Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Akademii Pana Kleksa

Pałac w Nieborowie, filmowa siedziba Akademii pana Kleksa
Pałac w Nieborowie, filmowa siedziba Akademii pana Kleksa | źródło: Reytan / Wikipedia

Akademia Pana Kleksa to jedna z najpopularniejszych w historii naszego kraju adaptacji dla młodzieży. Zarówno książka, jak i film do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym zainteresowaniem przez najmłodszych, ale jak i również przez dorosłych, którzy z przyjemnością wracają do najlepszego dzieła ze swojego dzieciństwa.

Dlatego z tego miejsca warto zapoznać się z najlepszymi i najbardziej interesującymi ciekawostkami na ten temat, by na nowo przybliżyć sobie to wspaniałe dzieło.

1. Pierwszą częścią trylogii

Akademia Pana Kleksa była pierwszą częścią trylogii napisanej przez Jana Brzechwę. Kolejnymi książkami, które stały się kontynuacją tej serii, były Podróże Pana Kleksa i Tryumf Pana Kleksa.

2. Bolesław Leśmian

Bardzo ciekawa jest również ciekawostka na temat samego autora. Otóż pseudonim literacki, jakim autor podpisywał swoje książki dla dzieci, wymyślony został przez jego brata stryjecznego. Ciekawe jest to, że był to znany i ceniony poeta, czyli Bolesław Leśmian.

3. Brzechwa

Owy pseudonim miał nawiązywać do jednego z elementów samolotu, jakim była brzechwa.

4. Ekranizacja filmowa

Akademia Pana Kleksa doczekała się również ekranizacji filmowej. To właśnie w 1983 roku reżyser Krzysztof Gradowski stworzył wspaniałe dzieło o takim samym tytule jak książka.

5. Aktor

Aktorem, który zagrał w tym filmie profesora Kleksa, był znany każdemu z nas Piotr Fronczewski. Wiele osób uważa, że wręcz genialnie wkomponował się do granej przez siebie postaci.

6. Trzecia książka

Warto również zauważyć, ze także druga książka z tej serii Jana Brzechwy doczekała się ekranizacji filmowej. Trzecia książka zaś doczekała się ekranizacji filmowej, ale była ona inna, gdyż był to film aktorsko-animowany.

7. Musical

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że Akademia Pana Kleksa była przedstawiana nie tylko jako film. Powstało bardzo dużo świetnych musicali na jej podstawie, jak i również kilkadziesiąt znakomitych ekranizacji scenicznych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów.

8. 1989 roku

Co ciekawe na film Akademia Pana Kleksa sprzedano aż 14 094 014 biletów, co stawiało go na 6 miejscu pod względem ilości widzów w polskich kinach przez 1989 roku.

9. Piotr Fronczewski

Co ciekawe, to nie Piotr Fronczewski był głównym kandydatem do roli profesora. Pierwotnie miał nim zostać Jan Kobuszewski, ale wycofał się ze względów zdrowotnych.

10. Rafał Trzaskowski

Swoją propozycję gry w tym filmie dostał również Rafał Trzaskowski, ale uznał wtedy, że byłaby ona zbyt wyczerpująca.