Porady

Magisterka za granicą – co warto wiedzieć?

studia za granicą

Studia magisterskie za granicą to dobra okazja, żeby nauczyć się języka danego kraju, poznać nowych ludzi i świetnie się bawić. To też możliwość pełnego usamodzielnienia się i zdobycia nieocenionych doświadczeń, a także sposób na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Bo studia ukończone za granicą są dla pracodawcy dodatkowym atutem.

Jak studiować za granicą – co warto wiedzieć

Dzięki temu, że Polska jest w UE, jako student nie będziesz mieć problemów, żeby rozpocząć studiowanie za granicą. Jeśli interesuje Cię wyjazd na krótszy czas, możesz skorzystać z programu wymiany studenckiej Erasmus i przez kilka miesięcy przenieść się na zagraniczną uczelnię. Jeśli w przyszłości rozważasz zmianę miejsca zamieszkania i chcesz zostać na dłużej na uczelni w Niemczech, Hiszpanii czy Francji, wystarczy, że w Polsce ukończysz wybrany przez siebie kierunek z tytułem licencjata. Zawsze też możesz starać się o przeniesienie na zagraniczny uniwersytet jeszcze w trakcie studiów. Do tego przydaje się dobra średnia.

Zobacz także: Studia za granicą – wszystko co warto wiedzieć

Magisterka za granicą – Niemcy

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieją różne rodzaje uczelni wyższych. Na uniwersytetach wykłada się głównie wiedzę teoretyczną. W Niemczech są jednak i uniwersytety techniczne – TU (Technische Universität), wyższe szkoły pedagogiczne – PH (Pädagogische Hochschule), szkoły artystyczne oraz wyższe szkoły zawodowe skupiające się w większym stopniu na zdobywaniu praktyki.

Po uzyskaniu tytułu licencjata, możesz starać się o przyjęcie na studia magisterskie. Żeby je rozpocząć, potrzebujesz swojego dyplomu ukończenia studiów licencjackich przetłumaczonego na język niemiecki lub angielski (jeśli dyplom jest w którymś z tych języków, wystarczy tylko jego niepoświadczona kopia). Będzie potrzebny Ci również suplement do dyplomu oraz specjalny formularz dopuszczający do przyjęcia na studia, który (w przypadku Uniwersytetu w Poczdamie) wypełniasz on-line. Każda szkoła wyższa nakłada na studentów trochę inne wymagania formalne, dlatego przed aplikowaniem na wybraną uczelnię, warto zapoznać się z jej wymogami.

Magisterka za granicą w Niemczech oznacza, że znasz w wystarczającym stopniu język angielski lub niemiecki. Musisz umieć swobodnie komunikować się w jednym z tych języków, tak żeby bez problemu rozumieć prowadzone wykłady i zajęcia.

Nauka za granicą – Wielka Brytania

Chcesz odwiedzić Wielką Brytanię i ukończyć swoje studia na najlepszych uniwersytetach brytyjskich? Do tego będzie Ci potrzebny dyplom ukończenia studiów licencjackich i sporo funduszy. Studiowanie za granicą w Anglii to nie lada wydatek (jednak i tak są tańsze niż nauka w USA). Zrobienie tam magisterki będzie kosztowało Cię ok. 70 tys. zł. Koszty mogą się wahać w zależności od wybranego kierunku i uczelni.

Studia za granicą – gdzie mieszkać?

Przeprowadzka do innego kraju wiąże się z wyższymi wydatkami na życie. Musisz liczyć się z tym, że w Niemczech za mieszkanie zapłacisz tyle co w Polsce, tylko że w euro. Zaskoczą Cię też koszty jedzenia i wydatki na przyjemności. Żeby jednak Cię nie zniechęcać – studia za granicą to wspaniała okazja do zdobycia cennych doświadczeń na przyszłość. I żadne pieniądze Ci tego nie wynagrodzą. Dlatego, jeśli rozważasz wyjazd na magisterkę do innego kraju, zrób to. Przecież nie musisz mieszkać w wynajętym apartamencie lub samodzielnym mieszkaniu. Co powiesz na ekskluzywny akademik na studencką kieszeń?

