Porady

Joga na świeżym powietrzu – jak dobrać odpowiednią odzież?

zachód słońca

Joga na świeżym powietrzu? Wiosną, latem i jesienią to jedna z najlepszych alternatyw dla porannego biegania i doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za ćwiczeniami cardio lub chcą nieco urozmaicić swoje regularne treningi.

Nie ma znaczenia to, czy jesteś akurat w domu i w pobliżu ulubionego studia jogi, czy może na wyjeździe w górach gdzie o poranku wita piękny wschód słońca nad górami – z odpowiednim ubraniem i matą do jogi, swoje regularne asany możesz wykonywać z każdego miejsca na ziemi. Jak przygotować się do jogi na świeżym powietrzu i gdzie warto ją wypróbować?

Joga na dworze – pamiętaj o dobrym stroju

Planując sesję jogi zawsze trzeba zadbać o dwie podstawowe kwestie: dobrą matę, do której tematu jeszcze wrócimy, oraz odpowiedni strój, który w przypadku treningu na dworze będzie zależał w dużej mierze od pogody. Wybierając strój do jogi pamiętaj: ani legginsy, ani jakakolwiek bluza czy koszulka nie powinny krępować Twoich ruchów, ale nie mogą być zbyt luźne. Zależnie od pozycji joga może być zarówno dość delikatnym i spokojnym treningiem, jak i wymagać sporo aktywności. W przypadku intensywniejszych treningów wystarczy, że się pochylisz, a zbyt luźna koszulka zjedzie w dół odkrywając brzuch, biust i zakrywając całkowicie głowę. Takiej kombinacji mówimy nie – strój do jogi ma być wygodny, praktyczny i dostosowany do rozciągania się.

medytacja

Legginsy lub długie spodnie dresowe ze ściągaczami w kostkach na chłodniejsze dni, krótsze legginsy lub spodenki na lato, do tego koszulka z krótkim rękawkiem, na ramiączkach oraz wygodny stanik sportowy. Do jogi potrzeba niewiele, by wygodnie ćwiczyć. Warto zwrócić jednak uwagę, by wszystkie ubrania były oddychające i przystosowane do ćwiczeń – ciekawe propozycje spotkasz między innymi w Addnature, znajdując tam zarówno odzież do jogi dla kobiet, jak i mężczyzn.

A co z matą?

Pytanie o matę do jogi w przypadku ćwiczenia na świeżym powietrzu jest dość dobrą zagadką i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ćwicząc w pomieszczeniach matę stosujemy przede wszystkim jako dodatkową amortyzację i ochronę przed ślizganiem się. Ale ćwiczenie bezpośrednio na trawie albo na ciepłym piasku nad morzem będzie znacznie przyjemniejsze niż jakakolwiek piankowa mata. Na początek polecamy przetestować swoje preferencje mając w zapasie matę lub ręcznik pod ręką. Ręcznik lub koc będzie tu o tyle praktyczny, że po skończonym treningu możesz wypocząć z książką na łonie natury i przedłużyć czas spędzony na zewnątrz.

joga w domu

Jak przygotować się do jogi na świeżym powietrzu?

Wybierając się w podróż lub też planując jogę na świeżym powietrzu w pobliskim parku warto wziąć pod uwagę kilka kwestii organizacyjnych. Na początek polecamy skupić się na odpowiedniej porze treningu: unikaj ćwiczenia w samo południe, szczególnie latem, gdy słońce nie tylko oślepia, ale i parzy. Znacznie lepszą porą na jogę na świeżym powietrzu jest poranek, gdzie świeża bryza pozwala ćwiczyć bez nadmiernego męczenia się, a sam trening o poranku sprzyja pobudzeniu organizmu na cały dzień.

Znajdź dobre miejsce na trening

Jeśli już raz odważysz się ćwiczyć na dworze i poczujesz się z tym faktem naprawdę dobrze, Twoje możliwości na treningach jogi będą właściwie nieograniczone. Korzystaj z okazji i wybierz się na poranny trening podczas wyjazdu nad jezioro, w góry czy nad morze, a w okolicy domu staraj się odwiedzać nowe parki czy pobliskie jeziorka. Niektórzy ćwiczą nawet na leśnych polankach! Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach, by ćwiczyć w miejscu publicznym, zacznij od praktyki na własnym balkonie, działce czy ogrodzie i stopniowo przenoś się w nowe, ciekawe miejsca.

joga w parku

Wykorzystaj otoczenie

Jedną z największych zalet ćwiczenia na zewnątrz jest możliwość wykorzystania otoczenia na własną korzyść. Podczas jogi w studio korzysta się zwykle z bloczków, ścian czy pasów, ale w naturze możesz bez problemu zastąpić je spotykanymi na miejscu elementami otoczenia! Przy próbach stania na rękach czy głowie pomocne mogą okazać się drzewa, miękką matę zastąpi doskonale trawa lub lekko rozgrzany piasek na plaży – możliwości jest wiele.

Pamiętaj, że joga na świeżym powietrzu lub w ogóle jakikolwiek trening wyniesiony poza mury domu czy siłowni ma niezwykle pozytywny wpływ na Twój organizm. Nie warto oczywiście narażać się na wdychanie spalin ćwicząc w pobliżu ruchliwej ulicy, ale jeśli masz możliwość wykorzystania uroków natury w parku, nad jeziorem, w górach czy nad morzem, wystarczy dobra odzież i odrobina zapału. Takie treningi są naprawdę przyjemne i wyjątkowo inspirujące.