Ciekawostki

10 Ciekawostek o Jastrzębiach

na polu

Jastrzębie to taka podrodzina ptaków, która należy do rodziny jastrzębiowatych. Wśród nich znajdują się gatunki drapieżne, które przeważnie zamieszkują lasy.

Dowiecie się o ciekawostkach na temat jastrzębi. Ważne informacje  i fakty o których prawdopodobnie nie słyszeliście!

1. Ptaki te cechują się przede wszystkim swoistymi skrzydłami, które są stosunkowo krótkie i szerokie, a także długi ogon. Cechy te, które wpływają na ich wygląd zewnętrzny, maja też zastosowanie do lotu. Dzięki nim lot tych ptaków jest szybki, zwłaszcza przy starcie. Z drugiej strony dzięki nim zyskują dużą zwrotność w locie.

2. Ptaki te cechują się też bardzo dobrym wzrokiem. Jest to przystosowanie m. in. do polowań.

3. Podczas swoich polowań ptaki te atakują znienacka, a także z zasadzki.

4. Podrodzina tych ptaków obejmuje te gatunki, które występują na terenach Australazji, Eurazji, czy też w Ameryce i w Afryce.

5. Do tej podrodziny należą 3 plemiona, które stanowią jej wewnętrzny podział.

jastrząb

6. Jednym z najbardziej znanych gatunków jest jastrząb zwyczajny, zwany także jastrzębiem gołębiarzem. Zamieszkuje on strefę lasów liściastych i borealnych. Występuje na terenach Europy, Azji, Ameryki Południowej oraz w północnej części Afryki.

7. Jastrząb zwyczajny to gatunek raczej osiadły, który jednak od czasu do czasu, głównie w okresie lęgowym, koczuje. Koczowanie odbywa się zwłaszcza z obszarów najzimniejszych do tych o nieco łagodniejszym klimacie.

8. U dorosłych osobników tego gatunku wierzch ciała ma kolory szare i popielate, a spód ich ciał jest jasny i ma faliste i szare prążki. Mają też pręgowane podogonie wraz z jasną plamą, która znajduje się u nasady.

9. Sterówki jastrzębia zwyczajnego mają kształt wachlarzy, a nad okiem dostrzec można bardzo typową dla tego gatunku białą i szeroką brew. Brew ta ma przede wszystkim za zadanie chronić te ptaki przed oślepieniem.

10. Typowym elementem wyglądu jastrzębia zwyczajnego są też tęczówki o jaskrawych, zwykle żółtym kolorze. Czasem są one pomarańczowe lub czerwone. Są one ciemniejsze u samców niż u samic, ciemniejsze są one tez u starszych ptaków.