Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Jaworznie

dziecko

Jaworzno jest to miasto, położone w południowej Polsce w województwie śląskim. W latach 1815-1846 było częścią Rzeczpospolitej Krakowskiej. Ciekawostką jest fakt iż Jaworzno leży na terenie Małopolski, a wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że osiedle ludzkie istniało na jego terenie już w trakcie trwania epoki kamienia.

Pierwsze zapiski o Jaworznie pochodzą z 1229 roku, a w 1335 roku powstała parafia im św. Wojciecha. Początkowo tereny Jaworzna należały do biskupów krakowskich. Kolejną ciekawą informacją jest iż na początku na terenie miasta Jaworzna wydobywano srebro i ołów, a następnie rudę cynku i żelaza.

Jeżeli zamierzasz na wakacjach pozwiedzać Polskę i pokazać swojemu dziecku kilka miejsc wartych uwagi, koniecznie pokaż mu Jaworzno. To miasto jest historyczną skarbnicą. Zatem, jakie atrakcje dla Twojego dziecka czekają w Jaworznie?

1. Rezerwat przyrody Dolina Żabnika

Rezerwat znajduje się w północno-wschodniej części miasta na terenie Ciężkowic. Jest to kompleks leśny „Kolawica”. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych krajobrazowych zakątków Jaworzna. Potok Żabnik jest jednym z odpływów Koziego Brodu.

To piękne miejsce ma zróżnicowaną i bogatą florę, która obejmuje ok. 363 gatunki roślin naczyniowych oraz ponad 105 mszaków. Jednak warto wiedzieć, że wśród tych roślin mamy również chronione gatunki, w których skład wchodzą :biocenozy wodne, torfowiska niskie i przejściowe. W rezerwacie możemy spotkać ropuchę szarą, żmiję zygzakowatą i jaszczurki.

Warto dodać, że lasy które otaczają tę piękną krainę są domem dla wielu ptaków min. Sikorek, kosów i dzwońców. Możemy tam napotkać również dzikie zwierzęta takie jak kuny, dziki i lisy. Z pewnością Twoje dziecko będzie chciało odwiedzić ten rezerwat, gdy tylko dowie się jakie osobniki będzie mogło zobaczyć tam na własne oczy, a jeśli nie jest fanem przyrody, warto go nią zarazić. Tym bardziej łącząc przyjemne z pożytecznym.

Wasze przemęczone miejskim zgiełkiem organizmy odpoczną przez przebywanie w środowisku przyrodniczym, a przy tym Twoje dziecko zobaczy piękne i ciekawe miejsce, o którym będzie mogło opowiedzieć kolegom, po powrocie do szkoły.

2. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA –Jaworzno

Jeśli Twoje dziecko jest fanem historii i wykopalisk, powinieneś się z nim wybrać do ośrodka GEOsfery w Jaworznie. Ten ciekawy ośrodek geologiczno-historyczny jest zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Spacerując po ośrodku możemy natknąć się na naturalnych rozmiarów paleorekonstrukcje odkopanych tam kręgowców. Możemy również odkryć tam ekspozycję przedstawiającą dokładny okres triasu. Świetną wiadomością jest to, że w wybranych miejscach GEOsfery w Jaworznie możemy wybrać się na grilla lub urządzić sobie piknik.

Jednak ze sobą musisz zabrać prowiant, gdyż na terenie ośrodka nie ma miejsc z możliwością zakupów spożywczych lub obiektów gastronomicznych. Gdy Twoje dziecko znudzi się oglądaniem szkieletów wykopanych kręgowców i będzie chciało wrócić do dziecięcego, świata, na terenie GEOsfery jest park zabaw dla dzieci.

To nie tylko świetny obiekt dla naszych dzieci, ale i nas samych. Spacerując pomiędzy alejkami będziemy mogli się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o problemach dnia powszedniego. Świetną informacją dla zwiedzających jest to, że jest on czynny całą dobę i za wstęp nie płacimy zupełnie nic.

3. Via Sport – kryta pływalnia Jaworzno

Twoje dziecko uwielbia wodę i sporty wodne? Idealnym miejscem na weekend lub wakacje będzie basen Via Sport. Jest to obiekt czynny 7 dni w tygodniu, dzięki czemu będziesz mógł dostosować plan pływania ze swoim dzieckiem do grafiku. Warto dodać, że Via sport jest to pływalnia z tradycją, początkowo zarządzała nią kopalnia Jaworzno i była ona odkrytym basenem. W latach 70 ubiegłego wieku, zyskała ona zadaszenie i stopniowo rozrastała się.

W latach 1998 pływania odbyła generalny remont pozwalający jej wieść prym w kolejnych latach. Była ona najlepszą pływalnią w województwie śląskim. Jakich atrakcji możemy się spodziewać na pływalni w Jaworznie? Goście basenu mają do dyspozycji wiele urządzeń, najmłodsi mają przystosowany do swoich potrzeb brodzik oraz dwie duże zjeżdżalnie ze spiralnymi torami.

Jeśli jesteś przejazdem w Jaworznie, bądź mieszkasz blisko tego miasta i Twoje dziecko chce nauczyć się pływać, kadra instruktorów pływania pomoże Ci spełnić marzenia syna bądź córki. Dzięki karnetom wielokrotnego wejścia, nie musisz kupować godzin każdego razu. Istnieją trzy opcje doładowania karnetu, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze.

Karnet pierwszy jest ważny 60 dni opłata wynosi 50 zł, karnet drugi ważny jest 90 dni i cena 100zł, a trzeci ważny jest 180 dni i cena wykupienia wynosi 300zł. Jeśli Twoje dziecko uwielbia spędzać czas w wodzie i pływać będzie to idealna atrakcja dla niego.

