AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Burkina Faso

Burkina Faso

Burkina Faso jest krajem śródlądowym w Afryce Zachodniej. Zajmuje powierzchnię około 274 200 kilometrów kwadratowych i jest otoczona przez 6 krajów: Mali na północy, Niger na wschodzie, Benin na południowym wschodzie, Togo i Ghana na południu oraz Wybrzeże Kości Słoniowej na południowym zachodzie. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Burkina Faso.

Informacje i ciekawostki o Burkina Faso

1. Stolicą Burkina Faso jest Ouagadougou. Napisane jako „Wogodogo” w dialekcie Mòoré oznacza to dosłownie: „Zapraszamy do domu z nami”.

2. Burkina Faso jest domem dla 60 różnych grup etnicznych, każda z własną różnorodnością muzyki ludowej.

3. Oficjalnym językiem jest francuski, ponieważ Burkina Faso zostało skolonizowane przez Francję. Inne używane języki to: Mòoré, Gourma, Fulfulde, Dioula, Tamasheq.

4. Burkina Faso liczy 16,3 mln mieszkańców.

5. Mossi jest największą grupą etniczną w Burkina Faso.

6. Burkina Faso posiada żyzne ziemie. Burkina Faso jest zielona na południu, z lasami i drzewami owocowymi i pustynią na północy. Burkina Faso jest wiodącym afrykańskim producentem bawełny w Afryce.

7. Złoto jest głównym produktem eksportowym Burkina Faso, a następnie bawełna i produkty pochodzenia zwierzęcego. Burkina Faso jest największym producentem bawełny w Afryce.

8. W 2010 r. prawie 80% bawełny uprawianej w Burkina Faso pochodziło z genetycznie modyfikowanych nasion.

9. Burkina jest drugim co do wielkości producentem biotechnologii w Afryce Południowej i miała drugi po Australii najszybciej rosnący areał upraw biotechnologicznych na świecie.

10. Victoria’s Secret dąży do zwiększenia ilości oraz poprawy jakości i wartości importowanej przez siebie od 2009 r. z Burkina Faso bawełny organicznej, jak również do znacznej poprawy warunków życia przede wszystkim kobiet rolników.

11. Thomas Sankara, były prezydent, napisał hymn narodowy kraju. Uważany za afrykańską Che Guevarę, Sankara skomponował aktualne teksty i muzykę hymnu narodowego Burkina Faso, który został przyjęty w 1974 roku. Thomas Sankara był zapalonym gitarzystą, wielkim fanem jazzu i założył wiele zespołów. Uważał, że muzyka jest kluczowym elementem rozwoju kulturalnego i wykorzystywał ją do szerzenia informacji o swojej rewolucji.

12. Le Ditanye lub Hymn Zwycięstwa to nazwa hymnu narodowego Burkina Faso. Ten hymn narodowy oddaje zwycięstwo nad kolonializmem i skupia się na odważnej nowej przyszłości.

13. Popularne sporty w Burkina Faso to: piłka nożna, piłka ręczna, jazda na rowerze, koszykówka i boks.

14. Kraj obejmuje 105 869 km2 w centrum Afryki Zachodniej, na północ od Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to kraj śródlądowy, płaski, o średniej wysokości pomiędzy 200 a 400 metrów nad poziomem morza.

15. Na zachodzie znajdują się pewne wzniesienia, najwyższym punktem jest Tenakourou – 749 metrów.

16. Stolica Ouagadougou leży prawie w centrum geograficznym kraju. Była stolicą potężnego królestwa Mossiów i stała się siedzibą francuskiej administracji kolonialnej w 1919 roku.

17. Klimat tropikalny ma porę deszczową i suchą. Północna strefa Sahelu, która sąsiaduje z pustynią Sahara, jest znacznie bardziej sucha niż na południu.

18. Roślinność kraju waha się od drzew i grubych krzewów na południu do prawie pustynnych warunków na północy.

19. Nazwa Burkina Faso tłumaczy się jako „Kraina uczciwych mężczyzn”. Kraj ten był wcześniej nazywany przez Francuzów „Górną Woltą”, zanim prezydent Thomas Sankara zmienił nazwę na Burkina Faso. Nowa nazwa dała mieszkańcom regionu wiele powodów do dumy i jest obecna do dziś. Nazwa Burkina Faso nie jest wskaźnikiem geograficznym, ale reprezentuje moralność ludzi.

20. Burkina Faso była niegdyś kolonią francuską, najpierw znaną jako „French Protectorate”, a później jako „Upper Volta”. Francuzi po raz pierwszy skolonizowali ją w 1896 roku i kontynuowali aż do 1960 roku, kiedy to Górna Wolta uzyskała niepodległość, a jej pierwszym prezydentem był Maurice Yaméogo.

21. Jednak przed 2015 r. Burkina Faso była politycznie niestabilna aż do obalenia długoletniego silnego wojska Blaise Compaore w wyniku powstania cywilnego.