kilkoma samicami. Samice samodzielnie wysiadują jaja oraz wychowują młode.

3. Rozród piżmówek może trwać nawet przez cały rok. Jest to zależne od warunków klimatycznych w danej lokalizacji.

4. Gniazda piżmówek zlokalizowane są zazwyczaj w dziuplach drzew.

5. Kaczki te są ptakami wszystkożernymi. Mogą spożywać zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęta takie jak niewielkie bezkręgowce, ryby lub płazy.

6. Narządy płciowe samic piżmówek są charakterystycznie spieralnie skręcone w ich wnętrzu.

7. Piżmówki odróżniają się od kaczek żyjących na naszym terenie mocnymi nogami z długimi palcami, dzięki którym mogą one przesiadywać na gałęziach drzew.

8. Kaczki te są dość dużymi organizmami – mogą ważyć one nawet 4 kg.

9. Możemy spotkać się również z udomowionymi formami piżmówki, które hodowane są w celach rolniczych.

10. Mięso piżmówki ma wiele walorów smakowych, jak i zdrowotnych.

Piżmówki to kaczki, których nie spotkamy w warunkach naturalnych na terenie naszego kraju. Możemy jednak zobaczyć je na żywo w ogrodach zoologicznych. Mimo ciągłego zmniejszania liczby przedstawicieli tego gatunku, nadal nie jest on uznany jako zagrożony. Być może jest to związane z możliwością dużego rozrodu, szczególnie na terenie Florydy. Są to ciekawe ptaki, które mogą interesować nas również pod względem gastronomicznym.