Akademik BaseCamp w Poczdamie

Słyszysz „akademik” i od razu odechciewa Ci się zagranicznych studiów? Nie daj się zwieść pozorom. Bo BaseCamp to nie tylko komfortowe miejsce do nocowania i uczenia się, ale też świetna społeczność ludzi lubiących spędzać ze sobą czas. Jeśli zastanawiasz się, czy w Poczdamie wynająć samodzielny pokój, najpierw sprawdź ofertę BaseCamp https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/poczdam/. Będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz zdjęcia pokojów i przestrzeni wspólnej. Ceny apartamentów zaczynają się od 540 EUR (ok. 2500 zł w zależności od kursu waluty). A uwierz nam, że to konkurencyjna cena. Trudno będzie Ci znaleźć lokum w podobnej cenie ze wszystkimi wygodami, które daje Ci akademik. Na 23m2 znajduje się łóżko na podeście, wygodne biurko do pracy i Twoja prywatna łazienka. W pokoju masz stały dostęp do bezprzewodowego internetu, za który nie wnosisz żadnych dodatkowych opłat. Jeśli chcesz jeszcze więcej udogodnień, dopłać 50 EUR i wynajmij apartament z aneksem kuchennym. W przerwie od nauki ugotujesz sobie obiad i przyrządzisz ciepłą kawę.

BaseCamp znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Poczdamskiego, więc nawet jeśli zdarzy Ci się zaspać, w krótkim czasie znajdziesz się na uczelni. W akademiku do Twojej dyspozycji są rowery, najszybszy środek transportu, którym dotrzesz na uniwersytet.

Oprócz wspólnych sal do nauki, kącików spotkań i dzielonych kuchni, w akademiku znajduje się siłownia. Odprężysz się w niej po całym ciężkim dniu lub zrobisz pobudzający trening przed ważnym egzaminem. Jeszcze nie czujesz się przekonany do studiowania za granicą?

Poczdam – dlaczego warto przyjechać tu na studia?

Poczdam to wyjątkowa stolica Brandenburgii. Historia spotyka się tu z nowoczesnością, a miasto obfituje w zachwycające zabytki. Ci, którzy nie przepadają za gwarem i szybkością życia wielkich metropolii, takich jak np. Berlin, doskonale się tu odnajdą. Jeśli przyjdzie Ci ochota na odrobinę szaleństwa, zawsze możesz wskoczyć w pociąg i już po 30 minutach znaleźć się w stolicy Niemiec. Zanim jednak się tam udasz, najpierw poznaj Poczdam. Jedną z jego atrakcji jest Pałac Sanssouci, czyli letnia rezydencja króla Prus przyciągająca co roku rzesze turystów. W samym mieście i w jego okolicy znajduje się wiele terenów zielonych, a w każdym z parków królewskie pałace wznoszone przez władców pruskich (niegdyś Poczdam był ich rezydencją).

Poczdam może poszczycić się uczelniami o wysokim poziomie nauczania, co szczególnie powinno Cię zainteresować. Na terenie miasta znajduje się 30 instytutów badawczych, a na Uniwersytecie Poczdamskim studiuje ok. 3 tys. obcokrajowców. Nie bez powodu. Młodzi ludzie przyjeżdżają tu, żeby zdobyć rzetelną wiedzę i przygotować się do podjęcia swojej pierwszej pracy. A miasto sprzyja przyjezdnym, bo ma wiele do zaoferowania. Poczdam to nie tylko piękne zabytkowe budowle (część z nich wpisana na listę UNESCO), ale też i ciekawa rozrywka. Znajdziesz tu miejsca i na spotkanie ze znajomymi, romantyczne wyjście na randkę i spokojny spacer w otoczeniu przyrody.