4. Muzeum miasta Jaworzna

Jeśli uważasz, że wakacje to idealny, czas na pokazanie swojemu dziecku ciekawych i wartościowych miejsc, zdecydowanie do nich może się zaliczać Muzeum miasta Jaworzna. Znajduje się przy ulicy Pocztowej 5 i mieści się on w pięknym zabytkowym budynku przejętym po kopalni Jaworzno.

Podzielony jest on na dwa działy, historyczny i etnograficzny. Historyczny zawiera dokumenty i fotografie związane z dynamicznym rozwojem miasta, a etnograficzny przedmioty i pozostałości kultury ludowej. Atrakcje dla dziecka związane z historyczną stroną miasta, są świetne, bo dzięki temu możemy w czasie wakacji i wypoczynku spędzać czas nie tylko leniuchując ale i pokazując i opowiadając o historii miast i zabytków.

5. Wodny Plac zabaw Jaworzno

W samym centrum Jaworzna w miejscu po dawnej kopalni, został otwarty największy wodny plac zabaw w rejonie. Park wodny jest oczywiście bezpłatny i dostępny dla dzieci i osób w każdym przedziale wiekowym.

Każdy rodzic wie, że dla dziecka beztroska zabawa w wodzie, jest najlepsza na świecie, więc jeśli jesteś w tym momencie w Jaworznie i zastanawiasz się gdzie zaprowadzić swoją pociechę, by mogła również skorzystać z tej wycieczki jak i Wy dorośli, zaprowadź ją do parku wodnego.

Gdy Twoje dziecko będzie się bawić, Ty możesz wypocząć w specjalnie zagospodarowanym terenie zielonym, w którym znajdziesz leżaki. Ważnym jest to, że zasady bezpieczeństwa to dla architektów tego miejsca był priorytet i przestrzeń, w której bawią się dzieci została wyłożona antypoślizgową matą.

Wśród atrakcji dla najmłodszych możemy znaleźć fontanny, grzyby tryskające wodą, kolorowe tunele, kurtyny wodne, armatki oraz ciekawe kwiatowe prysznice. Jestem pewna, że park wodny stanie się dla Twojego dziecka idealnym miejscem do zabawy i wypoczynku.

6. Park Gródek w Jaworznie

Cudownym miejscem, które możesz pokazać swojemu dziecku jest park Gródek w Jaworznie. Jeśli wybieramy się rodzinnie do Parku gródek najlepiej jest dojechać tam autobusem z centrum Jaworzna do przystanku Pieczyska Centrum Nurkowe, który znajduje się na nowym rondzie przy ulicy Sobieskiego i Płetwonurków.

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Sporo młodych ludzi oraz rodzin z dziećmi wybiera się tam oby odetchnąć i pooddychać pełną piersią. Jest to świetne miejsce, które możemy pokazać naszym dzieciom. Gdy poczują tak blisko powiew natury, będą zachwycone i na pewno nie raz będą chciały tam wrócić. Tego widoku nie da się opisać słowami, turkusowa woda i drewniana kładka, to zapierające dech w piersi miejsce.

7. Skatepark Jaworzno

Jeśli Twój syn albo córka uwielbiają jeździć na desce lub bmx-ie idealnym rekreacyjnym miejscem będzie skatepark. W Jaworznie możemy znaleźć go na ulicy Tetmajera. Cieszy się on świetną renomą. Został on wyposażony w minirampę. Jest to idealne miejsce na rozwijanie swoich pasji lub szlifowanie nabytych już umiejętności. Takie miejsca pomagają dzieciom na kreatywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i są idealną atrakcją na wakacyjne dni.

8. Plac zabaw przy ulicy Sportowej w Jaworznie

Niewielki ale nowoczesny plac zabaw został zbudowany z myślą o najmłodszych, ale i dzieciach w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Jest to świetne miejsce, by Twoje dziecko nauczyło się zabawy z innymi dziećmi i umiejętności zabawy w grupie. Park został wyposażony w nowoczesne piaskownice, huśtawki i instalacje do wspinaczki przeznaczone dla starszych dzieci. Cały plac zabaw został ogrodzony, co ułatwia kontrolę nad bawiącymi się dziećmi. To świetna alternatywa na nudne popołudnie. Plac mieści się przy ulicy Sportowej w Jaworznie.

9. Fly park – Park Trampolin Jaworzno

Nie sądzisz, że każdy dzień jest dobry, by nauczyć się latać? W Jaworznie znajdziesz świetny fly park, który będzie idealną atrakcją dla Twoich dzieci i rodziny. Dzięki temu, że są wakacje możemy liczyć na wiele ciekawych promocji jakie park oferuje.

Jeśli Twoje dziecko obchodzi urodziny w wakacje dostaniesz 10% zniżki z okazji tego święta. Miesięczny karnet OPEN możesz kupić już za 159zł, a wejście dwugodzinne jest w cenie 45zł. Wakacje to idealny czas na szaleństwo i dobrą zabawę, Twoje dziecko będzie na pewno zachwycone możliwością poskakania na wielkich trampolinach, bądź polatania z instruktorem. Fly Park jest otwarty od godziny 10 -21 od poniedziałku do niedzieli.

10. Lokomotywownia z 1946 roku

Zapewne świetną atrakcją dla wielu młodych mężczyzn, będzie zwiedzenie starej Lokomotywowni z 1946 roku. Jest to jedyny pozostały ślad w Jaworznie po kolei wąskotorowej. Zarówno czas jak i otoczenie nie jest dla tego miejsca sprzyjające. Właśnie dlatego powinniśmy pokazywać naszym dzieciom miejsca, które już niedługo na zawsze znikną i zostaną zapomniane.