Ciekawostki

Jakie Zwierzęta Występują w Oceanie Arktycznym

Ocean Arktyczny

Ocean Arktyczny jest najmniejszym i najpłytszym ze wszystkim oceanów na świecie. Uznaje się, że dawniej stanowił część Oceanu Atlantyckiego. Zlokalizowany wokół bieguna północnego stanowi dom dla wielu zwierząt, który nie da się spotkać na przeciwnym biegunie. Jakie zwierzęta występują w Oceanie Arktycznym? Oto dziesięć z nich:

1. Meduzy

Meduzy to forma parzydełkowców, zwykle ma kształt parasola lub dzwonu, kontakt fizyczny z nią często kończy się oparzeniem. Są drapieżnikami, które do schwytania ofiary używają parzydełek.

2. Maskonur

Maskonur zwyczajny to ptak o charakterystycznym kolorowym dziobie. W zwyczaju ma pływać w wodach Oceanu Arktycznego w poszukiwaniu ryb — potrafi zanurkować na głębokość dochodzącą do 40 metrów.

3. Piesiec

Piesiec, czyli lis polarny, występuje na obszarach północnych. Drapieżnik, często można ujrzeć go na brzegu morza czy też oceanu. W jego diecie występują ryby, na które samodzielnie poluje.

4. Niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny zwany bywa również białym. Zamieszkuje tereny Arktyki. Drapieżnik, najbardziej mięsożernych ze wszystkich niedźwiedziowatych. Za główne pożywienie ma foki, poluje również na gryzonie, skorupiaki, białuchy, młode morsy.

5. Lew morski

Lew morski — uchatka kalifornijska — to przedstawiciel płetwonogich, który opanował zdolność chodzenia na czworaka. Charakterystyczne są dla niego zewnętrzne nauszniki.

6. Pływacz szary

Pływacz szary jest ssakiem, przedstawicielem rodziny płetwalowatych. Jego głównym pożywieniem są obunogi, mięczaki oraz wieloszczety. Żyją do około 70 lat.

7. Wal grenlandzki

Wal grenlandzki to gatunek ssaka łożyskowego, największy przedstawiciel rodziny wielorybów gładkoskórych. Powoli porusza się w wodzie, najczęściej rozwijając prędkość do 8 kilometrów na godzinę. Jest zwierzęciem stadnym, porusza się w grupie do 100 osobników. Żywi się skorupiakami.

8. Białucha arktyczna

Białucha arktyczna jest przedstawicielem ssaka z rodziny narwalowatych. Dorosły osobnik może osiągnąć do 1400 kilogramów wagi. Tym, co odróżnia ją od innych wielorybów, jest możliwość poruszania głową góra-dół i z boku na bok, gdyż jej kręgi szyjne nie są zrośnięte.

9. Narwal jednozębny

Narwal jednozębny ma charakterystyczny, pojedynczy, spiralnie skręcony górny lewy kieł, który może osiągnąć do 3 metrów długości. Ssak ten może osiągnąć wagę do 940 kilogramów.

10. Kajgulik pręgowany

Kajgulik pręgowany to przedstawiciel fokowatych, gatunek drapieżny. Osobnik dorosły osiąga do 175 centymetrów długości i 110 kilogramów wagi. Ma ciemnobrązową sierść w biało-żółte pasy, jego młode rodzą się całkowicie białe.