Ciekawostki

Jan Paweł II ile lat był papieżem?

Karol Wojtyła

Jan Paweł II to postać ikona, której w zasadzie przedstawiać nie trzeba. Nie tylko znamy go jako wielkiego rodaka i papieża, ale i świętego. Pełnił nie tylko swoją posługę kapłańską w Watykanie, ale i oddziaływał na serca i dusze ludzi na całym świecie.

Człowiek wielu talentów i zainteresowań

W zasadzie można o nim mówić, jako o człowieku wielu talentów i zainteresować. Był wybitnym teoretykiem, teologiem, ale i między innymi: poliglotą, pisarzem, aktorem, politologiem. Miał łatwość zjednywanie do siebie ludzi w każdym wieku. Szczególną troską otaczał dzieci oraz rodzinę. Nie zapominał także o ludziach chorych.

Znawcy polityki i historii

Wiele razy, dzięki jego modlitwom, wstawiennictwu, czy bezpośrednio za sprawą rozmów z najwybitniejszymi politykami, zmieniały się karty historii. Znawcy polityki i historii przypisują mu wielki wkład w upadek komunizmu w Europie a także rozpad Związku Radzieckiego w Rosji, zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie, a także działania na rzecz ogólnego pokoju na świecie.

Karol Wojtyła

Karol Wojtyła, czyli późniejszy Jan Paweł II, objął władanie nad Stolicą Apostolską dokładnie 16 października 1978 roku. Decyzja kardynałów, początkowo, nie była jednogłośna. Dopiero w drugim konklawe, za sprawą boskiego działania Ducha Świętego, w ósmym głosowaniu, nasz Rodak zwyciężył. Wieloletnią posługę papieską zakończyła naturalna śmierć 2 kwietnia 2005 roku. Poprzedziła ją grypa oraz niewydolność oddechowa. W ostatnich dniach życia papież przeszedł również zabieg tracheotomii, wstrząs septyczny połączony z zapaścią sercowo-naczyniową, a także infekcję dróg oddechowych. Ostatecznie Ojciec Święty zapadł w śpiączkę wraz z postępującym zanikiem funkcji życiowej. Odszedł o godzinie 21:37.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał aż 26 lat 5 miesięcy i 17 dni. Wieloletnia posługa papieża-Polaka jest wymieniana w czołówce najdłuższych pod względem trwania (zaraz po Piotrze Apostole oraz Piusie IX). W tym czasie Ojciec Święty zdążył odwiedzić wyznawców na całym świecie.

Jan Paweł II, na kartach historii Kościoła, zapisał się właśnie jako papież-pielgrzym. Odbył ich aż 104, wizytując na wszystkich, zamieszkanych przez ludzkość, kontynentach.