Czy warto spędzić jeden dzień na wyspie Bornholm?
Podróże to z całą pewnością jeden z najciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Bez wątpienia prawdą jest mądrość zawarta w obiegowym powiedzeniu, że podróże kształcą. To prawda każda podróż pozwala na zobaczenie i odkrycie czegoś nowego.
Podróże pozwalają nam także oderwać się od naszej codzienności, a dzięki temu odpocząć. Aby osiągnąć taki efekt nie musimy od razu wybierać się na drugą półkulę.
Także te bliższe wyprawy mogą być niezwykle inspirujące i przyjemne. Zarówno w naszym kraju jak i niedaleko naszych granic jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest bałtycka wyspa Borholm.
Dlatego odpowiedź na pytanie: czy warto spędzić jeden dzień swojego życia na wyspie Borholm? – może być tylko jedna i brzmi: Zdecydowanie tak!
1. Położenie wyspy
Duńska wyspa Bornhol położona jest w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jest najbardziej na wyspach położonym okręgiem administracyjnym Danii. Wyspa znajduje się zaledwie 100 kilometrów na północ od wybrzeży Polski. Od Szwecji dzieli ją zaledwie 37 kilometrów. Natomiast wybrzeże niemieckie oddalone jest o 88 kilometrów.
2. Ławica Bornholmska
Na południowo-zachodnim krańcu wyspy znajduje się Głębina Bornholmska wraz z rozciągającym się tam obszarem łowisk dorsza.
3. Wyspy groszkowe
W odległości osiemnastu kilometrów od wyspy znajduje się maleńki archipelag sześciu wysepek Ertholmene. Wyspy ze względu na swoje maleńkie rozmiary nazywane są często groszkowymi. Dwie z nich są zamieszkane, a ich zabudowa koncentruje się wokół portu. Co ciekawe nie ma możliwości poruszania się po wyspach samochodem. Warto więc zobaczyć jedno z nielicznych na świecie miejsc, gdzie nie ma aut!
4. Klify
Wschodnie, północne i zachodnie wybrzeże wyspy ma charakter skalisty. Można podziwiać tam dochodzące do wysokości 80 metrów klify.
5. Piękne plaże i klepsydry
Południowe wybrzeże wyspy ukształtowane jest w formie rozległych, szerokich plaż piaszczystych, z drobnym jasnym piaskiem. Swojego czasu było on bardzo ceniony, ze względu na swoje walory estetyczne i duża sypkość wykorzystywany był do produkcji klepsydr.
6. Największe ośrodki
Stolicą wyspy jest jej największe miasto Rønne, zamieszkane przez niemal 14 tysięcy mieszkańców. Oprócz tego na wyspie jest 7 innych miast. Drugie co do wielkości miasto wyspy, Nexø, zamieszkuje niemal 4 tysiące osób. Miejscowość ta posiada liczne połączenia z polskim Kołobrzegiem, dzięki czemu jest często wybieranym kierunkiem nawet jednodniowych wycieczek Polaków.
7. Granit i piaskowiec
Wyspa znana jest ze znajdujących się na niej kamieniołomów granitu oraz piaskowca.
8. Zegary
Wyspa znana jest także z produkcji zegarów wahadłowych, od nazwy wyspy nazywanych bornholmskimi. Wytwarzane są one od XVIII wieku i niegdyś były towarem eksportowanym na terenie całej Europy.
9. Rowerem przez wyspę
Często formą zwiedzania wyspy jest przemierzanie jej na rowerze. Ze względu na piękne widoki i dogodną infrastrukturę jest to forma zwiedzania pozwalająca na aktywny i wypoczynek i lepsze poznanianie wyspy niż moglibyśmy to zrobić przemierzając ją autem. Rower bez problemu wynajmiemy na miejscu, w wielu przypadkach możemy również zabrać swój na statek, którym będziemy przeprawiać się na wyspę.
10. Dialekt
Wyspa posiada swój własny dialekt języka duńskiego. Co ciekawe posiada on trzy rodzaje gramatyczne. Standardowy język duński posiada jedynie dwa rodzaje.